Lenovo IdeaPad 100S-14’ün İncelemesi!

0

Lenovo IdePad 100S 14′ inceleme ve özelliklerinin yer aldığı yazımız yabancı kaynaktan alınmış olup, bazı kısımları hatalı çevrilmiş olabilir. Bunun için sizlerden özür diliyorum. İncelemede, İngilizcemin yettiği bölümleri aldığım için hepsinde (…)ile belirttim eksik olduğunu.

Cihazımızın artı ve eksi özelliklerini yazarak başlayalım.

Artı özellikleri;

Klas tasarım; En iyi 14 inç ekran ve kaliteli Klavyesi cihazın iyi özellikleri arasında yer alıyor.

Eksi özellikleri; Sessiz hoparlörleri, düşük pil ömrü cihazın kötü özellikleri arasında yer alıyor.

200 $ altında fiyatı olan Lenovo IdeaPad 100S – 14 oldukça güzel yazma deneyimi sunmasının yanı sıra; renkli ekranı ile çekici tasarıma da sahip durumda.

3DMark Ice Storm Unlimited Benchmark testlerinde yer alan cihazın bir takım cihazlara karşı performansı şöyle;

1. TEST  “GRAFİK VE OYUN PERFORMANSI KARŞILAŞTIRMASI FAZLA OLAN DAHA İYİDİR.”

HP Stream 11 ve Samsung Chromebook  Series ve Dell Inspiron 14 ile yarıştırılan cihazımız 3. sırayı almış durumda. Yani oyun oynama açısından bir tercih olamaz gibi gözüküyor. Samsung cihazı test edilmemiş.

2. TEST BATARYA ÖMRÜ “RAKAMI YÜKSEK OLAN DAHA İYİ DEMEKTİR.”

Dell Inspiron 14, HP Stream 11 ve Samsung Chromebook Series ile batarya yarışına sokulan cihazımız, sonuncu sırayı almış durumda. Tabi esas olay kullanıma bağlıdır. Kısık parlaklık ve güç tasarrufu modun da bir pilde internete bağlanmadan sadece metin belgesinde yazı yazmak bu süreyi yükseltebilir. Cihazımız bu testte de rakipleri arasında sınıfta kalmış.

3. TEST “RENK DOĞRULUĞU”

Lenovo IdeaPad bu sefer sonuncu değil. Samsung Chromebook Series cihazı yine test edilmemiş durumda.

4. TEST RENK “RENK GAMI”

Bu testte cihazımız 1. sırayı kapıyor. “Bir ekranın rengi yeniden oluşturma kabiliyetinin bir ölçüsüdür.”

5. TEST “ERKAN PARLAKILIĞI (NITS)

Ekran parlaklığı testinde tüm cihazlar eşit seviyede performans verirken, Samsung Chromebook Series cihazı yine test edilmemiş durumda. Niçin yer alıyor o zaman anlamadım 🙂

6. TEST GEEKBENCH 3″İŞLEMCİNİN ve BELLEĞİN PERFORMANSINI VE HIZINI DENETLER. YÜKSEK OLANLAR DAHA İYİDİR.”

Burada cihazımız sonuncu olmayı kıl payı kaçırmış diyebilirim.

7. TEST GEEKBENCH 4 

Bu testte fazla mı iyi az mi iyi bir bilgi yok aldığımız kaynakta. O yüzden sizleri yanlış yönlendirmek istemiyorum.

8. TEST “SABİT DİSK HIZI”SANİYEDE  MB/S OLARAK ÖLÇÜLEN, KARIŞIK DOSYALARI TOPLU HALDE KOPYALAMAK İÇİN HIZ. YÜKSEK OLAN DAHA İYİDİR.

Bu testte. Samsung Chromebook Series cihazımız yine teste tabi tutulmamış. Cihazımı lidere yaklaşmış fena sayılmaz sonucu.

9. TEST JETSTREAM

Türkçesini tam olarak bilmediğim için bunu çeviremedim. Yüksek olanı mı, düşük olanı mı? Onuda bilmediğimden sizleri yanlış yönlendirmek istemedim.

Ve geldik final testine.

10. TEST “ELEKTRONİK TABLO PERFORMANSI”

Çevirisini bu şekilde yaptım.

Burada en düşük olan daha iyi demekmiş. Bizim cihazımız son sırayı alıyor. 🙂 Yarıştırıldığı cihazlara göre performansı alt seviyeli bir cihaz.

Geçelim Cihaz özelliklerine.

DİZAYN

11 inçlik IdeaPad 100S modelinin güzel görünümüne dayanan 14 inç versiyonu daha büyük ama aynı ölçüde klas. IdealPerfect lacivert kaplaması ve pürüzsüz mat kaplaması sayesinde, IdeaPad 100S-14 fiyatı göründüğünden daha pahalı bir cihaz kullandırıyor muş gibi hissettiriyor. Genellikle $ 200’lık bir laptopun güç düğmesinde,  harika detaylar bulamazsın. Klavye çevresinde ve alt kapak boyunca bir miktar bükülme olduğundan dolayı IdeaPad’in Plastik Şasisi HP Stream 11 ve Samsung Chromebook 3′ün ki kadar sağlam bir deneyim yaşatmadı.

EKRAN

deaPad 100S 14 inçlik 1366 x7 68 çözünürlükte LED’li ve arkadan aydınlatmalı dokunmatik olmayan bir ekranı var. En keskin veya en parlak renktir ancak, ekran 180 derece düz olarak yattığında bile renklerin solmadığı geniş görüş açısı sunar. Dell Inspiron 14 3000‘in paneliyle karşılaştırıldığında, Lenovo‘nun ekranı daha üstün.

Renk doğruluğu ile ilgili olarak, IdeaPad 100S ‘ekranı sınıfında son 3.9 Delta-E derecesine sahip (daha iyi 0’a yakın). HP Stream 11 (3.7) ve Dell Inspiron 14 3000 (3.5) Lenovo dizüstü bilgisayardan marjinal olarak daha iyi, Samsung Chromebook 3 ise neredeyse mükemmel bir 0,2 puan aldı. (…)

SES

Lenovo IdeaPad 100S-14’ün taban ateşlemeli çift hoparlörler, özellikle rakipleri ile karşılaştırıldığında etkilemek için çok sessiz ve zayıf. Ses seviyesini en üst seviyeye çıkardığınızda bile, ses kalitesi bir odayı dolduracak kadar yüksek değildir. (…)

KLAVYE VE DOKUNMATİK PED

Bir laptopun vazgeçilmez iki takımı diyebilirim. Klavye ve fare laptop ile gelmezse adı laptop olmaz zaten 🙂

Klavye genellikle bir bütçe cihazında sonradan düşünülebilir, ancak Lenovo IdeaPad 100S-14 üzerinde çok önemli bir noktadır. IdeaPad 100S, her tuş vuruşunu çalıştırmak için 1.9 milimetrelik bir ana hareket (1.5-2 mm ideal) ve 79 gram kuvvet (minimum 60 g) ile 200 $ makinede yazmanızı unutturmayı sağlıyor.  “IdeaPad 100S-14’ü kullanarak Surface Pro 4’teki normal 80 kelime / dakikalık adımdan uzak olmayan 10fastfingers.com da yazarak testte dakika başına 77 kelimeyi bulabildim. IdeaPad’i takdir ederken 100S ‘sessiz, ancak duyarlı tuşlarıyla, olağan dışı klavye düzenine hayran değilim, bu da gereksiz yere “Page Down” gibi işlev tuşlarını sağ tarafa taşıyor. Bu küçük düzen şeridi, “Shift” tuşuna basarak birden fazla seferde “Shift ”  tuşuna basmak istediğimde bu rahat klavyeyi ilk başta biraz sinir bozucu hale getirdi. Bununla birlikte, uzun süredir kullananlar muhtemelen anahtar yerleşimine alışacaklardır..” (…)

 

PERFORMANS

“2GB RAM, 32GB eMMc flaş depolama ve IdeaPad 100S-14’ü kullanan Intel HD Graphics 400 ile 1.6GHz Intel Celeron N3060 CPU ile 10 farklı internet tarayıcı sekmesi arasında geçiş yapmak için ciddi bir sorunla karşılaşmadım; YouTube’dan 3 saatlik bir konser de dahil olmak üzere, akışlı videoda zaman zaman bazı sorunların yanı sıra büyük bir dosya veya Başlat Menüsü açıldığında küçük bir gecikme vardı.” (…)

 

“Öyleyse IdeaPad 100S ’32GB yerleşik flaş bellek yığını nasıl buluyor? Dizüstü Bilgisayar Dosya Aktarımı testimiz sırasında 4.97GB karışık medya dosyalarını kopyalamak için Lenovo dizüstü bilgisayarı 1 dakika 47 saniye, 43.5 MBps aktarım hızına çevirdi. HP Stream 11, testi 50,4 MB / sn hızla tamamlayarak daha da hızlıydı. Dell Inspiron 14 3000, dosyaları bu fiyat aralığında en hızlısıydı ve dosyaları 69,72 MBps oranında aktardı.”

“Entegre Intel HD Graphics 400 GPU’lu IdeaPad 100S, Candy Crush Soda Saga gibi sıradan videoları oynatmak ve videoları izlemek için daha uygun. HP Stream 11’in puanından (16.230) çok daha düşük olan 3DMark Ice Storm Sınırsız testinde sadece 13.568 puan kazandı.”

PİL

“Ne yazık ki $ 200’lık laptoplar arasında en kötü pil bu cihazda var test ettik.” (…)

“Yüzde 40 parlaklık ve Wi-Fi açık olarak ayarlanmış ekran olsa bile, şarj etmek zorunda kalmadan Lenovo cihazından yaklaşık 5 saat 30 dakika kaldı. Tek yaptığım bir Google Dokümanı düzenlemek, bazı e-postalara yanıt vermek, üç 1080p film fragmanı indirip izlemek ve bütçe cihazında uzun bir YouTube videosu yayımlamaktı..” (…)

SICAKLIK

Lenovo IdeaPad 100S-14 bir buz kutusu olmayabilir, ancak kullanıcılardan sıcak noktalarını izole etmekten çok daha iyi bir iş çıkarmaktadır. Arka yüzü birkaç saat sürekli kullandıktan sonra sıcak hissetsem  de en azından HP Stream 11’i kullandıktan sonra 30 dakika içinde ciddi bir  sıcaklık hissetmedim. (…)

WEBCAM

“Yerleşik web kamerasının görüntü kalitesi çok pikselli ve ciddi görüntülü görüşmeler için kullanmamayı öneriyorum. Kamera yüzümün genel hatlarını görürken gömleğindeki çiçekler gibi daha net ayrıntıları açıkça gösteremedi.”

YAZILIM

“Çok az iç depolama alanına sahip olan Lenovo, IdeaPad 100S’in zaten sınırlı saklama alanını gereksiz yazılımlarla tıkamamaya özen gösterdi. Şirket, ihtiyacınız olan sistem güncellemelerini takip eden Companion adı verilen sadece bir adet önceden yüklenmiş olan basit bir uygulama ile bunu basitleştiriyor. Üçüncü taraf uygulama cephesinde, Sling TV, Candy Crush Soda Sage ve McAfee LiveSafe’in bir aylık deneme sürümünü bulacaksınız.”

 

“Lenovo, parçaları ve işçileri kapsayan standart bir yıllık garanti ile 100S’yi desteklemektedir ancak servis için göndermeniz gerekiyorsa nakliye ücretlerini kapsamamaktadır.

ALT ÇİZGİ

 

“Stil veya fiyattan ödün vermek istemeyen kullanıcılar için 195 $ ‘lık Lenovo IdeaPad 100S-14 harika bir seçimdir. Bu Windows 10 makinesi sadece fiyat aralığında en iyi 14-inç ekran ve klavyeye sahip değil aynı zamanda daha pahalı bir cihaz gibi görünüyor ve türiyor.

Ne yazık ki, 100S-14’ün düşük pil ömrü, öğrencilere veya sık seyahat edenlere vasat bir seçimdir. HP Stream 11, yazarak iyi bir deneyim ya da geniş bir ekrana sahip değilken, taşınabilir bir şaside daha uzun dayanıklılık sağlar. Bununla birlikte, makul büyüklükte ekran ve 200 $ ‘ın altındaki bir yüzeye yazma deneyimi olan ince ve hafif bütçe bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, IdeaPad 100S size uygun bir cihazdır.”

KAYNAK: https://www.laptopmag.com/reviews/laptops/lenovo-ideapad-100s14

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz