Yerli otomobil Togg geliyor! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarih verdi!

0

Türkiye Cumhuriyeti için yerli otomobil atımları salgın döneminde başlamıştı. Togg markasının ilk olarak 18 Temmuz 2020’de ilk temeli atılan Gemlik TOGG Fabrikası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün katıldığı resmî törenle açıldı.

Bugün açılışı yapılan fabrikada son hazırlıklar tamamlanmış durumda. Açılışın yapıldığı alanda üzerinde TOGG’un logosunun bulunduğu uzun mavi bir çadır, Cuumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı alan ve seri üretimine geçilecek C-SUV modelin hünerlerini sergileyeceği toprak bir pist bulunuyor.

Kürsüye kadar bant vasıtasıyla indirilen ilk Togg ile birlikte kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşa seslendi. Erdoğan yerli otomobilin siparişlerinin şubat 2023’te başlayacağını ve yine aynı şekilde fiyatının da belli olacağını ifade etti.

Togg deneme sürüşü - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı montaj hattından inen ilk Togg otomobilin koltuğuna geçti ve araç ile sürüş yaptı. Akabinde sahneye kadar araçla birlikte geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Togg Gemlik Kampüsünde konuştu

“Togg, ülkemizin güçlü yarınları için işte bu ortak hayali kurmanın tadını hepimize yaşatan projenin adıdır. Seri üretim bandından indirip sizlerin huzuruna çıkarttığımız bu ilk araçla 60 yıllık hayalin gerçeğe dönüşüne şahitlik ediyoruz.” dedi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu’nun ortakları ve paydaşlarına teşekkür etti.

Cumhuriyetimizin 99. dönümünü de kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan

“Anadolu topraklarını bizlere vatan yapan ecdadı, Millî Mücadele’nin kahramanalrını, Cumhuriyetimizin barisi Gazi Mustafa Kemal ile Büyük Millet Meclisimizin tüm mensuplarını rahmetle, şükranla yad ediyorum. Bu anlamlı günde, milletçe tek yürek olduğumuz böylesine tarihi bir açılışta buluşmamızı nasip eden Rabb’ime sonsuz hamü senalar ediyorum. Evet, millet olmak demek; aynı vatanda hür bir şekilde yaşamak, farklıkları ortak hayallerle birleştirmek, hüzünlerin üstesinden ortak sevinçle gelmek, hedeflere ortak çabalarla ulaşmak demektir. Millet olmak demek, tüm bu hasletler üzerinde ortak bir geleceğe yönelmek demektir.” diye konuştu.

Türkiye’nin yerli ve milli otomobilinin üretileceği TOGG Gemlik Kampüsü’nün ve banttan indirilen akıllı cihazların ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin binlerce yıldır en çetin engelleri aşarak varlığını sürdürdüğünü ve adeta feleğin çemberinden geçerek devletini kurduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı ayrıca TOGG Gemlik Kampüsü tam kapasiteye ulaştığı dönemde her yıl 175 bin araç üretiminin yapılacağını, 4 bin 300 kişiye doğrudan ve 20 bin kişiye dolaylı olarak istihdam sağlanacağını da belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada 2030’a kadar üretilecek 1 milyon adet araçla milli gelirimize milyar dolardan, cari açığın azaltılmasına 7 milyar dolardan fazla katkı sağlayacağız.

TOGG Gemlik Tesisi, 1.2 milyon metrekare arazi üzerinde, 230 bin metrekare kapalı alana sahip eser olarak işte burada. “

Avrupa’nın bir numaralı ticari araç üreticisi olan Türkiye’nin dünyanın sayılı otomotiv ihracatçılarından da biri olduğunu buna rağmen yerli ve milli otomobil markasına sahip olmamasının milletçe yüreklerini hep sızlattığını dile getirdi.

Togg C-SUV test sürüşü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılırken

“ÖN SATIŞIN BAŞLAYACAĞI ŞUBAT AYINDA TOGG’UN FİYATI DA AÇIKLANACAKTIR”

Togg’un ne zaman yollarda olacağını da açıklayan Erdoğan, “Bunu da merak ediyorsunuz. Bugün seri üretim bandından çıkan araçların test ve sertifikasyon süreçleri hemen başlıyor. Togg Avrupa yollarının da tozunu attıracağı için o pazarlarda aranan teknik, yeterlilik belgesine sahip olacak. Dolayısıyla Togg’u inşallah 2023’ün ilk çeyreğinin sonunda yollarımızda göreceğiz.” dedi.

Erdoğan, diğer bir konunun da vatandaşların Togg’a nasıl sahip olabilecekleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu soruya da TOGG’un ticari sırlarını açığa vermeden şöyle cevap veriyorum. Yeni nesil bir girişim olan Togg, aracısız bir şekilde vatandaşlarımızla buluşacak. Tıpkı diğer yeni nesil araç üreticileri gibi Togg’da satış işini dijital ve fiziksel deneyimi birleştirerek çözmeye karar verdik. Vatandaşlarımız Togg siparişlerini şubatta başlayacak ön satışla birlikte verebilecekler. Ön satış ve sipariş şartları vakti geldiğinde şirket tarafından açıklanacaktır. En çok merak edilen konulardan biri de aracın fiyatı ne olacak? Togg’un fiyatının piyasa şartlarında rekabetçiliğini sağlayacak şekilde tespit edileceğine babayiğitlerle beraber karar vereceğiz. Önümüzdeki senenin mart ayı sonunda pazara çıkacak bir ürünün fiyatının bugünden ilanı zaten hem doğru hem de mümkün değildir. Sanıyorum ön satışın başlayacağı şubat ayında Togg’un fiyatı da açıklanacaktır. Hiç telaşa gerek yok.”

Cumhuriyet’in 99. yılına ulaşılan bugün aynı zamanda Türkiye Yüzyılı’nı inşa etme kararlılıklarının altını da tekrar çizdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz okullarda Cumhuriyet’in nasıl imkansızlıklar içinde kurulduğunu dinlemekle geçti. Üzerinde yamalı kıyafetleri, ayaklarında yırtık çarıkları, ellerinde ‘Cumhuriyeti biz böyle kazandık’ pankartıyla, Cumhuriyet’in kuruluşunu kutlayan vatandaşlarımızın görüntülerini unutmadık. Ülkemiz artık Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümlerini Marmaray’ın, İstanbul Havalimanı’nın, Togg tesisinin açılış törenleriyle kutlayacak bir seviyeye geldi. Bugün Togg gibi asırlık bir projeyi hayata geçirirken bir kez daha ve tüm kalbimizle ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diyoruz.” diye konuştu.

TOGG hakkında bazı bilgiler

Üretim üssü Bursa Gemlik’te kurulan ve Türkiye’nin mobilite dönüşümüne liderlik edecek olan TOGG fabrikasında 250 adet otomasyon robotun yanı sıra yaklaşık 5 bin kişi istihdam edilecek. Taşeron firmalarla birlikte bu rakamın 30 bin bandına ulaşması bekleniyor.

Beş farklı modelin piyasaya çıkacağı araçlarla fikri ve sınai mülkiyeti %100 Türkiye Cumhuriyeti’ne ait bir marka oluşacak. Ayrıca araçların hızlı şarj ile birlikte 30 dakika gibi bir sürede yüzde 80 oranında şarj olacağı açıklandı.

Segmentinin en uzun aks mesafesine sahip doğuştan elektrikli otomobiller, modüler platform ile “300+” ve “500+” kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak. Bağlantı teknolojisine baktığımızdaysa yazılım güncellemelerinin 4G ve 5G şebekesiyle sağlanacağı biliniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptıkları Togg Gemlik Tesisi’nin ülkeye, millete hayırlı olmasını dileyerek, projenin gerçeğe dönüşmesinde emeği ve katkısı olan herkese şahsı, milleti adına şükranlarını sundu.

Banttan inen ilk aracın da Beştepe’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinde sergileneceği bildirildi.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz. Ayrıca Google News ve Bundle üzerinden de bizi takip edebilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz