Facebook’un başı Giphy ile derde girdi!

0
Koronavirüs

Sosyal medya devi Facebook’un satın aldığı GIF resim uygulaması Giphy, şirketin başına iş açmışa benziyor. Uygulamayla alakalı soruşturma söz konusu. Ortaya çıkan bilgilere göre yapılan bu satın alım Facebook için sorun çıkartabilecek gibi görünüyor.

Facebook’a Giphy şoku

Satış işlemlerinin pürüzsüz bir şekilde bitmesi beklenirken Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafından soruşturma açılan sosyal medya devi, 400 milyon dolarlık antlaşmayı askıya almak zorunda kaldı.

İngiliz Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, söz konusu satın alımın başarılı bir şekilde gerçekleşmesi durumunda Facebook’un rakiplerine nazaran haksız rekabete neden olabileceği düşünülüyor. Sosyal medya devi yaptığı açıklamayla birlikte Giphy’nin aynı işlevini koruyacağını ve GIF sağlamaya devam edeceğini duyurmuştu.

Lakin Facebook’un geçmiş karnesi pekte hoş görünmüyor. Kanıtlı olarak bariz bir şekilde ortada olan WhatsApp ve Instagram satın alım sonrası yapılan değişimler akıllara geliyor. Aynısının bu yazılım için de olacağı şüphesi oldukça yüksek.

Satın alımın güncel durumunun belli olmadığı bu süreçte, Kurulun soruşturmayı 3 Temmuz tarihine kadar netleştirmesi bekleniyor. Bu süreçte Facebook, Giphy ile bir bağlantı kuramayacak. Şirket kendi akışında devam edecek.

32 farklı dilde hizmet veren yazılım 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmıştı.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz