Son zamanların belki de en büyük tartışması Uber ve Taksiciler arasında gerçekleşiyor, yapılan açıklamalar, sürücüler arasındaki kavgalar, hatta ve hatta yolcular ve sürücüler arasındaki kavgalar…

2009 yılında kurulan uluslararası ulaşım şebekesi şirketi UBER, günümüzde 80 Milyar $ gibi bir piyasa değerine sahip. Son günlerde sürücüsüz araçlarının yaptıkları kazalarla biraz değer kaybetsede UBER hala taşımacılık konusunda ilk sıralarda, şirket ülkemizde de faaliyet göstermeye başlamış ve oldukça popülerleşmişti. Bu duruma taksiciler kendilerini haklı bularak olumsuz tepki göstermiş, hatta ve hatta yapılan açıklamalar çıkan kavgalarla tartışma korkutucu bir boyuta geldi.

Bu tartışma sonrası şirketin, taksiciler esnaf odasının ve devlet yetkilileririn açıklamaları da son günlere damgasını vurdu.  Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen talimatla Resmi Gazete ‘de yayınlanan düzenlemeyle UBER sürücülerine ikinci kez polis tarafından ceza işlemi uygulanması durumunda yetki belgeleri iptal edilip, 2 yıl boyunca taşımacılık yapmaları yasaklandı.

UBER’den yapılan açıklamada “Türkiye’deki şehirlerin ulaşım seçeneklerini geliştirmek amacıyla tüm ilgili yerel paydaşlarla iş birliği içinde çalışmak istiyoruz ve uzun vadeli sadık bir iş ortağı olarak Türkiye’ye sonuna kadar bağlıyız” denildi. İstanbul Taksiciler Odası ise “UBER artık bitmiştir. Kararı caydırıcı ve olumlu buluyoruz” denildi. Son olarak bugün İBB Başkanı Mevlüt Uysal “Verdiğimiz belgenin amacı dışında kullanılmasını istemiyoruz. Taksiciler UBER’i aratmasın.” dedi.

Ancak vatandaşlar sosyal medya üzerinden yaptıkları #uberedokunma etiketiyle yaptıkları paylaşımlarla Bakanlık ve taksicilerden değil UBER’den yana gibiler…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz