Çin merkezli firma Xiaomi kullanıcılarının beğenisi toplamaya devam ediyor. Yapılan yeni arayüz güncellemesi MIUI 13 ile birlikte telefonların arayüzü baştan aşağıya değişecek. Yeni özellikleri de beraberinde getirecek. Şirketin güncellemeyi 2 yıl evvel çıkartmayı planladığını fakat Covid 19 salgını nedeniyle 2020 yılında çıkışı ertelediğini ve 12.5 adlı bir ara sürüm çıkarttığını ifade edelim. Bunun nedeni Xiaomi’nin MIUI 13 için gereken özeni vermek istemesi olarak belirtiliyor.

MIUI 13 ile ne olacak?

Şirket performansın artacağının altını çiziyor. Hatta bir önceki arayüze göre yüzde 52’lik bir artış söz konusu olacak. 12.5 denilen arayüze kıyaslandığı durumdaysa yüzde 20-26 aralığında bir fark söz konusu. Bu bağlamda pil tüketiminde de ömür artışı olacağını söylemek mümkün. Kullanmadığınız uygulamaları algılayacak olan yazılım -özellikle konum tüketen uygulamaları- kapatarak pil konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Sistemin bu denli akıcı çalışmasındaki en büyük faktör ise: Focus Computing 2.0 desteği. Tam ekran hareketleri ve üçüncü parti uygulamaları hızlı optimize eden bu özellik vesilesiyle kullanım çabuk bir sürede akıcı hâle geliyor.

Güvenlik konusunda da çalışmalarını devam ettiren şirket yazılım bazlı yüz tanıma teknolojisinde yenilikler yaptı. Mevuctta yer alan yüz tanıma teknolojisine kıyasla -12.5 sürümü- daha verimli sonuçlar alınacak. MIUI 13’te yer alan özellikler Apple’ın iOS 15 sürümüyle getirdiği seçeneklere benzer olarak dikkat çekti.

MIUI 13 sürümü Ocak 2022 döneminde yayımlanacak. İlk etapta Xiaomi 12 serisinde direkt kutu içeriğinden gelecek ve diğer modellere de sıralı bir şekilde güncelleme olarak dağıtılacak.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz