TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası sonuçlandı

0
TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası

Türkiye’nin ilk resmî spor turnuvası olan TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası finalleri, rekabet ve heyecan dolu bir havada gerçekleşti.

Vodafone FreeZone‘nun ana sponsoru olduğu turnuvaya, Maximum Kart ve Red Bull‘da destek oldu. Bu kapsamda düzenlenen kupa turnuvasına Ataşehir FDR Oyun Merkezi ev sahipliği yaptı.

Steam indirimleri başladı! Kış geldi kış

TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası bitti

Gerçekleşen final karşılaşmalarında, League of Legends, PlayerUnknown’s Battlegrounds, CounterStrike: Global Offensive, FIFA, Zula ve Red Bull Son Şampiyon kapsamındaki DOTA 2’de galip gelen takımlar, toplam 100 bin TL’lik ödüllerin sahibi oldu.

Türkiye e-Spor Federasyonu’nun (TESFED) en popüler oyunları aynı organizasyonda buluşturduğu Türkiye’nin ilk resmî spor turnuvası, spor seyircilerinin yoğun katılımıyla görkemli ve heyecan dolu final karşılaşmalarına sahne oldu.

Ataşehir FDR Oyun Merkezi mekân sponsoru oldu

Türkiye’nin her yerinden katılımcılara açık olarak Vodafone FreeZone’nun ana sponsoru olduğu müsabakalar Ataşehir FDR Oyun Merkezi‘nin ev sahipliğinde yapıldı.

İki gün boyunca adeta spor şöleni yaşatan TESFED Vodafone Freezone Türkiye Kupası,  kazanan takımların galibiyet sevinciyle taçlanırken, spor severler, çekişmeli ve rekabet dolu  karşılaşmalarla spor heyecanını canlı olarak yaşama imkanı buldu.

Online elemelerde üst tura çıkmaya hak kazanan takımların katıldığı finallerin cumartesi günü gerçekleşen ilk gününde; FIFA, CS:GO, Zula ve Red Bull Son Şampiyon karşılaşmaları yapıldı. İkinci günde ise PUBG ve LoL karşılaşmaları oynandı.

Toplamda 100 bin Türk lirası değerinde ödül dağıtımı yapıldı

Toplam 100 bin TL’lik ödül havuzu için yarışılan final rekabetinde, FIFA’nın şampiyonu, rakibi Berkije’yi yenerek galibiyete ulaşan Galatasaray Espor’un FIFA oyuncusu İMertAL olurken, CS:GO karşılaşmalarının birincisi İstanbul Wild Cats, Zula karşılaşmalarının şampiyonu Mod-Z espor, Red Bull Son Şampiyon kapsamında Dota 2 karşılaşmalarında zafere imza atan takım ise Team Closer oldu.

Espor heyecanının aynı hızla devam ettiği ikinci günde ise PUBG karşılaşmalarında kupayı kaldıran takım Digital Athletics oldu. Günün son karşılaşmasında ise League of Legends’de  Mental 5, galibiyeti kazandı.

Türkiye e-Spor Federasyonu Başkanı Alper Afşin Özdemir:

“Turnuvaya çok kısa sürede 3 bini aşkın e-sporcunun başvurması bizi çok mutlu ettiği gibi, ülkemizde espora olan ilginin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor”

TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir, turnuvada yaptığı açıklamada, federasyon olarak  Türkiye’de e-sporun gelişimi ve tabana yayılması için çalışmalarını yoğunlaştırarak sürdürdüklerini ifade etti.

Türkiye’yi spor alanında dünya çapında bir marka haline getirmenin en büyük hedefleri olduğunun altını çizen Alper Afşin Özdemir,  Türkiye’de e-sporun gelişiminin ivme kazanması için bütün uluslararası spor markalarının Türkiye’de temsilcilikler açmasının ve yerli spor markalarının çoğalmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Ayrıca Türkiye e-Spor Federasyonu Başkanı şunları da ekledi:

“TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası, yılda 2 kez gerçekleştirilecek ve önümüzdeki yıllarda gelişerek devam edecek. Biz federasyon olarak e-sporun gelişimi için her türlü katkıda bulunmaya hazırız.  Bu yöndeki adımlarımızdan biri olan TESFED Vodafone Freezone Türkiye Kupası da ülkemizde spor alanında gerçekleştirilen ilk resmi turnuva olması nedeniyle bu sporun geniş toplum kesimlerine ulaşmasında, bilinirliğinin artmasında ve tabana yayılmasında önemli bir görev üstlenecektir kanısındayız.”

Vodafone Türkiye Pazarlama Direktörü Ender Özgün’de açıklamalarında şunları ifade etti:

“Vodafone olarak, oyun ve espordaki gelişimin en büyük destekçilerinden biriyiz. Espor pazarına bugüne kadar yaklaşık 13 milyon TL’lik yatırım yaptık ve 14 milyon kişiye ulaştık. 2022 yılının sonuna kadar toplam yatırımımızın 30 milyon TL’ye ulaşmasını planlıyoruz. Türkiye E-Spor Federasyonu işbirliğimizle oyun ve espor dünyasına katkıda bulunmaya devam ediyoruz. İsmimizi vermekten mutluluk duyduğumuz TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası’nda birinciliğe hak kazanan takımlar başta olmak üzere final mücadelesi veren tüm takımları kutluyoruz. Vodafone FreeZone çatısı altında oyun ve espor tutkunu gençlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.”

Türkiye’nin ilk resmî spor turnuvasına e-sporcular büyük ilgi gösterdi

TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası, bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı spor turnuvalarından biri ve Türkiye’nin ilk resmi spor kupası olma özelliğini taşıyor. 

Başvuruları Kasım ayında başlayan Türkiye Kupası’na kısa sürede Zula için 960, LoL için 935,  CS:GO için 565 ve PUBG için 508, Dota 2 için 195, FIFA için 182 kişi olmak üzere, toplam 3 bin 345 e-sporcu başvuruda bulundu.

Final karşılaşmaları için elemeler online olarak gerçekleştirildi. Karşılaşmalar, taraftarların da katılımıyla bugüne kadar gerçekleşen turnuvalarda görülmemiş ölçüde coşkulu ve heyecan dolu geçti.

TESFED Kupası yılda iki kere verilecek

Ülke çapında düzenlenen ve en popüler spor oyunlarından altısını bir araya getiren tek resmî organizasyon olan TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası, yılda 2 kez yapılacak.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz