Günümüzde akıllı telefonlar oldukça pahalanmış durumdalar. Bunda artış gösteren döviz kurunun da etkisi büyük. Bugün ise sizlere Galaxy S7 kullanıcıların Galaxy S8 modeline geçmeleri ne kadar mantıklı? Bu konudaki fikirlerimizi aktaracağız. Fikirlerimizi de aktarırken fazla teknik detaya değinmeyeceğiz.

 

 

Öncelikle Galaxy S7 ile başlayalım. Çıkışının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen tasarımsal anlamda hala başarılı bir cihaz. Özellikle S7 Edge modelinde ekranın kenarlarındaki kavis cihazı tasarımsal olarak daha iyi gösterirken dayanıklılık tarafında da daha narin bir cihaza dönüştürüyor. Ayrıca kavisli ekranların, kavisli olmayan ekranlardan daha maliyetli olduğunu varsayar isek daha dikkatli bir kullanımı tavsiye ediyoruz.

Ekran koruyucularından ziyade kırılmaz cam denilen daha kalın ekran koruyucuları mevcut piyasada. Bunlarla ekranınızın kırılmasını önleyebilmeniz mümkün. Tabi bir kılıf da gerekli. Zira ekranın kenarlarındaki kavislerinden dolayı ekran koruyucu tam olarak ekranın kenar kısımlarını koruyamıyor.

 

 

Mevcut piyasa koşullarında Galaxy S7 modelinin fiyatı yaklaşık olarak 2500-3000₺ seviyesinde. Galaxy S7 Edge modelinin fiyatı ise 3000-3500 ₺ seviyesinde. Burada belirttiğimiz fiyatlar Samsung Türkiye garantili cihazların resmi satış fiyatlarıdır. Özellikle hafta sonu indirimleri ile daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

 

 

Galaxy S8 modelini bir inceleyelim. Cihaz tasarım anlamında oldukça başarılı. Ekran/kasa oranı oldukça iyi seviyede. Ancak Samsung’u Samsung yapan fiziksel ana ekran düğmesi bu modelde yer almıyor. Parmak izi okuyucusu da kasanın arkasına konumlandırılmış. Bu üzücü bir detay. Bir yandan da iyi bir detay. Ancak o tuşların orada kalması bize göre iyi ekran/kasa oranlarına engel olmayabilir.

Galaxy S8 serisinde alıştığımız 16:9 veya 16:10 olarak bildiğimiz görüntü oranlarının dışında bir orana sahip. 18:9 diyebileceğimiz bir görüntü oranına sahip Galaxy S8 ve Galaxy S8+ modellerinde bir içerik görüntülerken, uyumlu içeriklerin olmayışından, ekrandan tam anlamıyla faydalanamayacağız. Yanlarda boşluklar olması kaçınılmaz.

 

 

İki modeli kıyaslayalım şimdi de.

Teknik taraflara çok girmeden eksi ve artılarına bakalım.

  • İki cihazda da 3000 mAh kapasiteli batarya mevcut. S8+ ve S7 Edge modellerinde benzer batarya kapasiteleri mevcut.
  • S8’in ekranı S7’den daha büyük. Boyut olarak iki cihaz da birbirine oldukça yakın.
  • Depolama tarafında S8’in dahili depolaması 64 GB iken, S7 modelinde bu rakam 32 GB. İki modelde de harici hafıza kartı desteği mevcut.
  • İki cihazda işlemci tarafında pek farklı değiller. Ancak grafik tarafında S8 daha iyi sonuçlar verebilir.

Sonuç olarak iki cihaz arasında kaldıysanız tercihinizi Galaxy S7 veya Galaxy S7 Edge modelinden yana kullanabilirsiniz.

Eğer Galaxy S7 veya S7 Edge kullanıcısı iseniz sizlere tavsiyemiz beklemeniz. Zira Apple’ın bu yılki iPhone modelleri daha farklı olacaktır. Çünkü Apple’ın ilk iPhone modeli üzerinden tam 10 yıl geçti.

Sonuçta cihazı kullanacak olan sizlersiniz. Biz sizlere fikir verebilmek adına bu yazıyı yazdık. Umarım faydalı olmuştur. Sizler de yorumlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz