Dünyada Sosyal medya bağımlıları çok üst düzeyde. Hangi anı yakalarlarsa paylaşıyorlar veya psikolojik durumları nasıl ise arkadaşları ile mesajlaşarak bildiriyorlar. Bizde durmayıp ülkemizdeki internet ve sosyal medya kullanım oranlarını tespit ettik.

Ülkemizde şuan 79.14 milyon nüfus mevcut durumda. Bu nüfusun 46.3 milyonu internet kullanıyor. Ancak bu kadarla sınırlı değil. Ülkemizde 42 milyon insan sosyal medya ağlarını kullanır durumda ama hepsi bilgisayar üzerinden değil. Bu kullanıcıların 36 milyonu mobil cihazlar üzerinden sosyal medyalara erişim sağlıyor. Bu demek oluyor ki ülkemiz internet kullanımına düşkün.

 

 

Tabi ki oranlarımız bunlardan ibaret değil. Ülkemizde sosyal ağlara düşkünlük hat safhalarda. Ne demek mi istedim. Şöyle ki ülkemizde internet kullanıcıların yüzde 77’si çok sıklıkla bağlanırken , yüzde 16’si hafta da bir kez internete erişim sağlıyor.

Ülkemizde sosyal medya kullanımına bakarsak: yüzde 32 ile ilk sırada Facebook yer alırken, Facebook’u yüzde 24 ile Whatsapp takip ediyor. Arkalarından ise yüzde 20 ile Messenger, yüzde 17 ile Twitter ve yüzde 16 ile Instagram takip ediyor. Bu da demek oluyor ki ülkemiz Facebook ile hayatına renk katıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz