Mobil İmza Nedir? Tüm Operatörlerde Nasıl Abone Olunur? Detaylı Anlatım!

0
mobil-imza-abonelik-rehberi

Merhaba, değerli okurlarımız. Bu yazımızda sizlere Mobil imzanın ne işe yaradığını ve nasıl temin edildiğin anlatacağım. Bunun için operatörünüzün müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayarak ön başvuru yapmalısınız. Sonrasında sizleri mağazalarına davet edeceklerdir, ön başvurudan sonra sorarak bilgi alabilirsiniz.

Not: servisin aylık ücreti vardır, operatörünüze danışarak öğrenebilirsiniz.

Mobil İmza Nedir? Nasıl Temin Edilebilir?

Öncelikle, bu hizmeti sağlayan GSM Operatörlerini bir yazalım.

  • Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.
  • Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.
  • TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş.

Mobil imzayı temin etmeden önce, ne işe yaradığı hakkında biraz bilgi edinmek ister misiniz?

O hâlde hemen başlayalım. Mobil imza sizin imzanızı e- ortamda hukuki olarak geçecek imza atmanızı sağlar. Evet, kafanız karışmış olabilir. Durumu şöyle toparlayacak olursak,

Öncelikle sim kartlarınızın çeşitleri vardır. 64K, 128K, 256K ve 512K peki bunlar nedir? Yanlış bilmiyorsam 128K mobil imzayı destekleyen en düşük kart. 256K NFC ve 512K hem NFC hemde Mobil imza diye biliyorum. GSM şirketinizin mağazası ya da müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: Türk Telekomünikasyon A.Ş. (Bireysel Müşteriler)

128K mobil imzalı sim kartınız ve belirleyeceğiniz şifreniz ile elektronik ortamda ıslak imzanız ile kanunen eşdeğer sonucu doğuran Elektronik İmza’nızı atmanızı sağlayan servistir. Islak imzaya eşdeğer Türk Telekom Mobil İmza ile ıslak imza gerektiren işlemleri kurumlara gitmeden, sıra beklemeden tek şifre ile güven içinde imzalayabilir, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Yani şöyle örnek vereyim sizlere. Diyelim e-Devlet Kapısı’na giriş yapacaksınız. Giriş türlerinden Mobil İmza ile Giriş‘i seçiyorsunuz. Gelin, aktif bir aboneliğiniz varsa nasıl e-Devlet girişi yapılır görelim.

Öncelikle bu linke giriyoruz: e-Devlet Mobil İmza için tıkla

mobil-imza

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası, cep telefonu numarası hangi operatör müşterisi iseniz onu seçip Devam Et diyorsunuz. Ardından karşınıza gelen ekrandan işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Vodafone’da M-İmza Abonelik Süreci

mobil-imza-vodafone

Öncelikli not: bu işlem için Vodafone Bireysel Faturalı veya Faturasız abonesi olmak gerekmektedir. Başvurunuzu Vodafone içi: 542, başka operatörden 0542 542 00 00 müşteri hizmetlerinden, Vodafone Self Servis (online işlem)den veya kurum için başvuru olacak ise kurumsal satış kanalından başvuru yapılır.

Başvurmadan önce mutlaka okuyunuz.

Bu işlemi yapabilmek için Vodafone müşterisi olmakla beraber, hattın yasal sahibi siz değilseniz, yasal sahibi ile birlikte ön başvurudan sonra aktivasyon adımlarında beraber bayii de olmanız gerekmektedir.

Ön başvuru işleminiz başarılı olduktan sonra yapılacaklar ise aşağıda yer almaktadır.

Vodafone M-İmza Ön Başvuru Sonrası Süreç

Gerekli belgeler ve sözleşmeler:

Üçüncü madde kurumsal başvurular içindir.

Vodafone Mobil İmza Hizmet Taahhütnamesi,
Turktrust Nitelikli Elektronik  Sertifika Taahhütnamesi   (NES),
Şirket evrakları  ( Vergi Levhası, İmza sirküleri, Şirket Yetkilisine ait Kimlik fotokobisi),
Mobil İmza Kullanıcısına ait kimlik fotokopisidir.
Mobil İmza servisi  Turktrust tarafından yetkilendirilmiş satış temsilcisi aracılığı ile yapılmıyorsa; NES Taahhütnamesinin Noter Huzurunda  imzalanması gerekmektedir.
Vodafone  Mobil İmza’nın kullanılacağı hat için hat sahibi tarafından Mobil İmza destekli SimPlus128 Simkart değişikliği yapılması gerekir. (128K simkart)

Vodafone M-İmza Aktivasyon Süreci

Vodafone Bayisi sim kart değişimi yaptıktan sonra sizlere “Vodafone Müşteri Hizmetleri tarafından 7 gün içerisinde aranacaksınız.” bilgisini verir.

Vodafone Müşteri Hizmetleri tarafından başvurusu onaylanan kişiler aranarak kimlik teyidi yapılır.

Kimlik teyidi yapan kişiye mobil imza aktivasyon kodu iletilir.

Ayrıca kişiye SMS ile de gönderilir.

Aktivasyon kodunun gönderimi ile birlikte, telefonda mobil imza ekranı çıkar ve ‘Aktivasyon kodunu giriniz’ bilgisi gösterilir.

Aktivasyon kodu bilgisini cep telefonunuza girebilirsiniz.

Aktivasyon kodu bilgisini cep telefonunuza girdikten sonra ekranda, ‘Vodafone  Mobil İmza için kullanmak istediğiniz şifrenizi belirleyin ve onaylayın’ bilgisi çıkar.

Mobil İmza şifresini belirlemeniz ve onaylamanız beklenir.

Elektronik sertifikanız, Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı tarafından yayınlanarak, mobil imzanız kullanıma hazır hale geldiğinde, SMS ile tarafınıza bildirilir.

SMS ile bilgilendirme yapıldıktan sonra Mobil İmza hizmeti aktif edilir.

Vodafone M-İmza için tıklayın

Artık sizde bir Vodafone Mobil İmza kullanıcısı oldunuz hayırlı olsun.

Türk Telekom M-İmza Ön Başvuru Süreci

Öncelikle tüm operatörlerde en az 128K SimKart gerekli bunu unutmayın. İlgili şubede bu Kb’de sim kart yoksa başka bir şubeye gitmelisiniz.  Yoksa servisiniz açılmaz.

Servis avantajı nedir?

128K mobil imzalı sim kartınız ve belirleyeceğiniz şifreniz ile elektronik ortamda ıslak imzanız ile kanunen eşdeğer sonucu doğuran Elektronik İmza’nızı atmanızı sağlayan servistir. Islak imzaya eşdeğer Türk Telekom Mobil İmza ile ıslak imza gerektiren işlemleri kurumlara gitmeden, sıra beklemeden tek şifre ile güven içinde imzalayabilir, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Türk Telekom M-İmza Abonelik Süreci Nasıl İşler?

Not: Vodafone’da faturasız aboneler yararlanabiliyorken Türk Telekom‘da sadece Faturalı Hat aboneleri aylık 4,85 TL ücretle yararlanabilirler.

Abonelik adımları nelerdir?

Kimliğiniz ile birlikte size en yakın Mobil İmza verme yetkili Türk Telekom Mağazası’na uğramanız gerekli. 444 1 444’ü arayarak yetkili mağaza sorulabilir.

Yetkili mağaza size ücreti karşılığı 128K sim kartınızı verir. Bu işlemde (telefon numaranız değişmez) ancak eski sim kartınızda numaralar varsa silinir. İşlem öncesi yedekleme alınız. (Genelde yeni hattınıza taşıma yapılır, ancak yine de sorun)

Gerekli belgeleri tamamlayarak sözleşmeyi imzalamalısınız.

  • T.C. Kimlik kartı (ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport, avukat kimliği)
  • E-çevre NES Taahhütnamesi
  • Türk Telekom Mobil İmza Bireysel Taahhütnamesi
  • Satış sonrası işlem formu

Not: tıpkı Vodafone’daki gibi hat sahibi ile mobil imza kullanacak kişi farklıysa işlem sırasında hat sahibi de kullanıcının yanın da olarak taahhütnameye imza atmalı

Bu işlem bireysel anlatımdır. Kurumsal işlem için mağazalara gidebilirsiniz. Ve sadece Faturalı hat içindir.

Evraklarınız Türk Telekom Arşiv Merkezi’ne ulaşınca takip eden 48 saat içerisinde 444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri sizi arayarak kimlik teyidi yapar. Sorun olmadığı takdirde servisiniz açılır.

Önemli not: başvurduğunuz mağazanın Türk Telekom arşiv merkezine uzaklığı ve kargo teslim süresine bağlı olarak bir hafta içerisinde m-imza aktivasyonuz gerçekleştirilecektir.

Önemli not II: İşlem sırasında 128K sim kartınızın Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde olması gerekmektedir. Yurt dışına çıkma durumunuz olursa aktivasyon yapılmaz.

Servisi iptal etmek isterseniz 444 1 444’ü arayarak iptalini sağlayabilirsiniz.

T. Telekom Mobil İmza için Sıkça Sorulanlar tıklayın

TURKCELL M-İmza Abonelik Süreci 

Geldik son operatör olan Turkcell’e. Turkcell’de M-imza almak için faturalı ya da faturasız hat gereklidir. Sadece Türk Telekom Faturasız hatlara imza vermemektedir.

Öncelikle servis bedeli: Faturalı hatlar için aylık 8, Hazırkartlılar için haftalık 2 TL’dir. Kamu SM Sertifikalı imza faturalılara 4 TL / ay, hazırkartlılara 1 TL / haftadır.

İşlem için 128K LTE Simkart gereklidir. Eğer daha önceden TİM’den 128K sim değişimi yaptıysanız hesabım üzerinden 8 TL ücreti kabul ederek satın alabilirsiniz. İncelenir ve servisiniz başlatılır. Garanti Bankası internet şubesinde Turkcell’in mobil imza anlaşması vardır. Garanti Bankası ile çalışıyorsanız saniyeler içerisinde girişinizi yapabilirsiniz.

Turkcell mobil imza ile ilgili tüm bilgiler ve abonelik başvurusu için;

Turkcell Mobil İmza İçin tıklayın

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz