SteamOS Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yüklenir? Detayları İle Yazımızda!

0

SteamOS Valve’nin (Steam) yaptığı bir çeşit Linux tabanlı işletim sistemidir. İşletim sisteminde Linux arayüzü normal olarak yer alırken Steam yazılımı da yer alır. Ancak oyun oynamak için özellikle kurmak istiyorsanız tercih etmemenizi öneriyorum. Çünkü Linux destekli oyun sayısı henüz 1,000 tane bile değil. Bu sayı Windows’da 15.000 civarında dır. Hatta Origin, Uplay gibi platformlara özgü oyunları eklersek evet 15 – 16.000 arasında bu sayı.

  

STEAMOS’U KURMAK

Peki tüm bunlara rağmen ben kuracağım deneyeceğim diyorsanız, size nasıl SteamOS kurulur, hangi adımları izlemeliyim gibi soruların cevaplarını vereceğim.

UYARI: YÜKLEME SONUCUNDA SABİT DİSKİNİZDE YER ALAN TÜM KİŞİSEL VE İŞLETİM SİSTEMSEL VERİLER SİLİNECEKTİR! LÜTFEN ÖNEMLİ VERİLERİNİZİN YEDEĞİNİ ALDIĞINIZDAN EMİN OLDUKTAN SONRA İŞLEM YAPINIZ. AKSİ TAKTİRDE OLUŞABİLECEK TÜM MANEVİ ZARARDAN TEKNOKROKİ.COM SORUMLU DEĞİLDİR.

Not: kurulum adımları Steam’in resmî sitesinden alınmıştır. Dilerseniz birebir Türkçe dil ile siteden erişebilirsiniz. Linki yazımızın sonunda olacak.

  

Lütfen sistem gereksinimleriniz karşılamıyorsa yüklemeyin, aksi taktirde TEKNOKROKI.COM ASLA SORUMLULUK KABUL ETMEZ

 • İşlemci:  Intel ya da AMD 64-bit kapasiteli işlemci
 • Bellek (RAM): 4 GB ya da daha fazla RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA grafik kartı, AMD grafik kartı (RADEON 8500 ve üzeri)
  Intel grafik kartı
 • Sabit Disk: 200 GB ve üzeri kapasiteli sabit disk.
 • Ek not: yüklemek için bir adet USB girişi (8, 16, 32 GB) USB belleklerden biri işinizi görür. Ayrıca UEFI yazılım önerilir. Ana kartınız bunu desteklemeli.

  

Nasıl SteamOS yüklerim?

SteamOS’un kurulumu için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Tavsiye edilen yöntem, varsaylılan disk ayarları ile kurulum yapan Otomatik Kurulum yöntemidir. Uzman yönetmi ise otomatik bir kurulum işleminden sonra size özelleştirme imkanı veren ve Debian Installer kullanan yöntemdir. Lütfen aşağıdaki yöntemlerden birini seçin.

UYARI: Yükleme yöntemlerinin her ikisi de hedef bilgisayardaki bütün içeriği kaldıracak

 

Otomatik Yükleme

 1. SteamOS kurulumunu indirin (yaklaşık 1.9 – 2  GB arasıdır.)
 2. SteamOS.zip dosyasını boş bir FAT32 ile biçimlendirilmiş USB çubuğuna çıkarın.
 3. USB çubuğunu hedef makineye takın. Makinenizi yeniden başlatın ve BIOS’a USB çubuktan başlatmasını söyleyin. (Genelde F8, F11 veya F12 gibi tuşlar BIOS başlatma menüsünü açar).
 4. UEFI girdisini seçtiğinizden emin olun, aradığınız girdi “UEFI: Patriot Memory PMAP” gibi bir şey olabilir. UEFI girdisi yoksa BIOS ayarlarınızdan UEFI desteğini açmanız gerekebilir.
 5. Menüden “Automated install (DİSK SİLİNECEKTİR!)’ seçeneğini seçin.
 6. Kurulumun geri kalanı kendiliğinden gerçekleşecektir ve sürücü bölümlenip SteamOS yüklenecektir.
 7. Kurulum tamamlandıktan sonra sistem yeniden başlayacak, otomatik olarak oturum açılıp Steam yüklenecektir. Bu noktada bir internet bağlantısı gereklidir. İnternet bağlantınız varsa, Steam kendisini otomatik olarak yükleyecektir. Eğer bir internet bağlantınız yoksa (örneğin bir WiFi erişim noktasına bağlanmanız gerekiyorsa) bunu bildiren bir açılır pencere belirecektir. Açılır pencereyi kapattıktan sonra ağınızı ayarlayacağınız ağ kurulum arayüzünü göreceksiniz. İnternet erişimi sağlandıktan sonra bu arayüzü kapatın, Steam kendini yükleyecektir.
 8. Steam kurulumu tamamlandıktan sonra, sistem otomatik olarak yeniden başlayacak ve sistem bölümünün bir yedeği oluşturulacaktır.
 9. Yedekleme tamamlandığında “reboot” seçeneğini seçerek yeni kurulmuş SteamOS’unuzu tekrar başlatın

Uzman Kurulum

 1. SteamOS kurulumunu indirin (yaklaşık 1.9 – 2  GB arasıdır.)
 2. SteamOs.zip dosyasını boş bir FAT32 formatındaki USB belleğe çıkartın. Bir MBR bölmesi kullandığınızdan emin olun.
 3. USB belleği hedef makineye takın. Makineyi çalıştırın ve BIOS’a bellekten çalışma komutu verin. (genelde F8, F11 veya F12 BIOS çalıştırma menüsünü gösterir).
 4. UEFI girişini seçtiğinizden emin olun, şunun gibi bir şey olabilir “UEFI: Patriot Memory PMAP”. UEFI girişi yoksa BIOS kurulumundan UEFI desteğini etkinleştirmeniz gerekebilir.
 5. Menüden “Hızlı kurulum”‘u seçiniz.
 6. Tercih edilen dil, bölge ve klavye düzenini seçiniz.
 7. Varsayılan disk ayırmayı devre dışı bırakma seçeniğiniz olucaktır.
 8. Kurulumun geri kalanı otomatiktir ve SteamOS kurulacaktır.
 9. Kurulum bittikten sonra sistem yeniden başlar ve otomatik olarak Steam’e giriş yapar ve kurar. Burada internet bağlantısı gerekmektedir. Eğer internet bağlantınız varsa Steam otomatik olarak kendini kuracaktır. Eğer internet bağlantınız yoksa (mesela bir WiFi erişim noktasına bağlanmanız gerekirse) bunu size söyleyen bir açılır pencere gelir. Açılır pencereyi kapatın ve önünüze ağınızı kurabileceğiniz ağ biçimlendirme kullanıcı arayüzü gelicektir. İnternete bağlandığınız zaman bu arayüzü kapatınız, Steam kendini kuracaktır.
 10. Steam yüklemeyi tamamladığında sisteminiz otomatik olarak yeniden başlayacak ve sistem bölmesinin yedeğini oluşturacaktır.
 11. Yedekleme tamamlandığı zaman taptaze kurulmuş olan SteamOS’inize geçmek için ‘”yeniden başlat”‘ seçeneğini seçin

SteamOS sayfası: Chrome kullanıyorsanız ve Türkçe değilse sağ üstte çeviri seçeneği gelecektir; çevir butonuna basarak Türkçe yapabilirsiniz.

  

http://store.steampowered.com/steamos/buildyourown

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz