Steam bu sefer üzdü: Dolar kuruna hamle geldi!

0

Valve Corporation tarafından yönetilen dünyanın en büyük dijital oyun platformu Steam aldığı kararla birlikte oyuncuları üzdü. Son dönemde yaşanan ekonomik olumsuzluklardan dolayı her şeyde fiyat artışı görmeye alıştık. Türkiye Cumhuriyeti’nde 1 Amerikan doları 18.60 Türk lirası bandına ulaşmış durumda. Bu bağlamda yurt dışı merkezli firmaların da ülkemize yönelik fiyat güncellemeleri söz konusu.

Teknoloji konusunda bu durumu çokça hisseden ülkemiz oyun tarafında -en azından PC için- pek hissetmemişti. Yapılan açıklamayla bu durumda değişmiş oldu. Uzunca bir süre öncesinde de platform cüzdan bakiye sistemini değiştirmişti. Eskiden oyuncular 10 – 20 – 50 – 100 – 200 TL olarak yüklemeler yapılabiliyordu. Şimdiyse tutarlar oyun fiyatlarından dolayı ciddi anlamda esnemiş durumda. Sırasıyla; 40 – 80 – 200 – 400 – 800 TL şeklinde güncellendi.

Steam: 1 dolar = 10 TL

Ülkemiz döviz kurunun dalgalı hareketlerine karşın Steam kuru sabitlediğini ifade etmişti. Güncelleme öncesine kadar Steam üzerindeki dolar kuru 1 dolar = 1.80 TL şeklinde yayıncılara sabit olarak gönderiliyordu. Dileyen oyun yayıncısı istediği fiyatı belirleme hakkına sahip olsa da genellikle Steam’in kurunu dikkate alarak otomasyon bölgesel fiyatlandırma yapılıyor.

Steam dolar kuru

Güncellemeden nasibini alan ilk oyunlar Valve’nin kendi oyunları oldu. Ailemizden harçlık alarak satın alabildiğimiz çocukluğumuzun oyunları artık Portal, Portal 2, Left 4 Dead ve Left 4 Dead 2 de yeni fiyatlardan etkilenmiş durumda ve son fiyatları 105 TL olarak değiştirildi. Half-Life 1’in fiyatı ise hâlâ 18.50 TL. Zamlanmadan evvel almadıysanız kütüphanenize katmanızı tavsiye ediyoruz.

Türklerin geliştirdiği bir diğer oyun Mount & Blade II: Bannerlord’da zamlandı. Firma merkezi ABD olan yapımın 249 TL’lik fiyatı 349 TL olarak güncellendi. Ancak kararlı sürümün çıkışı vesilesiyle 280 TL’ye almanız mümkün.

Siz Steam tarafından yapılan bu güncelleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın! Ayrıca daha fazlası için teknokroki.com web sitemizi takip etmeyi ve de tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın!

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz