e-Devlet Kapısı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Dairesi tarafından açıldı. Dönemin Başbakanı ve şu anki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle açılan sistem ilk olarak 18 Aralık 2008 tarihinde vatandaşların hizmetine sunulmuştur. İlk etapta 22 kamu kurumunun eklenmesiyle faal hâle gelen sistem zamanla yaygınlaşmaya devam etmiş ve T.C. vatandaşı olan bütün gerçek kişi ve tüzel kişilerin kullanımına sunulmuştur.

e-Devlet Kapısı 2022 neler sunuyor?

Sistemin alt yapısı tamamıyla T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına bağlı olarak devam ediyor. turkiye.gov.tr alan adına bağlı olan sistemin alan adının ise 7 Haziran 2001 tarihinde kayıt edildiği biliniyor. Şu anki süreçte alan adının imtiyaz sahibi ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı’dır. Tabiri caizse tüm işlemleri tek bir tıklamayla yapmamızı sağlayan sistem için şu anda oldukça geniş bir ağ diyebiliriz.

52 milyon 143 bin 604 vatandaş, 5 bin 452 hizmet, 2 bin 852 mobil hizmet ve 722 kurumun bir araya geldiği e-Devlet, artık hiçbir yere gitmeden her türlü işlemi bize sunuyor. (Yazı tarihi itibariyle alınan verilerdir) En basitinden sisteme dahil olan hizmetler hakkında bilgi verecek olursak;

Vergi mükellefi olacağımız ya da işi bırakacağımız zaman direkt olarak beyan vermemizi ve otomatik olarak SGK giriş/çıkışımızın yapılmasını sağlıyor. CİMER sistemi başta olmak üzere; BDDK, TOKİ, BTK, PTT, Kredi Risk Notu, Abonelik İşlemleri, Vergi Borcu Sorgulama, SGK Hizmet Dökümü alma, Gerçek ya da tüzel kişiler için vergi levhası doğrulama, belediye borcu sorgulama, PTTBank hesabına giriş yapma, UYAP vatandaş sistemine giriş yapma, adınıza kayıtlı araçları, öğrenci belge/belgelerini görüntüleme ve çıktı alma ve askerlik durumu sorgulama gibi pek çok hizmet hiçbir ücret tahsil edilmeden saniyeler içerisinde yapılabiliyor.

Sisteme tüzel kişiler kayıt olamazlarken (e-İmzası bulunan vergi mükellefleri kendi adlarına “vatandaşlar yani” kayıt olabilirler.” sadece Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve Mavi Kimlik Kartı sahipleri kayıt olabilirler. Ayrıca Mernis’te beyan edilen tüzel kişi temsilciliğiniz olması hâlinde (kendinizin ya da yetkili olduğunuz şirket) vergi borcu, araç sahiplik gibi tüzel kişi hizmetlerine de erişebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı nasıl kayıt olunur?

e-Devlet Kapısı

İlk etapta sisteme PTT şubelerinden alınan şifreyle giriş yapılabiliyor. Mobil İmza sahipleri Mobil İmza ile e-İmza sahipleri ise e-İmza sekmesini kullanarak giriş yapabilirler. T.C. Kimlik Kartı ise fiziksel bir kart okuyucunuz varsa sisteme kimlik kartınızı okutarak girmenizi sağlar. Son olarak aşağıdaki bankalardan bir tanesinin internet/mobil bankacılık müşterisi iseniz sisteme ücretsiz giriş yapabilirsiniz:

Sisteme giriş yapılabilecek mevduat/katılım bankaları listesi:

AKBANK T.A.Ş.
Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
Anadolu Bank A.Ş.
Burgan Bank A.Ş.
DenizBank A.Ş.
QNB Finansbank A.Ş. (üzerine tıklayarak En Para müşterileri En Para logosuna basarak giriş yapablirler.)
Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
Türkiye Halk Bankası A.Ş.
HSBC Bank A.Ş.
ING Bank A.Ş.
Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
Odebank A.Ş.
Şeker Bank A.Ş.
Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
Türkiye İş Bankası A.Ş.
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
Vakıf Katılım Bankası A.Ş.
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş.
Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz