Dual-SIM ( Çift Sim ) telefonlar nedir ve nasıl çalışırlar?

0
Çift SİM

İkili SIM kart kullanan akıllı telefonlar kullanıyor olabilirsiniz. İlginizi de çekiyor olabilir. Ancak hepsinin nasıl çalıştığından tam olarak emin değilsiniz. Belki herkes bunu bilmiyordur, fakat çift SIM akıllı telefonlar aynı değildir. İkili SIM akıllı telefonlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaşalım.

Çift SIM ne demektir?

Önemsiz bir soru gibi geliyor ama temel konulara geri dönmek önemlidir. Çeşitli çift SIM akıllı telefonlar arasındaki farklılıklar hakkında konuşmadan önce, bu terimin ne anlama geldiğini anlamak önemlidir. İkili SIM, iki SIM kartı (veya iki telefon numarasını) aynı anda yönetebilme özelliğidir. DSDS ve DSFA akıllı telefonlara ayrılırlar.

İkili SIM akıllı telefonlar, örneğin özel ve iş gibi birden fazla telefon numarasına sahip olanlar veya her ikisinden de en iyi şekilde yararlanmak için iki farklı operatörün farklı telefon ücretlerini deneyimlemeyi tercih edenler için mükemmeldir. Örneğin, diğer kartı daha avantajlı bir veri planı ile kullanırken aramalara ve SMS’lere ayrılmış bir kartınız olabilir. Bu akıllı telefonlar ayrıca sık seyahat edenler için çok faydalıdır ve belki de kendi kartlarındaki kullanılabilirlikten ödün vermeden yerel kartı birlikte kullanabilirler.

Ayrıca, birçok mesajlaşma uygulaması çift SIM’i de destekler: mesaj göndermek için hangi SIM kartı kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Örneğin Go SMS Pro’nun geliştiricileri, uygulamalarına çift SIM desteği eklediler.

Tüm çift SIM akıllı telefonlarda, bir defada yalnızca bir kart İnternete bağlanabilir. Neyse ki, Hot Swap adı verilen bir işlevle donatılmış akıllı telefonlar var. Hot Swap ile donatılmış akıllı telefonlar, cihaz ayarlarında veri bağlantıları için hangi kartı kullanacağını seçebilir. Hot Swap özelliği olmayan akıllı telefonlar için, değişiklik yapmak istediğinizde, yalnızca birincil kartın veri ağına erişimi olduğundan SIM kartların sırasını tersine çevirmek gerekir.

Dual SIM Full Active’nin kısaltması olan DSFA, daha eksiksiz ama aynı zamanda daha fazla enerji tüketen bir teknolojidir. DSFA akıllı telefonları, eski ISDN sabit telefon hatları gibi, her iki kartta aynı anda arama alabilir. Kart 1’de bir arama sırasında Kart 2’den gelen bir arama olması durumunda, bir arama uyarısı alacaksınız ve aynı anda her iki aramayı da yapabilirsiniz. DSFA akıllı telefonları daha az ve çok uzak ve genellikle Galaxy Note9 gibi en gelişmiş cihazlar. DSFA akıllı telefonları genellikle Hot Swap özelliğini destekler.

Bazı istisnalar var

Akıllı telefonların dünyası asla basit değildir ve bu nedenle kuralın bazı istisnaları vardır. Örneğin bazı akıllı telefonlar, Hot Swap kullanmadan DSDS akıllı telefonlarda ikincil SIM kartı internete bağlayabilir, ancak kart, 3G / 4G modem ve antene fiziksel erişimi olmadığı için yalnızca eski 2G ağlarını destekler. ana kart için

Huawei P20 Pro gibi diğer akıllı telefonlar, aynı anda her iki SIM kartında da 4G ve VoLTE’yi destekliyor ve DSFA işlevselliğini desteklememelerine rağmen, her bir kartta en iyi internet tarama ve arama deneyimini elde etmenizi sağlıyor. veya aynı anda iki arama yapın.

İki farklı operatörden iki SIM kartı kullanabilir miyim?

Değişir! Bir akıllı telefon bir operatör tarafından engellendiğinde, başka bir sağlayıcıdan gelen bir SIM kartı kabul etmez.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz