YouTube Music

Google’ın bünyesinde yer alan YouTube’un yan servislerinden olan YouTube Music 50 milyon aboneyi geride bıraktı. Bloomberg tarafından aktarılan rapora göre, YouTube Premium üyelerinin de paket olarak ücretsiz yararlandığı YT Music’e üye sayılmasıyla birlikte “deneme üyelikleri de dahil edilmiştir” 50 milyon abonelik söz konusu durumda. Fakat şirketten ne kadar gelir elde edildiğine dair resmi bir açıklama gelmemiş durumda.

2018 yılında hayatımıza giren YT Music, Google Play Müzik’in yerini aldı. Ülkemiz sınırları içerisinde 2019’da başlayan Premium üyelik vasıtasıyla dahil olunan uygulamaya, global üyelikler dahil edilerek bu sayıya erişilmiştir. Ayrıca Midia Research tarafından aktarılan araştırma verilerine göre, YT Music 2021 1. çeyrekte en çok büyüyen müzik servisi konumunda. Ocak-Mart dönemine göre 487 milyon ücretli abonenin %32’si Spotify, %16’sı Apple Music, %13’ü Amazon Müzik ve %9’lık kısmı da diğer kategorisinde tercihlerini yapmış durumdalar.

Verilere nazaran YT Music’in yavaş ve istikrarlı bir yol izlediğini söyleyebiliriz. Yani başka bir deyişle rakiplerini yakalamak üzere. 2020 Ekim döneminde Google, toplamda 30 milyon YT Premium ve YT Music üyesinin olduğunu doğruladı. Öte yandan yaklaşık 1 yıl sonra 20 milyon yeni üyenin sisteme dahil olduğu da yine resmiyet kazanmış durumda.

Bloomberg’e konuşan YouTube’un küresel müzik başkanı Lyor Cohen şunları söyledi.

Çift motorlu büyüme hikayesi gerçek. Gözüyle ödemeye hazır olanlar ve abone olmak isteyenler var. İkisi de süper önemli.

YouTube Müzik ilk piyasaya sürüldüğünde, kullanıcılar arasında popülerlik kazanamadı. Bununla birlikte, son birkaç yılda YouTube, hizmeti pazarlamak ve “yeni müşteriler çekmek ve onları korumak için altyapı” oluşturmak için iyi miktarda para harcadı. Hizmet, YouTube’un bu ülkelerdeki en popüler video akışı hizmeti olması sayesinde, gelişmekte olan birkaç pazarda da başarı kazandı.

YouTube’un baş iş sorumlusu Rober Kyncl, hizmetin yükselen pazarlardaki başarısının YouTube Music’in 50 milyon aboneye ulaşmasında önemli bir rol oynadığına inanıyor.

Bu kadar hızlı 50 milyona ulaşacağımızı beklemiyorduk. Yapacağımızı düşündüğümüzden daha iyi gitti.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz