Instagram reklam içeriğini artırıyor! İşte yeni Instagram reklam opsiyonları

0
Instagram reklam içeriği artıyor

Çatı şirket Meta bünyesinde faaliyetlerini sürdüren en popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram da artık daha fazla reklam içerir hale geliyor. Meta üç aylık gelir bazında ilk kez düşüş yaşadı. Geçtiğimiz ikinci çeyrek verilerine göre gelir kaybı yaşayan şirket bu durumu pozitif yönde değiştirecek adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu adımların neler olduğuna ve söz konusu stratejinin neler içerdiğine hep birlikte bakalım. Adımlara geçmeden önce Instagram reklam odağında bilgiler olduğunu belirtelim.

Yeni Instagram reklam alanları

Dünyanın en popüler – belki de en popüleri – uygulamalarından olan Instagram içerisinde daha fazla alanda reklamlar ile karşılaşacağız. Instagram içerisinde Keşfet ve kullanıcıların profillerinde yer alan gönderi akışında da reklamlar yer almaya başlayacak.

Instagram reklam modelleri

Keşfet ve Profil gönderi akışlarında reklam

Keşfet akışına markalar tarafından reklam yerleştirilmesine izin verilmeye başlandı. Ancak profil gönderi akışlarındaki reklam yerleştirme süreçlerinin test aşamaları devam ediyor. Instagram üzerinde içerik üreten daha çok Influencer olarak andığımız kullanıcıların bazıları da profillerindeki gönderi akışlarında gösterilecek reklamlardan gelir elde edebilecek.

Reklamlar konusunda başka gelişmeler de mevcut. Keşfet ve akış kısımlarında gösterilen reklamlar arasında arttırılmış gerçeklik özellikli içerikler de yer alabilecek. Bu sayede mobilya ve araba gibi fiziki deneyimi yerinde uygulamayı gerektiren ürünlerin daha pratik bir şekilde deneyim edilmesi amaçlanıyor.

Yeni Reels reklam seçenekleri

İlginç bir reklam modeli de Reels içeriklerde karşımıza çıkacak. Reels akışında oynatılan videolar arasında 4 – 10 saniye aralığında atlanabilir reklam opsiyonları da Instagram hayatımızdaki yerini alacak. Ayrıca Facebook Reels kısmında alt tarafta görsel reklamlar da test edilen modeller arasında. Reels reklamlarında kullanılabilecek ücretsiz bir müzik kitaplığı da markalara sunulacak. Olası telif sorunlarını önleme noktasında faydalı olabilecek bir adım.

Social Dilemma belgeselinde de değinilen bir konu olan ücretsiz olan hiçbir şey aslında bedava değildir teması kendisini bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Hayatımızda son yıllarda yer eden bir çok detay için ücret ödemeyi istemiyoruz. Ancak akıllarımızda negatif olarak yer etmiş reklam olgusunun da olmamasını ya da olabildiğince yalın bir şekilde olmasını istiyoruz. Ancak unuttuğumuz bir detay bulunuyor. O da ücretsiz olarak kullandığımız birçok uygulamanın arkasında binlerce, yüzbinlerce çalışanları olan milyon, milyar dolarlık şirketlerin olduğu gerceği.

Yeni Instagram reklam modelleri platformu ne yönde ne kadar etkiliyor olacak? Hep birlikte göreceğiz. Belirtilen noktalarda karşılaşacağınız reklam sıklığı ve türleri içerik tüketim ve kullanım alışkanlıklarınız doğrultusunda şekilleneceği bilgisini de paylaşıyor olalım.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz. Bizi Google News, Bundle gibi platformlardan da takip edebilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz