Son dakika! Resmi Gazete kararı: Telefon ve tabletlere ek vergi geldi

0
Resmi Gazete

Bugün yayımlanan Resmi Gazete sayısına göre, yapılan düzenlemeler ile birlikte yeni vergiler sisteme dahil edilmiş oldu.

Yakın süreçte IMEI 2020 ücret tarifesinin duyurulması ardından şimdi de yurt dışından Türkiye Cumhuriyeti’ne yanımızda getireceğimiz elektronik eşyalara ek vergi uygulaması söz konusu olacak.

Resmi Gazete yeni vergileri haber verdi

Resmi Gazete’de yer alan karara göre, 2020 yılına girmemizin ardından sınırdan geçerken üzerinizde cep telefonu olması durumunda 20, bilgisayar getirenlerden ise 10 euro bandrol ücreti tahsil edilecek.

Ticari amacı olmayan yani bireysel olarak getirilen her ürün için; televizyonlar, radyolar, videolar, set üstü medya kutuları, cep telefonu ve tablet bilgisayarlara 2020 yılı için ‘bir defaya mahsus’ ek bandrol ücreti uygulaması getirildi.

Cep telefonları ve bilgisayarlar için bandrol dönemi başladı

1.500 TL olarak belirlenen IMEI kayıt ücreti de 2020 yılı itibariyle 1838 TL‘ye yükseltilecek. Aşağıda paylaştığımız ücretleri de göz önüne aldığımız zaman; cihaz ücreti + IMEI + bandrol ücreti şeklinde hesaplamamız gerekecek. Örneğin: 700 dolarlık bir telefon: 4.160 TL + 1.838 TL + 20 euro (131 TL) = 6130 TL civarı bir fiyata gelmiş olacak.

Buna göre ülke sınırına giriş esnasında yanınızda yer alacak tablet ve bilgisayarlar 10, cep telefonları ise (yurt dışından satın alınan) 20 euro ücret tahsil edilecek. Bu ücret IMEI kayıt bedelinden bağımsız olarak ayrıca alınan bir ücret olacak.

Sadece telefon ve tabletlerle sınırlı olmayan uygulama, televizyonlar için de geçerliliğe sahip. Öyle ki; yeni düzenlemeye göre 51 ekrana kadar televizyonlara ek 10 euro, 52-67 ekran arası ek 16 euro, 68-85 ekran arası ek 22 euro, 86-116 ekran arası ek 34 euro, 117-148 ekran arası 40 euro, 148 ekrandan yukarısından 80 euro bandrol ücreti alınacak.

Radyo ve video cihazları 1-18 euro arasında değişen ücretlere tabii tutuluyor

Radyolarda ise cep tipi, 1 euro, saatli radyo ve radyolu saatler, bir müzik aleti üzerindeki radyolar, oyuncaklar üzerindeki radyolar ve ışıldaklar ve radyolu vantilatörlerden 1 euro, oto radyo alıcılarından 1 euro, taşınabilir radyo alıcılarından 2 euro ücret alınacak. Video cihazlardan ise 18 euro alınacak.

MP3 çalar’dan 2 euro, TV’li navigasyon cihazından 7 euro, radyo veya TV’li ev sinema sisteminden 15 euro taşıtlarda kullanılmaya mahsus navigasyonlu multimedya cihazından 10 euro ücret alınacak.

TRT Payı uygulaması da devam edecek

Bu ücretlerin aksine hali hazırda uygulanan TRT Payı ödemesi de söz konusu. Cep telefonu fiyatının içinde yüzde 10 TRT bandrol ücreti var. Akıllı kol saatleri ve navigasyonlu multimedya cihazlarından da yüzde 8 oranında TRT bandrol payı alınıyor.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz