Sosyal medya devi olan Facebook üzerinde reklam verildiği durumda sadece şirketin talep ettiği meblağ ödenerek hizmet satın alınabiliyordu. Ancak yapılan son değişiklik ile beraber artık Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde satın alınacak her bir reklam gösterimi için yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV) dâhil edilecek.

Firmadan yapılan açıklama şu şekilde:

“Facebook‘ta reklam vermeye devam etmek için hesap ayarlarınıza gidin ve işletme adınızı, adresinizi güncellediğinizden ve Türkiye KDV numaranızı eklediğinizden emin olun. Reklam veren, KDV numarasını vererek Türkiye Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu‘nun 9. Maddesi kapsamında KDV beyanında bulunacağını onaylar.

Not: KDV numaranızı vermezseniz, Size sunulan tüm reklam hizmetlerinden %18 oranında KDV alınır. KDV, reklamlarınız için sizden alınan her ücrete dahil edilir. Facebook reklamlarınızın ödemesini manuel bir ödeme yöntemi ile yapıyorsanız, reklam hesabınıza para sağladığınızda KDV uygulanır”

Artık reklam verenlerin hesaplarındaki KDV numaraları ekleyerek güncellemeleri gerekiyor.

Örnek verecek olursak, 100 TL’lik bir reklam gösterimine vereceğiniz ücret 118 TL olacak. (100 TL mal & hizmet, 18 TL KDV.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz