Qualcomm Lisans Aldı

Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşlarından etkilenen firmalardan birisi de Huawei olmuştu. Qualcomm, Google gibi firmalar ile yaptığı iş birlikleri de askıya alınmıştı. Ancak Çinli firma kendi ekosistemini oluşturma yolunda attığı adımlar doğrultusunda geldiğimiz noktada içinde bulunduğu sektörler sayesinde ABD’li şirketler ile çalışma adımlarının atıldığını görüyoruz.

Mobil işlemci sektörünün lideri diyebileceğimiz Qualcomm, Huawei’ye işlemci satabilmek için lisans aldığını doğrulamıştı. Ancak onanan lisansın 4G destekli çipler için olduğunu belirtelim. Qualcomm hali hazırda bekleyen lisans başvuları olduğunu da Reuters’a doğrulamış durumda.

Huawei karşılaştığı yasaklar sonrasında kendi işlemcisi Kirin modellerini üretmekte zorluk yaşayacağı sırası bu gelişmenin olması firmayı rahatlatabilir. Ancak zamanla da manidar… Mate 40 serisi Kirin işlemci modeliyle gelen son seri olacak. Firma ya MediTek ile ya da 4G destekli Qualcomm çipleri kullanarak tepe model cihazlarını piyasaya sürecek. Diğer bir seçenek ise Huawei bir seneyi tepe model çıkarmadan geçirebilir. Günümüzdeki tüketim düzesinde bu seçenek biraz hayal gibi duruyor.

Bu gelişmeleri özetlersek Huawei birçok noktada rakiplerinin 5G teknolojisini kullabilmesini sağlayacak altyapıyı sağlarken kendisi 2021 yılındaki cihazlarında 5G teknolojisine yer veremeyebilir.

Daha fazlası için TeknoKroki yi takip etmeyi unutmayın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz