Türkiye Finans bir ilki gerçekleştiriyor!

0

Türkiye Finans Katılım Bankası, rakiplerinin önüne geçecek bir hamleye imza attı. TF ekibi yeni dijitalleşmenin verdiği rahatlık ile birlikte yeni bir adıma yöneldi. Bununla birlikte 1 Mayıs itibariyle yürürlüğe girecek özellik sayesinde kurye süreci ve ıslak imza olmadan gerçek kişiler (bireysel) kolayca müşteri olabilecekler.

Bu yeni uygulama ile müşteriler TC kimlik kartı doğrulama, dijital imza teknolojisi ve çağrı merkezi personeli ile yapılan görüntülü görüşme sayesinde banka şubesine gitmeye gerek kalmadan kolay ve güvenli bir şekilde Türkiye Finans müşterisi olabiliyor.

Türkiye Finans müşteri ağını genişletmeyi hedefliyor

Birçok banka dijitalleşme dönemine geçmeden önce şubelerden müşteri edinmek istemez, sadece maaş hesabı veya yüklü miktarda mevduat/cari hesap varlığı şartıyla hesap açarlardı. Ancak birkaç yıl önce bu durum geride kaldı diyebiliriz. Zira müşteriler artık kolaylıkla IBAN ve dijital bankacılık bilgilerini edinebiliyorlar.

Şu anda ülkemizde dijital olarak hesap açan bankalar aşağıdaki gibidir:

Akbank T.A.Ş.
Burgan Bank A.Ş. – DİJİTAL ŞUBE – ÜCRETSİZ HAVALE/EFT/FAST
Türkiye İş Bankası A.Ş.
Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
QNB Finansbank A.Ş. – EN PARA – ÜCRETSİZ HAVALE/EFT/FAST
Türk Ekonomi Bankası A.Ş. – CEPTETEB – ÜCRETSİZ HAVALE/EFT/FAST
Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. – SENİN BANKAN –
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. – Play kart sahiplerine ÜCRETSİZ HAVALE/EFT “ücretli FAST”

“Artık isteyen herkes, yer ve zamandan bağımsız Türkiye Finans müşterisi olabilecek.”

Yeni mevzuat ile Türkiye Finanslı olmanın yeri ve zamanı olmayacak diyen Türkiye Finans Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı M. Necati Özdeniz konu hakkında şunları söyledi: “Bu süreç müşteri deneyiminin ve sektörün rekabetçilik gücünün bambaşka bir noktaya taşındığı heyecan verici bir süreç. Artık şubeye gitmeden veya kurye kullanmadan tamamen dijital yöntemlerle anında banka müşterisi olunabilecek.” 

Türkiye Finans olarak uzun yıllardır teknoloji ve dijitalleşmeye yatırım yaptıklarını, bu nedenle yeni döneme en hızlı adapte olan bankalardan biri olduklarını dile getiren M. Necati Özdeniz, “Türkiye Finans olarak, geçmişte dijital kanallar üzerinden müşteri edinimini başlatan ilk bankalardan biri olduk. Web sitesi üzerinden başlattığımız süreçleri kurye ile gerekli belgelerin temin edilmesinin ardından hızlıca tamamlıyorduk. Yeni dönemle birlikte, artık sadece dijital imza ve görüntülü görüşme ile Türkiye Finans müşteri olabilmek mümkün. Uzaktan müşteri edinimi konusundaki teknik altyapımız üzerinden kurguladığımız müşteri deneyimi ile öncü bankalardan biri olduk. Uzaktan müşteri edinimini sürecindeki çalışmalarımız doğrultusunda hayata geçirdiğimiz Mobil Biyometrik Kimlik Doğrulama ile Anında Müşteri Edinimi projemiz ile IDC Özel Ödülü’ne de layık görüldük. 

Her şey bu denli dijitalleşirken bankacılıkta güven ve şeffaflığın çok önemli olduğunu biliyor; bu unsurları dijital ortamlar üzerinden sağlayabileceğimiz yeni iş modelleri ile hayata geçiriyoruz. Yeni dijital dünyaya uyumlu iş süreçlerimiz, alt yapısı güçlü dijital kanallarımız ve uzaktan çalışabilme yetkinliğine sahip banka personelimiz ile bambaşka bir müşteri deneyimine odaklanacağız. Dijitalleşme sayesinde, müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarında yer ve zamandan bağımsız yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.


Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz