Playstation 5 Çıkış Tarihi

PlayStation 4’ün birkaç ay sonra beşinci yılını doldurmaya hazırlandığı bu dönemde PlayStation 5 beklentileri ve söylentileri oluşmaya başlıyor. PS4 satışları her geçen sene azalsa da Sony için kazancının hala büyük bir kısmını oluşturuyor. Sony her zaman karlılık ve süreklilik üzerine odaklanan bir politika izledi ve PS4 hala bu misyonu sürdürüyor.

Günümüzde yayınlanan PS oyun özellikleri için artık PS4 Pro daha ön plana çıkmış durumda ve günümüz teknolojilerine daha iyi uyum sağlıyor. Toplulukta PlayStation 5 beklentileri oluşmaya başladı. Analistler de, kesin olmamakla birlikte PlayStation 5‘in 2020’de piyasaya sürüleceğini öngörüyor. Sony, mevcut konsolları ile istikrarlı bir temelde piyasaya sürülen yeni oyunlar ile yazılım alanında başarılı bir iş çıkıyor. Bir çok analist PS5 için erken olduğu kanaatinde ve PS4’ün 2019’da 100 milyon satış rakamına ulaşacağını düşünüyor.

PlayStation 5 için sızıntılar başladı bile!

PlayStation 5 konsolunun sistem özelliklerini açıklayan sızıntılar ortaya atıldı. Bu iddialara göre PS5;

-Temel olarak AMD’nin Navi mimarisini kullanıyor. Özel olarak Navi kullanılmıyor.
-CPU özelleştirilmiş Zen’dir
-Yüksek miktardaki geliştirici kitleri görünüşe göre gidiyor.
-Author, PS5’in 2018 sürümünün geliştirici kiti miktarına dayanan bir sorunun dışında olmadığı ileri sürülüyor; çünkü bu “lansmanın yaklaştığına dair kesin bir işaret”. Kesin değil.
-VR ürünleri silikon seviyesinde geliştirildi.

Bir başka rapora göre Navi GPU, Sony için geliştiriliyor ve PS5’in çıkış zamanı geldiğinde hazır olması gerektiğinden (2020’ye kadar hazır olması bekleniyordu), bu üzerinde çalışılması gereken son tarih olarak gösteriliyor. Yani bu iki sızıntı birbirini doğruluyor.

Ayrıca Sony’nin PS3 ve PS Vita’yı 8 Mart 2019‘dan itibaren PS Plus kapsamı dışında bırakacağı düşünüldüğünde ilerleyen tarihlerde piyasayı hareketlendirmek için PlayStation 5’i sürme ihtimali de yükseliyor. SIE CEO’su John Kodera, PS4’ün ömrünün sonuna yaklaştığını ve PS5’le ilgili daha fazla sızıntı ve ayrıntının ortaya çıkacağını söyleyerek dikkatleri üzerine çekmişti.

Son olarak E3 2018‘de Bethesda gelecek nesil konsollar için geliştirdiği ilk oyunu Starfield‘ı duyurdu. PlayStation 5 ve gelecek nesil Xbox konsolu için yayınlanacak oyun için tanıtım videosu da yayınlandı.

Sony’nin PS VR, Playlink, gibi teknolojilerini yeni nesil bir cihaza entegre edip geliştirmesi için bizce de artık PlayStation 5’in zamanı geliyor gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz