İstanbulkart vize ücreti nedir?
İstanbulkart vize ücreti nedir?

İstanbulkart Vize ücreti nedir? İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yılda bir kez tahsil edilen vize bedeli indirimli kartların indirim sürelerinin 1 (bir) yıl süreyle uzatılması için tahsil edilir. Yıllık bazda tahsil edilen bu ücretler kurumun talebi doğrultusunda yılın son günü yani 31 Aralık 23.59.59’a kadar ödenmelidir. Genel itibariyle İBB bu ödemeleri kasım ayının içerisinde tahsil etmeye başlar.

Özellikle internetten talimatla yükleme yapan okurlarımızın bu konuya hassass yaklaşması gerekmektedir. Bizzat deneyimlediğimiz bir durumu sizler için aktararak tahsilatın kasımda başladığını doğrulamış olacağız.

11 Kasım Perşembe günü her zamanki gibi banka/aracı kurum ile talimat oluşturup yola koyulduk. Biletmatik üzerine kartımızı okuttuğumuzda talimatın geçmediğini gördük. 153 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyazmasa birimini aradık. Durumu anlattık. Kendileri yaptıkları incelemede 13 Türk Lirası vize ücretimizi ödemediğimizi ifade etti. 31/12/2021 23.59.59’a kadar süremiz olduğunu beyan etsek de talimatın geçmesi için bunun ödenmesi gerektiği ifade edilid.

Nitekim denildiği gibi 13 Türk Lirası vizeleme bedelini ödedik. 31/12/2022 23.59.59’a kadar indirim hakkımızı tanımlayan dekontumuzu da aldık. Sonrasında kartımızı biletmatik cihazınıza dokundurunca talimatimızın yüklendiğini gördük.

Geçtiğimiz dönem 5 Türk Lirası olan bu bedelin Meclis kararıyla 10 Türk Lirası olarak güncellendiğini duyurmuştuk. Hemen ardından alınan küsürlü fiyat tarifesine geçilmesine takiben vizeleme ücreti 13 Türk Lirası olarak güncellendi.

İstanbulkart Vize ücreti ödenmezse ne olur?

İş bu ücreti belirtilen tarih ve saate kadar ödememeniz durumunda İstanbulKart’ınızın indirimli tarifesi iptal edilecektir. Standart karta dönüşecek ve toplu taşımada tam kart statüsü görecektir. Detaylı bilgi için Belbim’in resmi sitesine göz atabilirsiniz.

Vizeleme bedelini ödemek için kartınızı biletmatik cihazına yerleştirin. Önce içerisinde yükleme yapın. Yükleme sonrasında kartınızı çekin. Tekrar yerleştirin. İstanbulkart aktivasyon yazısını seçin. 31.12.2022 23.59.59 TARİHİNE KADAR VİZELEME İŞLEMİ İÇİN YEŞİL ONAY SEÇENEĞİNİ SEÇİN. İşleminiz yapılır, 13 TL tahsil edilir ve işlem bu kadar. Hayırlı yolculuklar.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz