Epic Games işlemci sorunu

Epic Games işlemci sorunu ile gündeme geldi. ABD’li oyun mağaza uygulaması Epic, Steam ile olan rekabette sınıfta kalıyor gibi görünüyor. Ortaya çıkan raporlara göre Epic Games Launcher arka planda çalışmayı sürdürürken durduk yerde işlemci ısı değerinin 20 dereceye varan artmasına sebep oluyor. Bunun yegane sebebinin de Epic’in arka planda fazla veri trafiği yapması olarak düşünülüyor. 1991 yılından bu yana faal olan şirketin son 3-4 yıldır ücretsiz verdiği oyunlarla adını duyurduğunu biliyoruz. Bakalım işlemci sorunu için raporlar ne diyorlar?

Epic Games işlemci sorunu neden kaynaklanıyor?

Epic Games işlemci sorunu
Epic Games Launcher açıkken (sağda) ve kapalıyken (solda) ortaya çıkan sıcaklık değerlerini ifade eder.

Reddit üzerinden yapılan paylaşımlara göre, AMD Ryzen yonga seti kullanan oyun sevenlerin arka planda boşta dururken Epic Games Launcher’in işlemciyi ekstra şekilde yorduğunu söylüyorlar. Bu da işlemcinin tıpkı oyun oynarmışcasına fan sesinin duyulmasına vesile oluyor.

15-20 derece arasında ısı artışı yaşatan sorunun Ryzen 9 5900X gibi güçlü işlemci modellerinde de yaşandığı görülüyor. Intel modellerde de zaman zaman sorun yaşayan kullanıcılar olsa da temeli her iki markanın yonga setinde de yaşanıyor. Yaptığımız testlerde Intel i5 7400 @3GHz yonga setinde Epic’i açtığımızda performans tüketiminin sanki oyun oynarmışcasına arttığını gözlemledik. Aynı şekilde ekran kartında ve RAM tüketiminde de artış yaşanıyor. Toplanan bu verilerin kullanıcıların yaşadığı ülkenin yasalarına göre değişkenlik gösteriyor olsa da temel sebeplerin başında optimizasyon sorunu var gibi görünüyor. Şayet Steam üzerinde böyle bir sorun yaşanmıyor.

Epic Games işlemci sorunu
Sayısal veriler neleri ifade ediyor? En sol: işlemci Bir sağı: RAM bir diğer sağı: Disk kullanımı En sağ: AĞ kullanımı

Siz problem hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. Ayrıca;

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Google News Abone Ol

Bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz