Acer Türkiye Pazarlama Müdürü Sema Yıldız ile Röportaj!

0
Acer Türkiye

Teknokroki olarak Acer Türkiye Pazarlama Müdürü Sema Yıldız ile Acer’ın yeni ürünleri, pandemi sürecindeki yol haritalarını ve oyun dünyasına dair gerçekleştirdiğimiz röportajımız sizlerle…

  • Oyun dünyasının geleceğinde firmanızı nasıl konumlandırmayı düşünüyorsunuz?

Acer olarak oyun dünyasında, giriş seviyesi diyebileceğimiz donanımsal özellikleri olan ürünlerden en yüksek donanıma sahip ürünlere kadar çok farklı özellikleri olan ürünlerimizle yer alıyoruz. Günlük, hobi amaçlı oyun oynayanlardan profesyonel oyunculara kadar her seviyede oyuncunun ihtiyacını karşılayacak ürünlerimizdeki en önemli ortak nokta ise cihazların yüksek soğutma performansı. Özel olarak tasarlanan fanları, stratejik olarak yerleştirilmiş hava çıkış noktalarıyla soğutma sistemi, her yeni seride geliştirilerek performansı artıyor. Uzun vadede de en yeni teknolojilerle donatılmış, tüm oyuncuların ihtiyaçlarına karşılık gelecek ürünler sunmak ve bu ürünlerin soğutma sistemlerini geliştirerek performanstan ödün vermeden her oyunu rahatlıkla oynamalarını sağlayacak cihazlar üretmek.

Planet 9: Yeni Nesil E-Spor Platformu

  • Planet 9 projenizdeki son gelişmeler nelerdir? Türkiye tarafında bu projeyle ilgili gelişmeler olacak mı?

Planet 9, IFA 2019’da duyurulan Yeni Nesil E-Spor Platformumuz. Geçen sene açık Beta versiyonuna geçen platform, oyunculara kendi takımlarını kurup daha iyi oyun becerilerine erişmek için antrenman yapmalarını, kendileriyle benzer seviyedeki oyuncularla tanışıp takım oluşturabilmelerini sağlıyor. Türkiye’den kayıtların oldukça yüksek olduğunu biliyoruz. Şu an proje aşamasında olduğu için detayları paylaşamıyorum ancak Türkiye özelinde gelişmelerin olacağını söyleyebilirim.

  • Türkiye’deki oyun sektörünün bulunduğu nokta hakkındaki fikirleriniz nedir?

Türkiye’de oyun oynayan kişi sayısı ile oyuna ve ekipmanlara harcanan tutar her geçen gün artıyor. Yerli oyunları, e-spor kulüplerini, okulların ve şirketlerin oyunculara ve takımlara yaptığı yatırımları düşünürsek Türkiye’de oyun her alana yayılmış durumda ve çok büyük bir sektör. Her seviyedeki oyuncunun talep ve ihtiyacını karşılayacak donanımsal özellikleri olan cihazlar sunuyoruz. Özelikle fiyat/performans ürünlerinin yer aldığı Nitro serisi bilgisayar ve monitörlerimizle birçok oyuncunun tercih ettiği marka konumunda olduğumuzu söyleyebilirim.

ConceptD, performans gerektiren iş uygulamalarında düşük ses seviyesi ile oyuncu bilgisayarlarından ayrılıyor

  • Acer olarak sadece oyun odaklı cihazlar üzerinde yoğunlaşmamaktasınız. Profesyonellere yönelik ürün seriniz ConceptD serisi beklediğiniz ilgiyi kullanıcı tarafında buldu mu?

Oyuncu bilgisayarları odağımızda ancak bu cihazları kullananların yüzde 15’i bu bilgisayarları oyun oynamak için değil farklı amaçlar için kullanıyor. 2D ve 3D tasarımcılar ile mühendislik ve yazılım geliştiriciler olarak gruplandırabileceğimiz içerik üreticiler, oyuncu bilgisayarlarının donanımsal gücüne ihtiyaç duydukları için bu cihazları kullanıyorlardı. Bu ürünlerin donanımsal özellikleri giriş seviyesi diyebileceğimiz oyuncu bilgisayarı ile yüksek donanımlı iş istasyonu özellikleri arasında farklılık gösteriyor. Performansa ek olarak Pantone onaylı, yüksek renk doğruluğu sağlayan yüksek çözünürlüklü ekranları, performans gerektiren iş ve uygulamalarda 40dB altındaki gürültü seviyesiyle ürünler oyuncu bilgisayarlarından tamamen ayrışıyor. Oyuncular ve bu kategorideki kitle sistemsel gereksinimlerini anlayan, bilen kullanıcılar oluyor genellikle. ConceptD yeni olmasına ve çoğunlukla online satış kanalları aracılığıyla satılmasına rağmen kullanıcıların güvenerek aldığı ve ilgi gösterdiği bir seri oldu.

  • Predator serinizde yetişkinlere de yönelik olarak daha sade tasarımlı ürünler olacak mı? 

Predator serimizdeki ürünler standart bir dizüstü bilgisayarla çok renkli bir oyuncu dizüstü bilgisayar arasında bir tasarıma sahip. Dolayısıyla sadeye yakın olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcıların iş ortamlarında rahatlıkla kullanabilecekleri bir ürün. Ancak daha da sade bir tasarım isteniliyorsa Aspire 7 serisindeki ürünlerimiz, seride en yüksek donanıma sahip olup daha çok Nitro 5 oyuncu dizüstü bilgisayar konfigürasyonlarına yakın olan ürünlerdir. Predator dizüstü bilgisayar donanımına eş değer olmasa da giriş/orta segmentteki bir oyuncu dizüstü bilgisayar özelliğinin yerini tutabilir.

  • Tüm dünya pandemi döneminden geçerken psikolojik ve sağlık konusunda bir sınav verdi adeta. Acer olarak pandemi sonrası dönemde öncesine göre neyi farklı yapmayı planlıyor, yapıyor olacaksınız?

Ürünler özelinde farklılaştırdığımız bazı noktalar oldu bu süreçte. Online olarak gerçekleşen, yeni ürün ve teknolojilerimizin tanıtıldığı haziran ayındaki next@acer küresel basın konferanslarımızda tercihe bağlı olarak antimikrobiyal Corning Gorilla Glass kaplı dokunmatik ekran ve diğer açık yüzeyler için de antimikrobiyal kaplama özelliği sunan Swift 5’i duyurduk. Ekim ayındaki konferansımızda ise, Acer, belli pazarlarda satışa sunulacak olan Acerpure cool, 2’si 1 arada hava sirkülatör ve arıtıcısını duyurdu.

“Acer olarak her zaman müşterilerimize uygun ve erişilebilir fiyatlı ürünler sunmaya çalışıyoruz.”

  • Ülkemiz koşulları nedeniyle döviz kurunun da etkisiyle alım gücünün zayıfladığını görüyoruz. Uygun fiyatlı ürünleri çeşitlendirme, özel kampanyalar oluşturma, online etkinlikler gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz? 

Pandemi döneminde özellikle evden çalışma ve uzaktan eğitim sebebiyle fiyat odaklı olmayan bir ortam oluştuysa da genel olarak döviz kurundaki artışla birlikte, yoğun talep ve stok yetersizliği fiyatlarda artışa neden oldu. Acer olarak her zaman müşterilerimize uygun ve erişilebilir fiyatlı ürünler sunmaya çalışıyoruz. Portföyümüzde de her bütçeye uyan ve her ihtiyaca karşılık gelen ürünlerimiz var. Fiyat performans ürünü olarak nitelendirdiğimiz ürünlerden en yüksek adette sipariş girerek ürün getirmeye çalışıyoruz. Açıkçası özel kampanyalar ve online etkinliklerden önce pazara ürün getirebiliyor olmamız gerekiyor. Pandemi dönemiyle başlayan tedarik sorunu maalesef henüz çözümlenebilmiş değil.

  • Gerçekleştirmeyi planladığınız faaliyetlerinize yönelik bilgiler paylaşabilir misiniz?

Tüm faaliyetlerimizi ölçülebilir metriklere dayalı, satış odaklı olarak planlanıyoruz. Pandemi sürecinde değişen bir stratejimiz de olmadı açıkçası. Yüzde yüz dijital olarak planlanan tüm aktiviteler yine aynı şekilde dijital olarak planlanmaya devam ediliyor. İlave olarak ön plana çıkan belirli ürünler özelinde dijital projeler üretiyoruz.

  • Yakın gelecekte ülkemizde pazara sunmayı planladığınız yeni ürünleriniz hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz?

Özellikle beni çok heyecanlandıran birkaç üründen bahsetmek istiyorum. Ekim ayında düzenlenen next@acer küresel basın konferanslarımızda tanıtılan Porsche Design Acer Book RS Ocak ayı sonunda satışta olacak. 11. Nesil Intel Core i7 işlemci ve NVIDIA GeForce MX350 ekran kartıyla yüksek donanımsal özellikleri olan, 1,2 kg ağırlığı ve özel tasarımıyla çok şık, hafif ve ince bir ürün. Üstelik Intel Evo platform onaylı bu ürün 17 saatlik pil ömrüne sahip. Oyuncu kategorisinden ilk defa Türkiye’de raflarda yerini alacak olan Predator Triton 300; ince ve hafif bir oyuncu dizüstü bilgisayarı. ConceptD 3 ilk defa Ocak ayı içinde, Türkiye’de satışta olacak, bu ürünün özellikle 2D içerik üreticilere hitap ettiğini söyleyebiliriz. Intel Evo platform onaylı Swift 5 ise, 11.nesil Intel Core i7 işlemcisi, Iris Xe dahili ekran kartı ve 16 GB RAM’i ile yüksek performans sağlarken 1 kg ağırlığı, 17 saat pil ömrü ile hem çok şık hem de fazlasıyla taşınabilir bir ultraince dizüstü bilgisayar. Son olarak yine ilk defa raflarda yerini alacak olan 3:2 ekran oranıyla, 13,5 inç ekran büyüklüğündeki Swift 3’ler birinci çeyrekte satışta olacak.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz