Tesla CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamayla birlikte aşırı elektrik tüketimi nedeniyle Bitcoin ile ödeme almayacaklarını söyledi. Tesla’nın kripto parayla ödeme kabul eden ilk otomobil şirketi olduğu da biliniyor. Bitcoin ile ödeme seçeneği şirketin Tasarım Stüdyosu’ndan kalktı. Alternatif ödeme yöntemleri olarak kredi kartı ve Apple Pay teknolojisi hâli hazırda kullanılabilir durumda olacak.

Zira şirketin zamanında BTC kabul etmesi de pek şaşılacak gibi değildi. Çünkü geçtiğimiz şubat ayında 1.5 milyar dolarlık BTC alan Tesla, BTC’nin yükselmesiyle birlikte parasını artırmıştı. Şimdi geri çekilme hamlesini açıklayan Musk, BTC’yi âdeta yokuş aşağı yaptı.

11 Mayıs günü 470 bin TL’den işlem gören Bitcoin, şu anda 426 bin TL’den işlem görüyor. Yaklaşık 44 bin TL değer kaybeden kripto para, kullanıcılarını ciddi derecede etkilemiş oldu. Not: yazı sonrası BTC değeri değişkenlik gösterecektir ok ↓ da ↑ olabilir.

Konuyla ilgili bir Tweet atan Elon Musk, Bitcoin’in bir ödeme seçeneği olarak kaldırıldığını duyurdu. CEO, Bitcoin madenciliğinde fosil yakıtların kullanımıyla ilgili endişeler nedeniyle bu kararın aldınığını açıklayan bir Tweet paylaştı. Tweet’te aynı zamanda daha az enerji harcayan diğer kripto paraların da değerlendirildiğine yer verildi.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz