SSD Nedir? Avantajları Nelerdir?

0

Günümüzde her bilgisayar kullanıcısı bilgisayarlarının yavaşladığından şikayetçi. Aynı zamanda harddisklerindeki Bad Sector veya Weak Sector gibi sektörel arızalardan oldukça sıkılıyor. Disklerdeki arızalardan kaynaklı veri kayıpları ise cabası. Peki günümüzde son bir kaç yılda aşırı popüler hale gelen SSD diskler nelerdir? Neden firmalar SSD öneriyor? Avantajları Neler? Bu yazımızda inceleyelim.

SSD Nedir?

SSD yani tam açılımı Solid State Drive dilimizde Katı Hal Sürücü anlamına gelen, Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi 2.5″ boyutunda yani bir notebook diskleri ile aynı boyutta tabi bazı özellikle yeni nesil notebooklar üzerine M SATA dediğimiz türleri de bulunmakta. Hatta ve hatta bazı notebooklarda ortalama 20 GB boyutunda anakart üzerinde onboard olan SSD‘ler bile olmaktadır. Üzerinde mekanik parçalardan çok elektronik bir devreden, bellek yongalarından oluşan verilerinizi depolamaya yaran bir disk.

SSD ile HDD arasında yukarıda ki resimde gördüğünüz HDD‘ler içerisinde mekanik parçalar barındırır ve oldukça hassastırlar. İçerisinde dönen çarklar üzerinde verilerinizi toplar. Düşmelere bağlı bu çarklar yerinden oynayabilir. Buda size veri kaybı yaşatabilir. Ama SSD‘lerde mekanizma, çarklar yoktur. Sadece elektronik kart üzerinden ibarettir ve oldukça hafiftir. Yani USB belleklerin biraz üstü diyebiliriz.

SSD Avantajları Nelerdir?

SSD‘lerin en büyük avantajları hızlı olmalıdır. Okuma ve yazma hızlarına göre bilgisayarınızı ortalama %40 hızlandırdığı söylenmektedir. Öyle ki işlemcisi Dual-Core üzerinde 4 GB ram bulunan bir bilgisayara takıp denediğimizde bile hızı karşısında şaşırmıştık. Normal HDD‘ler ufak sarsıntılarda bile arızalanırken SSD‘ler daha dayanıklıdır. Fiyatları HDD‘lere göre çok daha pahalıdır.

 

 

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz