18 yaş altındakilere hat alma rehberi!

0
BTK AKK Kararları

Merhaba; bu yazımızda sizlere nasıl 18 yaşına girmeden telefon hattı alınabileceğini anlatacağız. Öncelikle işlem sonunda hattın yasal sahibi 18 yaş altındaki birey (yani siz oluyorsunuz) Talebinize göre ister faturalı ister faturasız hat alabiliyorsunuz.

Ülkemizde şu anlık sadece TURKCELL bu hizmeti sunuyor; kaynak olarak resmî sitelerde bir tek bu operatör var. Ancak Türk Telekom ve Vodafone Türkiye‘yle de iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Bu tarz işlemleri yapınca edineceğiniz avantajlar ile beraber dezavantajlar da vardır.

işlemin avantajları

Hattın yasal sahibi siz olursunuz. Seçeceğiniz genç tarife ile direkt hattınızı kullanmaya başlarsınız.

işlemin dezavantajları

Millî Piyango (MPİ) kanunları gereği, hattınızla hiçbir çekilişe katılamazsınız, katılsanız ve/veya kazansanız dahi ödülünüz size değil, yedek talihliye otomatik olarak teslim edilir.

Faturasız hat olarak kullanıma başlarsanız, faturalı hatta geçmek için tekrar veli izni gereklidir.

Hattınız faturalıysa üzerine taksitli cihaz alamazsınız. Operatör değiştiremezsiniz.

18. yaşınıza girdiğiniz gibi tüm işlemlerinizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

nasıl alınır?

Anne veya babanızla birlikte en yakın Türkiye Cumhuriyeti Noterliği‘ne giderek gerekli olan muvafakatname temin edilir. Belgenin ücreti 70-80 TL civarında olmakla beraber, ilgili operatörden faturasız hat alacaksanız ayrıca hat parasını da peşinen ödemeniz gerekir.

Not: hali hazırda hattınız varsa ve 2. hat istiyorsanız bu durumla ilgili bilgimiz yok gerekli Noter ile görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Peki soru duyar gibiyiz: “Hattımı e-Devlet Kapısı’nda görebilecek miyim?” Evet yasalara göre 200.000 aboneye sahip her işletmeci e-Devlet Kapısı / Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) kısmına eklenir. Dolayısıyla, alacağınız Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone hat bilgileriniz sistemde görünecektir.

Sorularınızı, GSM operatör bayileri, müşteri hizmetleri, Noterliklere ve bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz