Samsung üretim tarafında ilk 10 nm(nanometre) üretimi gerçekleştiren firma. Ancak Tayvanlı çip üreticisi olan TSMC de ilerisi için yeni bir farbrika kurmayı planlıyor. Bu fabrikada da 5 nm ve 3 nm boyutlarında üretim yapmayı hedefliyor.

 

Ancak bu uzun bir yol. Henüz 10 nm üretime başlamamış olan TSMC gelecek yılki Apple modelinde yer alacak A11 işlemcisi için üretime başlayabileceği yönünde bilgiler sızdırılmış durumda.

TSMC şu anda çip üretimi konusunda lider bir firma. Bunu korumak için de 16 milyar $ bütçeyle büyük bir üretim tesisi kurmayı planladığı Nikkei Asian Review tarafından bildiriliyor.

Hükümetten erişimi kolay ve geniş bir arsa bulmamıza yardım etmesini istiyoruz. Bu sayede 5 nm ve 3 nm çip üretimi için gelişmiş bir çip üretim fabrikası inşa edebiliriz.

Bu açıklamadan yola çıkarak TSMC’nin 2017 yılına kadar 7 nm ve 2020 yılına kadar da 5 nm üretim sürecine geçeceğini belirtmişti. Bugün ise baktığımızda TSMC henüz 10 nm’ye geçiş sağlıyor.

Daha düşük üretim teknolojisi daha az enerji tüketimi ve daha fazla alan tasarrufu demek oluyor. Ancak bu üretim teknolojileri sağlamak için termal zorluklar ve optimizasyon zorlukları bunların önüne geçiyor.

Bu gidişata bakarsak en azından 2017 yılı da 10 nm üretim süreci ile devam edecek. Daha fazla cihazda bu üretim teknolojisinden faydalandıktan sonra yeni üretim teknolojisine geçilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz