Steam PS5 DualSense desteği

Google News Abone Ol

Steam PS5 DualSense kontrolcü desteği onaylandı. Oyuncuların sıkça merak ettiği DualSense desteği nihayet kesinleşmiş oldu. Bu bağlamda PS4’ten sonra PS5 kontrolcüsü de Steam’e dahil oldu. DualSense, ortama ve yaptığınız eyleme göre titreşim ve gerilim sağlayabilen yeni bir teknolojiyle birlikte geliyor. Bununla birlikte oyunlarda tetik tuşlarının hissiyatı değişiyor.

Steam PS5 DualSense desteği

Steam PS5 DualSense desteği

Son yıllarca birçok PC kullanıcısı, kontrolcü ile oyun oynamaya başlamış durumda. Valve’e göre, kontrolcüler ile bilgisayar oyunu oynayanların sayısı geçtiğimiz yıla göre ikiye katlanmış durumda. Kullanıcıların yüzde 60‘ı, oyuna bağlı olmakla birlikte klavye ve fareye alternatif olarak kontrolcü ile birlikte oyun oynuyor. Kontrolcülerin en büyük avantajı PC ekranından daha uzakta ve rahat bir şekilde oyun deneyimi sunması.

Destekle ilgili resmî yazıya aşağıdan erişebilirsiniz.

En yeni Steam istemcisi güncellememiz sayesinde Steam Girdisi API’ını kullanan tüm oyunlar artık PS5 kontrolcüsüyle tamamen uyumlu hâle geldi ve bunun için geliştirici güncellemesine gerek bile yok.

Oyuncuların Death Stranding, No Man’s Sky, Horizon Zero Dawn ve diğer oyunlarda kullanmak için yapılandırabilecekleri LED, dokunmatik yüzey, titreşim ve jiroskop özellikleri için tam destek eklendi. Bu desteği herkese açık Steam masüstü istemcisi betasını kullanan bütün oyuncular kullanabilecek. Daha fazla test yapıldıktan sonra da platform genelinde herkesin kullanımına sunulacak.

Steam Girdisi API’ı nedir?

Steam Girdisi API’ına dair açıklamaları şurada bulabilirsiniz: https://partner.steamgames.com/doc/features/steam_controller/getting_started_for_devs

Kısaca, Steam Girdisi API’ı, oyunculara az geliştirici katkısıyla üst düzey bir tecrübe sunar. Steam Girdisi şunları sunar:

Bütün cihazlar için doğru buton sembolleri göstererek ve yeniden atama imkânı sunarak sorunsuz bir oyuncu deneyimi sağlar.

Hareket kontrolleri, dokunmatik yüzeyler ve ilave butonlar gibi gelişmiş özellikleri destekler.

Güncellemeler sorunsuz bir şekilde işler. API’a yeni özellikler ve/veya cihazlar eklendiğinde geliştiricilerin bir şey yapmasına gerek kalmadan bu oyunlarda sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder.

PS5 kontrolcüsü aralarında PS4 kontrolcüsü, Switch Pro kontrolcüsü, dövüş çubukları, yarış direksiyonları, dans yüzeyleri ve aklanıza gelebilecek diğer tüm kontrolcülerin yer aldığı 200’ü aşkın girdi cihazının arasına katılıyor.

İnsanlar bilgisayar oyunlarını gerçekten kontrolcülerle oynuyor mu?

Geçtiğimiz son iki yılda bir Steam oyununu kontrolcüyle oynayan günlük kullanıcı sayısının ortalaması ikiye katlandı. Milyonlarca oyuncu her gün sayısı artan kontrolcü dostu oyunları büyük bir zevkle oynuyor. Kontrolcü dostu oyunların kontrolcüyle oynanma oranı %60 ve üzerinde. Kaykay oyunları gibi bazı oyunlarda bu oran %90’ı aşıyor. Kontrolcü kullanımındaki artış PlayStation kontrolcüsü kullanıcıları arasında daha da yüksek. Son iki yılda Steam genelinde PlayStation kontrolcüsüyle gerçekleşen oyun oturumları %10,9’dan %21,6’ya yükseldi.

Bir geliştirici olarak bu sizin için ne anlama geliyor?

Oyunlarınızda hâlihazırda Steam Girdisi API’ını kullanıyorsanız bu desteği etkinleştirmek için yapmanız gereken başka bir şey yok.

Steam Girdisi API’ını kullanmıyorsanız ve Steam’de bir tür kontrolcü desteğine sahip oyununuz varsa PlayStation kontrolcüleri için Steam Girdisi Oyun Kumandası Emülasyonu seçeneğini varsayılan olarak etkinleştirebilirsiniz. Steam Girdisi Oyun Kumandası Emülasyonu belgelendirmesine giderek daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Steam Girdisi oyun kumandası emülasyonu, oyuncuların PS5 kontrolcüsünü (ve diğer kontrolcüleri) ilgili oyunda çalıştırabilmek için doğrudan yapılandırabilmesine ve kontrolcünün temel butonlarını ilgili oyunun eylemlerine atayabilmesine olanak tanır. Oyuncuya sağlanan özelleştirebilme düzeyi ve sürecin kalitesi bu mod için sınırlıdır fakat herhangi bir kod değişikliğine ihtiyaç duymadan etkinleştirilebildiği için geliştirici ekipleri tarafından artık desteklenmeyen eski oyunlar için kullanışlı olabilir.

Aklınıza gelebilecek her türlü kontrolcü için oyunculara en iyi varsayılan tecrübeyi sunduğundan tam entegrasyon için Steam Girdisi API’ının kullanılması taraftarıyız.

Steam Girdisi API’ını oyununuza eklemeye dair bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

https://partner.steamgames.com/doc/features/steam_controller/getting_started_for_devs

Steam istemcisi betasına katılma bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=7021-eiah-8669

Saygılar,

– Steam Ekibi

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz