Merhaba değerli okurlarım. Bu yazımızda daha çok rızası / bilgisi dışında yapılmış mobil ödemeleri iade almayı göstereceğim. Keza bende 2-3 tane mobil ödememi iade aldım. Şimdi adım adım görsel ve yazılarla anlatacağım.

Öncelikle bu görselde bulunan sayfayı açmalısınız.

Şimdi değerli okurlarım. Google Play Sipariş Geçmişinde Sipariş Numarası bulunuyorsa oradan, bulunmuyorsa makbuzun geldiği E-Posta’dan Sipariş Numarasını almanız gereklidir. İade için ibrazı zorunludur.

Şimdi  attığım görselde  sağ en üstte “BİZE ULAŞIN” var. Ona basıyoruz. Çıkan menüde Android Uygulamaları ve oyunları diyoruz. Geri Ödeme isteğinde bulunmaya basıyoruz. Geri ödeme isteği gönderin diyoruz. Yapamayanlar için görseller aşağıda.

Geri ödeme isteği gönderine bastıktan sonra şöyle bir sayfa açılacak;

Buradan gerekli işlemleri yaparsanız. Direkt linkini de burada: https://support.google.com/googleplay/contact/play_request_refund_apps?hl=tr&ec=apps,c2c_general,chat_general&cfsi=request_refund_app&cfnti=7325420&cft=3

Bana mailler geldikten sonra 8-12 saat sonra iade edildi. Türk Telekom tarafından. Mesajlarda kanıt olarak aşağıdadır. Hani olmuyor diyenler olacak biliyorum.

Güncel Fatura Tutarımıda kontrol ettiğimde düşmüş. 🙂 Ve mutlu son

Başka bir haberimizde görüşmek üzere; iyi günler dilerim. Hoşça kalın.

 

4 YORUMLAR

  1. Merhaba; eğer ki siparişinizin yanında üç nokta yer alıyor ve sorun bildir butonu çıkıyorsa şansınızı deneyebilirsiniz.

    TeknoKroki Editörü – Cevat Emre Koyun

  2. Merhaba, gerçek anlamda gerekmiyor ve gerçekten kazara ya da bilginiz dışında bir işlemse toplam 3-4 iade işleminden sonra önlem olarak hesabınız askıya alınır. (Üst üste yaparsanız) ve kredi kartı & kimlik bilgileri ibraz edilerek hesap kullanıma açılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz