Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılbaşında hayatımıza geçirilen FAST (Fonların Anlık Transferi) sistemini devreye almıştı. Bu sayede gerçek ve tüzel kişiler kendi hesaplarına yaptıkları virmanlar ve havaleler haricinde EFT (Elektronik Fon Transferi) işlemini mesai saatine takılmadan yapabiliyorlar. Sistem pilot uygulamaya geçtiğinde ilk etapta 50 Türk lirası (₺) işlem limiti ile uygulandı. Akabinde bir kademe yukarı gidilerek 1.000 Türk lirası (₺) olarak güncellenmişti.

Şimdiyse yeni kademeye geçildi. Bankalar, müşterilerine sık sık güncellemeyi mesaj ve bildirimle bildiriyorlar. Özellikle maaşınız yattıktan sonra başka bankaya gönderenlerdenseniz bu özellik hayatınızı önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Çünkü EFT talimatı vb. verdiğinizde hesapta bakiye olmadığından gerçekleşmeyip mağdur edebiliyor.

Yeni limit: 2.000 Türk lirası (₺) olarak belirlendi

TCMB fast limitini artırdı - İş Bankası bilgilendirme ekranı
TCMB fast limitini artırdı – İş Bankası bilgilendirme ekranı

Yeni işlem limiti şu an için 2.000 Türk lirası (₺) olarak güncellendi. Yüklü miktarda EFT gönderenler uzunca süre bekleyecek gibi görünüyor. Ayrıca önemli not: Bankanızda size özel havale/EFT ücretsiz ise (maaş, emekli vb.) mesai saatleri dışındaki FAST işlemlerine işlem başına 1,80 Türk lirası (₺) EFT ücreti kesilmektedir. Bu bağlamda CEPTETEB ve En Para gibi 7/24 ücret almayan kuruluşları tercih edebilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz