ABD’nin Tayvan’a Covid-19 aşı bağışı çip krizini önleyebilir!

0
ABD Tavyan'a 750000 bin doz aşı bağışıyla çip krizini önlemeye çalışıyor

Koronavirüs ile mücadele oldukça fazla bir yol olan ülkelerden ABD, dünya çapındaki program kapsamında Tayvan’a aşı bağışı yapıyor. ABD toplam 750.000 doz COVID-19 (Koronavirüs) aşısını Tayvan’a bağışlıyor. Bu bağış ile ülkedeki olası tam kapanma süreci engellenerek dünyadaki çip krizinin daha da büyümesi önlenebilir.

Bu bağış ile ABD ilk yurt dışı bağışını gerçekleştirmiş olacak. Çin kendi üretimi aşıları bağış için sunarken ülke yönetimi çekinceler nedeniyle sıcak bakmıyorlardı bu konuya. Ek olarak Tayvan yasalarında Çin’den aşı ithal etmek de yasak. Japonya 1.24 milyon doz aşı bağışında bulunmuştu.

Bugün itibarıyla 23,5 milyon Tayvanlıdan sadece %3’ü aşılanmış durumda. Bu kişiler de sadece ilk dozu aldı. Ayrıca Tayvan COVID-19 vaka sayılarında da artış yaşıyor.

Bakalım bu bağışlar ile Tayvan artış oranını düşürmeyi sağlayabilecek mi? Olası bir tam kapanma süreci tüm dünyada daha da kötü etkiler ortaya çıkaracaktır. Bulunabilirlik ve tedarik konusunda sorun yaşanan ürünlerin bir süre de olsa erişilebilirliğinin durması sebebiyle fiyatlar daha da olumsuz yönde etkilenecektir.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz