Type C ve USB 3.1 Nedir ?

0
USB 2.0

Hepimizin hayatında uzun süredir yerini koruyan ve korumaya da devam edecek gibi görünen USB(Universal Serial Bus-yani Evrensel Veri Yolu) teknolojisinin bir sorunu olarak görülebilecek bir problemini çözen Type C’nin ne olduğundan bahsedeceğiz.

Bilindiği üzere USB bağlantı arabirimlerinin tersi ve düzü vardır. Bağladığınız noktada bir temas noktası vardır. Takacağınız USB bağlnatı kablosunun ucundaki arabirimin temas noktası ile bu arabirimi takacağınız noktadaki temas noktası çapraz bir şekilde karşılıklı gelmelidir. Aksi bir durumda kablonuzu takamazsınız. İşte Type C ile bu sorun ortadan kalkıp hayatımızdan çıkmış olan bir çok sorunun arasına katılacak.

USB 3.1 teknolojisinden sonra duyurulan Type C zannedildiği gibi sadece USB 3.1 teknolojisini temel alan bir bağlantı arabirimi değil. Dediğim gibi sadece ters ve düzü olmayan Apple’nın lightning portu gibi çift yönlü takılabilen bir arabirimdir.

 

USB 2.0
USB 2.0

 

Günümüzde yaygınca kullanılan USB 2.0 teknolojisini temel alarak bir takım mobil cihazlarda yerini almaya başladı.

 

USB 3.0
USB 3.0

 

Daha önceden USB 3.0 ile daha yüksek hızda bağlantı için bu arabirimi kullanan mobil cihazlardaki sorun farklı bir tipte ve geniş bir bağlantı arabirimine ihtiyaç duyulmasıydı. USB 3.1 ile bu giderilmiş oldu ve Type C gerçek anlamını USB 3.1 temelli bir bağlantı arabirimi olduğunda kazanıyor. Anakart modellerinde ve bazı dizüstü modellerde yerini almayan başlayan bu teknoloji bakalım ne kadar bir zamanda teknoloji dünyasında oldukça yaygın olan USB 2.0’nın yerini alacak.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz