NVIDIA RTX 3060 modelini resmen tanıttı. RTX 30 serisi ekran kartları oyuncularla buluşmaya devam ediyor. 3070, 3080 ve 3090 gibi kartların haricinde 3060 ekran kartı modeli de oyuncularla buluşuyor. Işın izleme teknolojisinin 20 serisine göre geliştirildiği ailenin en küçük üyelerinden birisi olacak olan ekran kartı RTX teknolojisini oyuncularla buluşturan yeni nesil grafik kartlarından bir tanesi olacak.

NVIDIA RTX 3060 özellikeri ve fiyatı

NVIDIA’nın 60 sınıfı ekran kartları geleneksel olarak Steam’deki oyuncuların favori oyun kartları olmuş ve GTX 1060’ın, 2016 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana GPU oyun listelerinin zirvesindeki pozisyonu istikrarlı bir şekilde korumuştur. Bugün GeForce oyuncularının yaklaşık yüzde 90’ı GTX sınıfı bir GPU’ya sahip durumda.

NVIDIA Küresel GeForce Pazarlama Başkan Yardımcısı Matt Wuebbling “Oyun sektöründeki standartları hızla yeniden tanımlayan ışın izleme teknolojisi durdurulamaz bir şekilde gelişiyor. Ampere mimarisiyle birlikte NVIDIA şimdiye kadarki en hızlı satış rekorunu kırdı ve bu sayede RTX 3060, RTX 30 serisi teknolojisini dünyanın her yerinden milyonlarca oyuncuyla bir araya getirmeyi başardı” şeklinde konuştu.

3060’ın satış fiyatı 329 ABD Doları olacakken özellikleri ise aşağıdaki şeklide olacaktır:

  • 13 gölgelendirici-TFLOP
  • Işın izleme desteği için 25 RT-TFLOP
  • NVIDIA DLSS desteğine güç sağlamak için 101 tensör-TFLOP (Derin Öğrenme Süper Örnekleme)
  • 192 bit bellek arayüzü
  • 12 GB GDDR6 bellek 

Ayrıca Yeniden boyutlanabilir BAR, RTX 3060 ile başlayarak tüm GeForce RTX 30 serisinde desteklenecek. Uyumlu bir ana kartla birleştirildiğinde bu gelişmiş PCI Express teknolojisi, tüm GPU belleğine aynı anda CPU tarafından erişilmesine olanak tanıyarak birçok oyunda performans artışını sağlıyor.

Tüm RTX 30 Serisi ekran kartları gibi, RTX 3060 da GeForce oyun yeniliklerinin üçlü teknolojisini destekliyor: Performansı ve görüntü kalitesini artıran NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex ve NVIDIA Broadcast. Gerçek zamanlı ışın izleme desteğiyle birlikte bu teknolojiler, dünyanın dört bir yanındaki oyunlara ve oyunculara benzersiz performans artışı sağlıyor ve GeForce oyun platformunun temelini oluşturuyor.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Google News Abone Ol

Bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz