Vivo X50 Lite

Teknokroki’den herkese merhaba! Bu videomuzda Vivo X50 Lite modeliyle ilgili deneyimlerimizi paylaşıyoruz.

Detaylara geçmeden önce Vivo X50 Lite modeli, markanın ülkemizde satışa sunduğu ilk model olma özelliğini taşıyor. Geçtiğimiz günlerde A Milli Erkek Futbol Takımı’na ana sponsor olan Vivo yeni modellerini de ülkemizde satışa sundu.

Tasarım

Vivo X50 Lite modeli iki farklı renk seçeneği ile satışa sunuluyor. Elimizdeki örnek Nebula Mavisi renge sahip. Diğer renk seçeneği ise Yeşim Taşı Siyahı. Arka kısımda iki seçenekte de renk geçişinin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu geçiş ışığın geliş açısından bağımsız olarak da görülebiliyor. Kamera dizilimi de eşkenar dörtgen yapıda belli olmayacak yükseklikte bir çıkıntıya sahip. Kamera bölümünün kenarlarındaki çıkıntı az da olsa bir koruma sağlıyor. Kamera modülünün altında LED flaşı görüyoruz. Alt kısımda yatay olarak konumlanan Vivo logosu ve model numarası, CE sertifikası gibi bilgiler yer alıyor.

Yan kısımlara baktığımızda sağ tarafında ses kontrol ve güç butonları konumlandırılmış. Tuşların hareket mesafesi yeterli. Ancak bir miktar daha derin olmaları daha iyi olabilirmiş. Tepkisellikleri gördüğünüz gibi.

Sol tarafında sim kart ve hafıza kartını takabildiğimiz kızak mevcut. X50 Lite çift sim desteği sunuyor. Ancak kızak hibrit bir yapıya sahip. Hafıza kartı kullanmak istediğinizde ikinci sim kartı taktığınız alanı kullanmanız gerekiyor. Hem hafıza kartı hem de çift sim kullanamıyorsunuz.

Alt kısımda USB 2.0 hızına sahip Tip C portu, bir adet mikrofon ve mono hoparlör ızgaraları karşılıyor bizleri. Üst kısımda da ikinci bir mikrofon ve 3.5 mm kulaklık portu yer alıyor.

Ekran

Ekran kasa oranı yüzde 83,4 seviyesinde olan X50 Lite bu anlamda güncel olarak kabul edebileceğimiz bir değeri bizlere sunuyor. Yüzde 80 ve üzeri değer sunan modeller günümüz için yeterli olarak kabul edilebilir. Kenar çerçeveleri kalın olmasa da altı kısmı – çene kısmı olarak da tabir edebiliriz – bir miktar kalın.

Damla çentikli yapıdaki ekranın boyutu 6,38 inç seviyesinde. Çözünürlüğü Full HD+ olan AMOLED bir panel ile gelen ekran 404 ppi değerine sahip. Ekran tazeleme hızı ise 60Hz.

Kamera

Kamera detaylarına baktığımızda ana kamera kurulumu dört sensörden oluşuyor. Birincil sensör 48MP çözünürlüğe sahip ve f1.8 diyafram açıklığına sahip. Sensör boyutu ise 1/2 inç seviyesinde. İkinci sensör ise 8MP çözünürlüğünde ve f/2.2 diyafram açıklığına sahip. Geniş açı özelliği sunan sensörün bouyutu 1/4 inç seviyesinde. Diğer iki sensör ise 2MP çözünürlüğe ve f/2,4 diyafram açıklığı değerine sahipler. Birisi makro çekimler için kullanılırken diğeri derinlik algılama işlevi görüyor.

Ön kamerası ise 16MP çözünürlüğünde ve f/2,0 diyafram açıklığına sahip. Video tarafında ise 1080p çözünürlükte 60 fps çekimler gerçekleştirebiliyor. Vivo X50 Lite modelinin kamera örneklerinden birkaçı.

Özellikle gece çekilen fotoğrafların kesinlikle gece modunda çekildiğinde daha başarılı sonuçlar verdiğini söyleyebilirim. Cihazın üzerindeki mikrofonun ses kalitesi de yeterli sonuçlar verebiliyor.

Performans

Vivo X50 Lite donanım olarak günümüzde biraz eskide kalmaya başlayan Snapdargon 665 yonga setinden gücünü alıyor. Orta sınıf performans değerlerine sahip olduğunu söyleyebileceğimiz platformun Geekbench testinde tek çekirdek ve çoklu çekirdek performansı bu şekilde:

Geekbench performans görseli

Cihazın ekranının Full HD+ olması sebebiyle Adreno 610 GPU’su oyunlarda nasıl bir performans veriyor? Buna bir göz atalım. Popüler mobil oyunların bazılarındaki performansı ise:

bu şekilde.

Depolama tarafında UFS 2.1 hızında 128GB depolama kapasitesi sunan Vivo X50 Lite 8GB RAM kapasitesi ile günceli yakalıyor. Android platformu adeta bir RAM canavarı olduğu için 8GB bellek burada limitasyonların önüne geçmenizi sağlayacak bir değere sahip. Depolama tarafında ise giriş seviyesinde 64GB seviyelerine çıkılması ile orta / orta-üst sınıfta 128GB depolama seçenekleri başlangıç değeri olarak sunulmaya başladı.

Pil

Batarya kapasitesi 4500mAh olan Vivo X50 Lite modeli günlük kullanım döngüsünü rahat bir şekilde tamamlayabiliyor. AMOLED ekranın avantajı ile yoğun olmayan kullanım senaryolarında ikinci güne uzayan süreler elde edilebilir.

Hızlı şarj tarafında 18 Watt desteği sunan modelin kutusundan bu hızı destekleyen bir adaptör çıkıyor. Şarj süresi ise sıfırdan yüze yaklaşık olarak 2 saat civarında.

Vivo X50 Lite modeli ile kısaca bilgi vermek gerekirse, 2020 yılının başlarında tanıtılan X50 serisinin en düşük özellikli modeli olduğunu belirtebiliriz. Ülkemizde ise 2020 yılının yaz aylarında satışa sunulmuştu.

Fiyat

Gelelim ürünün fiyatına. Satışa sunulduğu dönemde 3499 TL’lik fiyat etiketiyle Türkiye pazarına giren Vivo X50 Lite yeni yılın ilk günlerinde 2800 – 3000 TL’lik bir fiyat etiketine sahip olduğunu görüyoruz. Gerekli performans için gücünü aldığı Snapdragon 665 yonga seti günümüz için geride kalmaya başladığı ve aynı/benzer platforma sahip modellerin 2500 TL civarında bulunabilir olması Vivo X50 Lite modelinin alınabilirliğini biraz azaltıyor. Ancak öne çıktığı noktalar da yok değil.

Özet

Vivo X50 Lite modeli güzel tasarımı ve birçok kullanıcı için yeterli performansı sunan, iyi kamera özelliklerine sahip bir model. Ancak ülkemiz dinamikleri için fiyat tarafında ülkemiz özelinde daha başarılı olabilmek için birtakım düzenlemelere ihtiyacı var. Cihaz depolama, bellek ve kamera gibi konularda öne çıkarken fiyat, donanım gibi konularda geri kalmakta.

Vivo X50 Lite’ın önceliği oyun, ekran tazeleme hızı ve performans olan kullanıcılardan ziyade kamera ve depolama öncelikli kullanıcılara uygun bir model olduğunu söyleyebiliriz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz