PS5 Ne Zaman Tanıtılacak ve PS 5 Özellikleri Nasıl Olacak?

PS5 yani PlayStation 5 çıkış tarihi ile ilgili Sony tarafından önemli açıklamalar yapıldı.

0
PS 5 DualShock 5

PlayStation 5 tarihi konusunda net bir açıklama yapmamış olsa da Sony, PS4 ve PS4 Pro modellerinin ne kadar daha piyasada olacağı konusunda yapmış olduğu açıklama ile PS5 çıkış tarihi konusundaki beklentileri netleştirmeye başlamış oldu.

PS5 ne zaman çıkacak?

PS5 çıkış tarihi ile ilgili olarak şimdiye kadar önemli bilgiler ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Sony tarafından da bir açıklama gelince taşlar iyice yerine oturmaya başladı.

Öncelikle tüm PlayStation modellerinin tanıtım tarihleri ile konuya başlamak gerekirse, modellerin tanıtım tarihleri şu şekilde sıralanıyor:

PlayStation çıkış tarihi 1994

PSone çıkış tarihi 2000

PlayStation 2 çıkış tarihi 2000

PlayStation 2 Slimline çıkış tarihi 2004

PlayStation 3 çıkış tarihi 2006

PlayStation 3 Slim çıkış tarihi 2009

PlayStation 3 Super Slim çıkış tarihi 2012

PlayStation 4 çıkış tarihi 2013

PlayStation 4 Slim çıkış tarihi 2016

PlayStation 4 Pro çıkış tarihi 2016

PlayStation 5 çıkış tarihi 2020-2021

Sony tarafından yapılan açıklamaya değinecek olursak firma, en az 3 yıl daha PS4 yani PlayStation 4 modelinin aktifliğini koruyacağını ifade etmiş oldu.

PS 5 Ne Zaman Çıkacak

Bu da demek oluyor ki eğer aksi bir durumu ortaya çıkartacak önemli bir sektör kapsamında gelişim yaşanmaz ise, 3 yıllık bir süre zarfı öncesinde raflarda PS 5 modelini görmek mümkün olmayacak.

Haber Tekno teknoloji sitesi tarafından aktarılan bir bilgiye göre ise Sony, PS5 geliştirici sürümü için oyun geliştiricileri ile birlikte çalışmalara başladı.

Bu da demek oluyor ki Sony, artık yeni PlayStation 5 oyun konsolu için son aşama çalışmalara geçmiş durumda.

Kuvvetle muhtemel 2019 ya da 2020 yılında tanıtılacak olan PS5, Sony’nin 3 yıllık açıklamasına göre de 2021 yılında piyasada yer almaya başlamış olacak.

Bu süreçte Xbox tarafından nasıl bir strateji izleneceği ise merak edilen diğer detaylar arasında kendine yer etmeyi başarıyor.

PlayStation 5 özellikleri nasıl olacak?

PS5 çıkış tarihi kadar PS5 özellikleri de büyük bir merak konusu haline gelmiş durumda.

4K 60fps yani Ultra HD ve 60 kare-saniye oyun deneyimi konusunda Xbox One X karşısında çok iyi bir donanım sunamayan PlayStation 4 Pro modeli, bazı kullanıcıların da eleştirilerine maruz kalıyordu.

PS5 Ne Zaman Çıkacak - 2

Platforma özel oyunlar noktasında iyi bir grafik sunmayı başarıyor ve kullanıcılara konsol aldırmayı başarıyor olsa da tam manasıyla donanım tarafında güçlü detaylara sahip değil.

4K oyun deneyimi hedefi ile çıkış yapacak olmasından ötürü PlayStation 5 modelinin, çok daha güçlü bir donanıma sahip olması bekleniyor.

Şimdiye kadar elde edilen bilgilere göre ise donanım tarafında şu özellikler kendini gösteriyor olacak:

AMD Navi GPU (7nm)

AMD Zen mimarisine sahip özelleştirilmiş işlemci

8 yahut 12 GB RAM

Daha önce Pro modelinde isminden söz ettirmesi beklenen Zen mimarisi, yeni konsolun özelleştirilmiş işlemcisi olacak.

Aslında Zen mimarisi için güncel konsollar düşünülüyordu. Ancak geliştiricilerin herhangi bir şekilde gecikme yaşamasının önüne geçmek adına, Zen kullanımlarında temkinli davranılmıştı.

PS5 ile bu geçişin tam anlamıyla sağlanmış olacağını söylemek mümkün oluyor.

Bu konuda daha fazla detaylı bilgi ve yorumlar için teknohaber sitesi tarafından yayınlanan bu habere bakabilirsiniz:  PS5 Ne Zaman Çıkacak? & PlayStation 5 Çıkış Tarihi

PS5 çıkış tarihi ve PS5 özellikleri için şimdiye kadar elde edilen bilgiler bu şekilde özetlenebiliyor. Elbette ki ilerleyen aylarda ve bilhassa da 2019 yılında, çok daha detaylı bilgiler ve sızıntılar gündeme gelmeye başlamış olacaktır.

PS5 tasarımı, yeni DualShock 5 modeli ve destek verilen ek teknolojiler için şu ana kadar ne yazık ki bir bilgi edinilmiş değil.

Geliştiricilere ulaştığı iddia edilen Sony’nin yeni oyun konsolu öncesinde, bilhassa da PS4 Pro modelinin popüler olmaya devam edeceğini de söylemek mümkün.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz