Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu röportajı

0
Oyunfor Röportajı

Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu ile Türk oyun sektörü, Oyunfor’un gelecek hedefleri üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajda öne çıkan detaylar arasında Oyunfor’un donanım ürünleri satışına başlayacağı, oyun sektörünün yönelimi, oyun sektörü ve bağlı sektörlerde faaliyet gösterme hedefi gibi detaylar yer alıyor. Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu gerçekleştirdiğimiz röportaj sizlerle.

Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu
Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu

85 oyun firmasının yetkili satıcısıyız

Kurulduğunuz günden bugüne baktığınızda, ilk günlerdeki hedeflerinize göre hangi noktadasınız?

Oyunfor, Türkiye’deki oyun sektörünü geliştirme, oyunculara kaliteli hizmet ve uygun fiyatlarla avantajlar sağlama ve oyun firmalarına Türkiye pazarını tanıtarak firmalar için satış kolaylığı sağlama hedefiyle çıktığı macerada, 2021 yılı itibariyle Google Play, Tencent, Electronic Arts (EA), Gameforge, Netease, Microsoft, Ubisoft, Konami, Bethesda, Capcom, Riot Games, PUBG Corp, Paradox, Techland, Travian, Sega dahil 85 oyun firmasının Türkiye’deki yetkili satıcısı olarak, geçmişten günümüze önemli bir yol kat etmiştir. Önümüzde yeni bir hedef olarak yerli oyun üreterek, ülkemize bu alanda da fayda sağlamak var.

Genç nüfusumuzla oyun sektörü büyüme ve devamlılık anlamında önü en açık sektörlerden birisi

Türkiye oyun sektörü hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörü ileride hangi noktada görüyorsunuz?

Türkiye oyun sektörü satış rakamları olarak her geçen yıl büyümekte. Teknoloji ve bilişim alanındaki yenilikler arttıkça ve altyapı geliştikçe oyun sektörünün büyüme hızı artıyor. Tabii ki ülkemizin genç bir nüfusa sahip olması da bu büyümeyi besleyen ana faktörlerden biri. Bu anlamda, büyüme ve devamlılık anlamında önü en açık sektörlerden birinin oyun sektörü olduğunu söyleyebilirim.

Satış rakamlarındaki büyümeye önümüzdeki yıllarda üretim bandındaki büyüme de eklenecektir. Yakın tarihlerde ciddi yatırım alan Türk oyun firmalarının, oyun üretimi ve yerli oyun satışı anlamında sektöre ciddi katkılar yapacakları düşüncesindeyim.

Türkiye’deki en geniş oyun kataloglarından birine sahibiz

Oyunfor.com’u farklı kılan özellikler nelerdir?

Oyunfor.com hizmet kalitesini her zaman önde tutarak kullanıcılara fayda sağlamayı amaçlamıştır. 85 oyun firmasının dağıtıcısı olarak oyunculara ürünleri ilk kaynaktan güvenli ve uygun fiyatlarla alma şansı sunmaktadır. Kullanıcılarımıza resmi satıcısı olduğumuz tüm oyunlarda önemli fiyat avantajları ve hediye ürünler sunuyoruz. Yaşadıkları sorunlarda hızlı bir şekilde firmayla iletişim kurarak kendilerine yardımcı oluyoruz. Türkiye’nin en geniş oyun kataloglarından birine sahibiz. Kullanıcılar aradıkları her oyunu oyunfor.com’da bulabilirler.

Oyunculuk bir meslek halini aldı

Oyunculuğun evrildiği nokta hakkındaki düşünceleriniz?

Teknolojinin hızla gelişmesi hayal dünyamızı ve becerilerimizi zorlayan oyunlarla buluşmamızı sağladı ve bu doğrultuda -esporun da ortaya çıkışıyla- oyunculuk bir meslek halini almaya başladı. Bu evrimin ‘oyunculuğun dönüm noktası’ olduğunu söylemek mümkün.

Ayrıca, akıllı telefonların yaygınlaşması insanların oyunlarla çok daha kolay temas kurabilmesini sağladı ve her yaştan, her sınıftan insanı oyunlarla buluşturarak oyunculuğu çok yaygın bir hobi haline getirdi.

Oyunfor konsol ve bilgisayar ürünleri ve aksesuarlarını satmayı planlıyor

Farklı alanlarda faaliyet gösterme gibi hedefleriniz bulunuyor mu?

Oyunfor.com olarak her zaman oyun sektörü ve bağlı sektörlerde faaliyet göstermek amacındayız. Yakın zamanda birçok teknoloji firmasının fiziksel ürünlerini satma düşüncesindeyiz. Buna bağlı olarak bilgisayar, konsol ve buna bağlı donanımsal ürünleri Oyunfor hizmet kalitesiyle kullanıcılarımızla buluşturmak istiyoruz.

Ülkemiz özelinde oyun üreticilerinin yakın ve uzak gelecekte hangi noktalarda olacağını düşünüyorsunuz?

Ülkemizde önümüzdeki yıllarda daha fazla yerli oyun göreceğimizi düşünüyorum. Özellikle mobil oyun kategorisindeki gelişim eğrisinin dikey olarak seyredeceğini öngörmekteyiz. Bu alandaki başarılar sayesinde PC ve konsol kategorilerinde de daha fazla yerli oyun görebileceğimizi düşünüyorum.

Espor özelindeki düşünceleriniz nedir? Ülkemizde ne kadar daha gelişeceğini düşünüyorsunuz? Dünyadaki gibi bir ekosistem olabilir miyiz?

Ülkemizde oyun sektörü büyümeye devam ederken buna paralel olarak espor faaliyetleri de büyüme gösterdi. Oyun firmaları oyunları için, turnuva ve etkinlikler ile kullanıcılara tanıtım ve pazarlama yapmaya önem verir. Bu düşünceyle çıkış yapan espor fikri zamanla oyun sektörünün yükselişiyle çok daha büyüdü.

Özellikle 2017 yılından sonra espor ülkemizde yükselen bir trend haline geldi ve yapılan espor turnuvaları sıklıkla canlı olarak yayınlanmaya başladı. Yayınların anlık izlenme oranları yükseldikçe sektör dışındaki firmaların pazarlama faaliyetlerinde espor da yer almaya başladı ve bu durum, espor ekonomisini iyiden iyiye büyüttü.

Esporun ana dinamiği genç nüfus. Gençlerle etkileşim içinde olmak tüm sektörlerin pazarlamadaki en önemli unsurlarından biri olduğundan, esporun gelişimine devam edeceğini söyleyebiliriz. Potansiyel olarak dünyadaki gibi bir ekosistem olabiliriz ama bu anlamda önümüzde uzun bir yolun olduğunu görebiliyoruz.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz