Telsiz kullanım ücreti 2021 yılında ne kadar?

1
Telsiz Kullanım Ücreti 2021

Türkiye’deki yasalar gereği operatörlerden satın aldığımız hatlar için Telsiz Kullanım Ücreti de ödemekteyiz. Peki Telsiz Kullanım Ücreti nedir? Telsiz Kullanım Ücreti 2021 yılında ne kadar oldu? Sorularınızın yanıtı haberimizde.

Operatörlerden satın aldığımız hatlar için, operatörler Telsiz kullanım ücretini peşin olarak ödemekteler ve bizden bir yıl içerisinde aylara bölünmüş olarak bu bedeli tahsil etmekteler.

2020 yılı itibariyle aylık 2,85 TL taksitle tahsil edilen bu ücrete yeni yılda zam yapıldı. 1999 depreminden sonra, “Bir yıla mahsus tahsil edilecek.” denilerek konulan vergi, yirmi iki yıldır aktif olarak tahsil edilmekte. Görünüşe göre devam da ediyor olacak.

2021 Telsiz Kullanım Ücreti ve hat ücreti kaç TL?

Turk Telekom - Turkcell - Vodafone Ramazan Kampanyaları

2021 yılı itibarıyla zam gelen Telsiz Kullanım Ücreti 2020 yılı için 34,15 TL olarak uygulanmış ve tahsil edilmişti. Yeni hat ücreti olarak da 95 ile 130 TL arasında değişen bir ücret hattınızın aktif olduğu ilk yıl aylık periyotlar halinde tahsil ediliyor olur.

Tarife ücretinden bağımsız olarak yeni hat açılışlarında üç farklı vergi tahsil edilir. Örnek olarak; sözleşme imzalandıktan sonra ilgili GSM operatörü yılbaşında ve/veya yeni müşteri kaydı yaptığında doğan yaklaşık 130 TL’lik ücreti vergi olarak peşinen öder.

Müşterisinin iletişim faturasına da 12 eşit taksitle yansıtır. Bu durumda tarifesi 45 TL olan bir müşteri, bir yıl boyunca ortalama 58 TL telefon faturası ödemek durumunda kalacak demektir.

2021 yılı itibarıyla bu rakamlarda bir güncelleme gerçekleşmiş değil henüz. İlerleyen günlerde bir güncelle sağlanabilir. Tercih ettiğiniz operatöre göre değişkenlik gösteren hat ücreti faturalı hatlarda daha önceleri operatör tarafından karşılanırken son birkaç yıldır kullanıcıya peşin ya da faturalı seçeneklerde taksitli ödeme imkanı sağlanmaya başladı.

İlk bir yıl bittikten sonra ise sadece Telsiz Kullanım Ücreti ve tarife ücreti tahsil edilir. Ayrıca bu yıl 2003 doğumlu olanlar da 18 yaşına girmeye başladı. Bununla birlikte kendi adlarına hat almak istemeleri ve/veya devir alma işlemi yapmaları durumunda yasalar gereği vergiye tabii tutulacakları için yeni hatlarından dolayı vergi sorumluluğu altına girerler.

2021 telsiz kullanım ücreti 37,26 TL olarak uygulanacaktır. 2020 yılında Telsiz Kullanım Ücreti aylık olarak 2,85 TL olarak yansırken 2021 yılında aylık 3,10 TL olarak yansıyor olacak.

Ayrıca BTK’nın sitesinde yayınlanan 2021 yılı Telsiz Kullanım Ücreti listesine buradan erişebilirsiniz.

Operatörler vergileri peşin ödüyorlar

Bu üç operatör her yılbaşında ve yeni müşteri kazandığı tarihlerde doğan 130 TL civarındaki ek vergiyi Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne peşin olarak ödemektedir.

Son olarak adınıza kayıtlı her yeni hat için ayrı ayrı tahsil edilecektir bu ücret. e-Devlet üzerinden adınıza kayıtlı hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Google News Abone Ol

Bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz

1 Yorum

  1. Yahu bari 3 TL yapın 10kr için 10 TL fazla yukuyoruz bu ne saçmalık dolandiriciliktir bu

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz