Ulaştırma Bakanlığından Dikkat Çeken IMEI açıklaması!

0
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından dikkat çeken imei açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, Türkiye’de yer alan cep telefonu modelleri için önemli bir IMEI açıklamasında bulundu.

AK Parti Başkanvekili Mehmet Muş, hatırlarsınız geçtiğimiz gün bir açıklama yapmış ve “Klonlanmış telefonlar, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde entegre edilecektir” açıklamasını yapmıştı. Şimdi ise Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan konuştu. Fatih Sayan, halen “Türkiye’de 80 milyon kullanıcı üzerinde 270 milyon adet cep telefonu göründüğünü ancak bunların 70 milyonundan 7 yıldan bu yana hiç sinyal gelmediğini” söyledi. Sayan, bu cep telefonu modellerinin IMEI numaralarını kendi kaçak telefonlarına kopyalayıp kullananları 250 lira karşılığında affedeceklerini bildirdi.

Sinyal alınamayan 70 milyon cep telefonu IMEI numarası başka cihazlarda kullanılıyor

Yurt dışından getirilen telefonlar için alınan IMEI kayıt harcının yükselmesiyle daha çok gündeme gelen telefon klonlama işlemi, bundan sonra açık şekilde tarih oluyor. Daha önce bunu yapmış kişiler ise 250 TL ödeme yaparak telefonunu aktif olarak kullanmaya devam edebiliyor. Belirli bir süre sonra klonlanmış IMEI kullanan cihazların direkt olarak “tekrar açılmayacak şekilde” kapatılacağı söyleniyor. Bunun için 1 yılık bir süreçten bahsediliyor.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz