Ziraat Bankası’nda Otomatik Ödeme Talimatı Vermek!

0
ziraat-bankasi-otomatik-odeme-talimatı-baslangic

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, çok köklü bir tarihe sahip. Osmanlı döneminde (1863)’de günümüzde Sırbistan ülkesinde kurulan Ziraat Bankası, ülkemizde tıpkı İş Bankası gibi eski bankalardan birisidir. Otomatik ödeme talimatı ile ilgili rehber yazılarımıza İş Bankası ile başladık. Bu banka içinde iptal yazısı da yazacağım. O nun linki bu yazının sonunda olacak.

Otomatik Ödeme Talimatı Vermek!

 

Otomatik Ödeme Talimatını İptal Etmek!

Ziraat Bankası Otomatik Ödeme Talimatı Vermek!

Kafanızda takılan bazı soruları görüyor gibiyim. Bunlardan bazıları:

  • Otomatik ödeme talimatı için kredi kartı mı gerekli?
  • Banka hesabımda para olması gerekli mi? (Bankam ücret olmadan işlem yapar mı?)
  • Banka benden bir komisyon (harç, fon veya vergi keser mi?)

Cevapları verelim:

 

Öncelikle bankanız sizden hiçbir şekilde kesinti almamaktadır. Vadesiz Türk Lirası hesabınız bulunduğu müddetçe ilgili kurum faturaları son ödemelerinde bir kuruş dahi kesinti yapılmadan sizden ücret çekimi yapar.

Örnekleyecek olursak; Türk Telekom Mobil faturanızın son ödemesi ayın 20’si olsun yani bugün. Fatura tutarınız da 36,70 TL olsun. Banka hesabınızın kredi kartında veya vadesiz TL hesabında bu tutar varsa ilgili fatura miktarı hesabınızdan tahsil edilir ve faturanız ödenmiş olur. Ancak hesabınızın bakiyesi bu tutardan yukarı ise mesela 50 TL bakiyeniz varsa hesap bakiyeniz 13,3 TL kalacaktır.

Bankanız sizden hiçbir şekilde işlem ücreti almayacaktır. Kredi çekme işleminiz varsa bundan kaynaklı ek kesintiler yapabilir, bundan dolayı fatura ödemesinde endişe duymayın. Elektrik içinde su içinde doğalgaz içinde bu durum böyle kesinti yapılmamakta.

Üstelik bakım olmadığı müddetçe 7/24 fatura ödemesi yapabilirsiniz. Ancak bazı kullanıcıların deneyimlerine göre; otomatik ödeme talimatı bulunan kullanıcılar fatura ödemelerini erken yaptıklarında son gününde de çift ücret çekimi ile karşı karşıya kaldıklarını dile getiriyor. Bu durumda bankanız ya da ödeme yapılan kurumla temas kurmanız iadesini sağlayacaktır.

Otomatik Ödeme Talimatı Verme Adımları

Öncelikle ilk görselle başlıyoruz.

Bankanızın karşılama ekranı açılacaktır.

ziraat-bankasi-otomatik-odeme-talimatı-baslangic

Ardından sol üstteki üç noktaya basarak aşağıdaki menüyü açıyoruz.

Görselde de seçildiği gibi Otomatik Talimatlarım menüsünü açmak için tıklıyoruz.

ziraat-bankasi-otomatik-odeme-talimat-verme-devam

Karşımıza gelen sayfadan Otomatik Ödeme Talimatlarıma basarak talimat oluşturma menüsüne erişiyoruz.otomatik-odeme-talimat-giris

Ardından Yeni Talimat Oluştura basıyoruz, ve işlemlere devam ediyoruz.

Bastıktan sonra, kurum adı, tipi ve abone bilgileri istenecektir.

 

kurum-bilgileri-talimat-verme

Buradan kurum bilgilerini doldurup Devam dediğimiz zaman Ziraat Bankası’nda yer alan tüm hesaplarımız ve varsa kredi kartlarımız listelenecektir. Aşağıda olduğu gibi.

Örneğin: 5 tane hesabınız varsa hepsi tek tek liste halinde karşınıza gelecek. Uygun hesabınızla verebilirsiniz. Sağ taraftaki Kredi Kartımdan seçeneğini seçerek kredi kartlarınızın birinden de verebilirsiniz.

Bu kadar basit. İptali ile ilgili yazımız da yakında sizlere olacak.

Not: bazı durumlarda uygulama sorun çıkartabilir bunun için 444 0 000 Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here