Popmundo: Yıllara meydan okuyan tarayıcı oyunu 16 yaşında!

0
Popmundo

Google News Abone Ol

Browser tabanlı en eski rol yapma oyunlarından Popmundo kullanıcılarına kapılarını 2004 yılının mart ayında açmıştı. Günümüzde de hala aktif olarak oynanmakta. Ücretsiz oynanabilen oyun birçok dile çevrilmiştir. Dünyada büyük bir oyuncu kitlesi olan oyunun ülkemizde de binlerce kullanıcı mevcut.

İster laptop, ister telefon, ister tabletten oynayabilirsiniz. Cihaz fark etmiyor. Tek ihtiyacınız kullandığınız cihazın internet bağlantısına sahip olması. Oynaması çok kolay! Unutmadan bir de kaydınızı yapabilmeniz için email adresi gerekiyor. Eğer elinizde bunlar varsa popmundo.com adresine giriş yapıp kendinize ait hesabınızı oluşturabilirsiniz. Hepsi bu kadar. Artık günün her saati kontrol edebileceğiniz ikinci bir dünya var ve bu dünyada sizi temsil edecek karakteri oluşturmak tamamen sizin elinizde. Hesaba giriş yaptığınızda karşınıza gelen sayfadan karakterinizin cinsiyetini, adını ve başlayacağı seçeneği seçerek oyuna ilk adımınızı atıyorsunuz. Unutmayın popmundo bir rol yapma oyunu. Yani dilerseniz cinsiyeti kendi cinsiyetinizden farklı bir karakter oluşturabilir ve hayatınıza o doğrultuda yön verebilirsiniz. Karakterinizi oluştururken karşınıza çıkan 49 şehir, Popmundo dünyasının tamamını kapsayan şehirlerdir. İçlerinde Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya da bulunan bu liste dünyanın diğer büyük metropollerinden seçenekler de barındırır. Dilerseniz Paris’de ya da Brüksel’de oyuna başlayabilir ve Türk olduğunuzu tamamen saklayabilirsiniz. Ya da yine aynı şehirlerde başlayıp hiç İngilizce bilmiyormuş gibi de oynayabilirsiniz. Bunlar tamamen size ve sizin karakterinizi nasıl geliştirmek istediğinize bağlı değişen kararlardır. 

Popmundo Karakter Oluşturma

Eğer her şeyi doğru yaptıysanız -Ki yanlış yapmak pek kolay değildir.- Yukarıda gördüğünüz sayfa gibi bir sayfanız olacak ve bu sayfa sizin karakter bilgilerinizi gösterecek. Hemen bir müzik grubu oluşturup kullanmak istediğiniz enstrumanları belirleyebilir, avatarınızı değiştirebilirsiniz. Popmundo’nun temeli müzik kariyerine dayandığı için hemen her karakterin bir grubu vardır. Tabii müzik kariyeri dışında yan kariyer dalları da mevcut. Mesela doktorluk, yargıçlık, polislik gibi mesleki kariyer seçenekleri ve valilik, başyargıçlık gibi siyasi kariyer seçenekleri bunlardan bazıları. Popmundo öyle geniş bir dünya ki, eğer yeteneklerinize güveniyorsanız bir karikatürist ya da yazar olabilirsiniz. Kendi içerisinde çıkan dergiye yazılar ve karikatürler yollayarak kendinize bu yönde bir gelecek oluşturabilirsiniz. 

Tabii bütün bunları bir haftada yapmak takdir edersiniz ki pek mümkün değil. Seçtiğiniz kariyerlerde ilerleyebilmek için, bu kariyerlerin gerektirdiği yeteneklerde ustalaşmanız gerekir. Mesela vali adayı olabilmek için gereken yetenekler bellidir ya da hasta iyileştirmek için gereken yetenekler bellidir. Seçtiğiniz kariyere göre geliştireceğiniz yetenekler değişmekle birlikte, yetenekleriniz geliştikçe başarılı olmanız kaçınılmazdır. Her kariyerin kendine özgü başarı puanları vardır. Atıyorum 1000 suçlu tutukladığınızda bunu başarabildiğinizi simgeleyen ufak bir rozet şeklinde başarı puanları kazanırsınız. Bunlardan seçtiğiniz 3 tanesini profilinizin sağ üst kısmında gururla sergileyebilirsiniz. 

Dünyamızda en uzun soluklu ve en çok başarı puanı içeren kariyer seçeneği müzik kariyeridir. Dolayısıyla en çok yetenek isteyen kariyer de müzik kariyeridir. Yeteneklerinizi geliştirmek uzunca vakit alacak olsa da efsanevi konserler vermek ve global yarışmalarda ilk 3’e girmek kadar tatmin eden bir başka başarı da yoktur. Dolayısıyla oyuncuların büyük çoğunluğu bu başarıları amaçlar ve rekabet oldukça yüksektir. Zamanla gelişimini tamamlayan her grubun yolu bu tarz büyük yarışmalara gelecek ve sonucu beklerken dakikaları ve saniyeleri kovalayacaklar. Bu grup bir gün sizin grubunuz da olabilir. 

Popmundoya dair en pozitif bilgi ise oyuncuların büyük çoğunluğunun Türk olduğudur. Aklınıza gelen her soruya sizin dilinizde cevap verecek birçok oyuncu bulabilirsiniz. Yaşadığınız her problemi çözecek bir Türk yetkili de mevcut. Kısa zamanda oyunu yıllardır oynuyor gibi hissedecek ve birçok arkadaşlığa başlayacaksınız. Bu arkadaşlıklar zamanla romantik ilişkilere evrilip evliliğe de dönüşebilir. Dünyamızda tek eşlilikle birlikte çok eşlilik de kabul gören bir aile kavramıdır ve insanlar birden çok kişiyle evlenip çocuk yapabilmektedirler. Bununla beraber gay evlilikler ve biseksüel evlilikler de oldukça popülerdir. Siz eşinizi sevdiğiniz sürece herkes evliliğinizi destekleyecektir.

Popmundo’nun ücretsiz bir oyun olduğunu söylemiştik. Eğer eğlencenin dozunu bir tık arttırmak isterseniz de VIP üyelik almanızı tavsiye ederiz. Bu sayede şahsi blogunuzda istediğiniz yazıları ve şarkıları paylaşabilir,  adres defteri ve yer imleri gibi küçük kolaylıklara erişebilirsiniz. Son olarak Popmundo’nun bir dünya olduğunu, kendi içinde apayrı bir gündemi ve birçok ufak detayı olduğunu da belirtelim. Her şeyi bu ufak yazıya sığdırmak mümkün değil. Lakin bu kadarı bile ilginizi çektiyse popmundo.com’da görüşmek dileğiyle. 

“Jeffrey Parker – 3436235”

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz