ABD’de bulunan FTC(Federal Trade Commission, Türkçe olarak Federal Ticaret Komisyonu), piyasada kendi sektöründe bir firmanın tekelleşmesini önleyen bir kuruluş.

 

FTC tekelleşme yönünde adımlar attığı gerekçesiyle Qualcomm’a dava açtı. Bu davayı da Samsung ve Intel de destekliyor. Qualcomm, elinde bulunan patentleri, mobil cihazlara yönelik üretilen işlemcilerde bir çok patent elinde olduğundan, diğer üreticilere lisanslamayarak bir tekel oluşturmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Samsung’un belirttiğine göre Exynos işlemciler, Qualcomm’a ait patentleri içerdiğinden kendi markası altında satışa sunduğu cihazlarda yer almıyor. Bir dönem Meizu’nun Samsung’un işlemcileri kullanıyordu ve daha sonra daha fazla işlemci alamadığı için farklı bir yol izlemek zorunda kalmıştı. Bu sorunun bu konudan kaynaklandığını düşünebiliriz.

Qualcomm zorlu bir viraja girmiş gibi görünüyor. Bakalım bu virajı dönebilecek mi? Ayrıca belirtmekte fayda var. Mobil sektörde hiç bir şekilde tutunamayan Intel’in de bu davayı desteklemesi oldukça manidar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz