Amazon

Amazon hiç durmadan gelişmeye, büyümeye ve rakiplerine komşu olmaya devam ediyor. Twitch gibi popüler hizmetleri ağına katan şirket şimdiyse müzik/podcast işine girişiyor. ABD merkezli Wondery podcast ağını satın alan Amazon bu vesileyle Spotify Podcast servisine resmen rakip olmuş oldu. 2016 yılında kurulan Wondery, kuruluşunun 5.yılına doğru gelirken satılmış oldu. 1994 yılında faaliyetlerine başlayan şirket hızlıca büyümeye devam etti. Çeşitli satın alımların ardından 2021 yılı hamlesi olarak da Wondery ile masaya oturdu.

Amazon’dan podcast hamlesi

Öte yandan Bloomberg daha öncesinde Wondery şirketi için 300 milyon ABD Doları tutarında değeri olduğunu iddia etmişti. Ancak şu anki verilere göre şirketin değeri 40 milyon ABD doları. Eğer Wondery’nin Amazon’un satın almasıyla beraber paylaşılan 300 milyon ABD dolar ödenirse bu, podcast tarihindeki en yüksek satın alım olacak. Şirketin gelirlerinin yüzde 75 reklam ve yüzde 25 lisans ücretleri olduğunu belirtiliyor. ABD’li iki şirketin antlaşmaya vardığı ve satış işlemlerinin başlatıldığı onaylandı.

Şirketin devir işlemlerinden sonra üye sayısında ve gelirlerinde yükseliş bekleniyor. Siz Amazon’un bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz