Çocuklarda Teknoloji Kullanımı

0
Çocuklarda Teknoloji Kullanımı

Çocuklarda teknoloji kullanımı ebeveynler için her geçen büyüyen bir sorun halini alıyor.

Bir yandan hayatın gereği olan teknoloji, bazen çocukların yaşamının ta kendisi oluveriyor. Özellikle söz konusu okul çağı çocukları olduğunda, uzmanlar velilere önemli görevler düştüğünün altını çiziyor.

Çocukların Teknoloji ile Doğru İlişki Kurabilmesi için Ebeveynler Neler Yapmalı?

  • Ebeveynler birçok kez teknolojiyi çocuğun davranışlarını kontrol etmek amacıyla ödül veya ceza yöntemi olarak kullanıyor. Oysa günümüzde yalnızca teknolojiyle ilgili değil, her konuda ödül ve cezanın çok eğitiminde işlevsiz olduğu biliniyor. Ödül veya ceza olarak teknoloji kullanımını önermek, çocukların teknoloji ile sağlıklı bağ kurmasına engel oluyor. Kesinlikle teknolojiyi bir kontrol mekanizması olarak kullanmamalısınız.
  • Boş zamanlarda çocukların teknolojik aletlerden ayrılmak istemediğine dair genel kanı birçok ebeveyni çaresiz hissettiriyor. Oysa çocuklara eğlenceli başka aktiviteler önermek ile teknolojinin yerinin doldurulabileceğini hatırlamalı ve çocuğunuzun yeni hobiler kazanması için çalışmalısınız.
  • Uzmanlar, 3-6 yaş çocuklarının günde 30 dakika, ilkokul çocuklarının 45 dakika, ortaokul öğrencilerinin 1 saat, lise çağındakilerinin ise 2 saat teknoloji ile temas kurmasını öneriyor.
  • Çocukların beslenme çantası abur cuburlar, paketli gıdalar ve bol şekerli, sağlıksız yiyeceklerle dolmamalı. Teknoloji kullanımı sırasında bu tip yiyeceklerin yenmesini önlemeli ve yapılan iş ne olursa olsun ona konsantre olunmasını sağlamalısınız. Çocukların teknoloji ile temas halindeyken bir şeyler yemesine mani olabilirsiniz. Farkındalıksız beslenmenin kilonun ve gelecekteki sağlıksız alışkanlıkların temeli olduğu biliniyor.

Okul Hediyesi illa Tablet Olmak Zorunda mı?

Günümüzden ebeveynler karne hediyesi için çocuklarına tablet almayı tercih ediyor. Oysa tabletin bir hediye olması, bir az önce bahsedildiği gibi onu ödül haline getirmek anlamına geliyor. Bunun yerine tableti bir okul gereci gibi okul alışverişi sırasında alabilir ve bir kalem, cetvel gibi, ekstra anlamlar yüklemeden çocuğa vermelisiniz. Çocukların günümüzde tabletsiz eğitim sürdürmesi neredeyse mümkün değil. Ancak bu süreci yönetebilirsiniz. Onlara tabletin de ihtiyaçları için kullanabileceği bir araç olduğunu, sıradan bir ürün olduğunun altını çizerek anlatmalısınız. Ürünün çocuk kilidi olduğundan ve gerçekten ihtiyaçlar için kullanıldığından emin olmalısınız. Tableti çocuk için bir oyalanma vesilesi, oyuncak haline getirmemelisiniz.

Çocuklar Teknoloji ile Ne Zaman Tanışmalı?

Günümüzde hemen her çocuğun anaokulu çantası içinde tablet ve telefon bulunuyor. Oysa uzmanlar neredeyse kreş yaşlarına kadar inen ekran tanışıklığının 3 yaşından sonra olması gerektiğini belirtiyor. Mümkünse, 3 yaşına dek telefon, tablet, televizyon ve bilgisayar ile temasın olmaması öneriliyor Özellikle 1 yaşına kadar çocukların kesinlikle ekran karşısında bırakılmaması önem taşıyor. Bu dönemde uzun süre ekran ile temas gelişim sorunlarına neden olabiliyor.                    

Teknolojinin İşlevi

Teknolojinin birçok yetişkin için dikkat dağıtmak, yorgunluk atmak, stresten uzaklaşmak, sosyalleşmek amacıyla kullanıldığı biliniyor. Yetişkinler de farkında olmadan teknolojik aletleri her an kullanarak çocuklara “normal”in bu olduğunu öğretiyor. Model alarak öğrenen ve kendi yaşam normlarını belirleyen çocukların, teknoloji ile sağlıklı bir iletişim kurması için öncelikle ebeveynlerin kendi hayatlarında teknolojinin işlevini gözden geçirmesi gerekiyor. Çocuklara sürekli tabletle oynadığı için kızmadan önce telefon elinizde kaç saat geçirdiğinizi fark edebilirsiniz. Bir diğer deyişle, çocuklarınızın alışkanlıklarını değiştirmesini istiyorsanız, önce kendi alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Ebeveynlerin tutumlarında ve alışkanlıklarındaki değişimlerin, çocuklar üzerinde sözlerden daha etkili olduğunu görebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun teknoloji ile ilişkisinin sağlıklı kurulmadığından endişe ediyorsanız mutlaka bir uzman desteği almalısınız. Bir çocuk gelişimi uzmanının kontrolü, çocuk psikoloğu gözlemi ile süreci çözmek için yardım alabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz