iPhone 15 serisi tanıtıldı! iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max

0
iphone 15 pro ve iphone 15 pro max renk seçenekleri

Apple, 12 eylül günü TSİ 20.00’da gerçekleştirdiği etkinlikte yeni ürünlerini tanıttı. Yeni ürünler arasında iPhone 15 serisi de yer aldı. Bu yazımızda iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max modelleri ve sundukları özelliklere yakından bakalım.

iPhone 15 Pro ve Pro Max detayları

Havacılık ve uzay sınıfı titanyum tasarımıyla güçlü fakat hafif bir yapıya sahip olan iPhone 15 Pro serisi, Apple’ın bugüne kadarki en hafif Pro modellerini içeriyor. Konturlu kenarlara sahip olan yeni tasarım, özelleştirilebilir Eylem düğmesi sayesinde kullanıcıların iPhone deneyimlerini kişiselleştirebilmelerini sağlıyor. Kameradaki güçlü gelişmeler, yedi profesyonel lense eşdeğer özelliklerle olağanüstü görüntü kalitesini mümkün kılıyor. Şimdi daha gelişmiş olan 48 MP Ana kamera sisteminin varsayılan yeni 24 MP süper yüksek çözünürlük seçeneği, Odak ve Derinlik Denetimi ile yeni nesil portre çekimi, Gece modu ve Akıllı HDR özelliklerinde iyileştirmeler ve yalnızca iPhone 15 Pro Max’te bulunan yepyeni bir 5 kat Telefoto kamera bu özellikler arasında öne çıkıyor. A17 Pro, yeni nesil oyun deneyimlerini ve profesyonel düzeyde performansı mümkün kılıyor. Yeni USB-C konnektör, USB 2’den 20 kata kadar daha hızlı olan USB 3 ile süper güçlere sahip. Üstelik yeni video formatlarıyla birlikte, daha önce mümkün olmayan güçlü profesyonel iş akışlarında çalışma imkanı sağlıyor. iPhone 15 Pro serisi, Apple’ın yenilikçi uydu altyapısından yararlanan uydu ile Yol Yardımı Desteği ile telefon şebekesi dışındaki bir yerde aracıyla sorun yaşayan kullanıcıların yardım çağırabilmelerini sağlıyor.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, dört yeni ve göz alıcı renk seçeneğiyle sunuluyor: siyah titanyum, beyaz titanyum, mavi titanyum ve natürel titanyum. Ön siparişler 15 Eylül Cuma günü başlayacak ve her iki model de 22 Eylül Cuma gününden itibaren satışta olacak.

“Bugüne kadar geliştirdiğimiz en Pro seri ile karşınızdayız: teknoloji harikası titanyum tasarım, yepyeni iş akışlarıyla oyunun kurallarını değiştiren şimdiye kadarki en iyi iPhone kamera sistemi ve iPhone’da görülmemiş oyunlar ve performansla yeni bir çağ başlatan A17 Pro çip.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü: “Apple’ın en iyi tasarımını ve sektörde birer ilk olan inovasyonları içeren iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, kullanıcılarımızın günlük deneyimlerini zenginleştirirken yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarına da yardımcı oluyor.

Göz Alıcı, Hafif ve Dayanıklı Tasarım

6.1 inç ve 6.7 inç ekran boyutlarıyla sunulan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, bir iPhone’da ilk kez güçlü ve hafif titanyum tasarımla geliştirildi. Uzay araçlarında da kullanılan bu premium alaşım, tüm metaller arasındaki en yüksek direnç/ağırlık oranıyla bu modellerin Apple’ın bugüne kadarki en hafif Pro serisi olmasını sağlıyor. Her iki model de yeni ince fırçalanmış renge, konturlu kenarlara ve bir iPhone’daki en ince çerçeveye sahip. Dayanıklı olacak şekilde geliştirilen Pro serisi, titanyumun gücünü bir akıllı telefondaki en sağlam arka cam ve ön yüzeydeki sektör lideri Ceramic Shield ile bir araya getiriyor. Sektörde ilk kez termo-mekanik bir sürecin kullanıldığı titanyum kasa, yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan üretilen yeni bir iç iskeleti katı hâl difüzyonu aracılığıyla sararak bu iki metalin olağanüstü bir güçle birleşmesini sağlıyor. Alüminyum çerçeve ısının dağılmasına yardımcı oluyor ve arka camın kolayca değiştirilebilmesini sağlıyor. Bu yeni tasarım, Hep Açık ve ProMotion özelliklerine sahip Super Retina XDR ekranı vurgulayarak olağanüstü bir görüntüleme deneyimi sunuyor.

Zil ile sessiz modları arasında geçiş yapmayı sağlayan tek işlevli düğmenin yerini alan yepyeni Eylem düğmesi, kullanıcılara kamera veya fenere hızlı erişim; Sesli Notlar, Odak modları, Çeviri ve Büyüteç gibi erişilebilirlik özelliklerini etkinleştirme ya da daha fazla seçenek için Kestirmeleri kullanma seçenekleri sunuyor. Hassas dokunsal geri bildirim sağlayan basılı tutma hareketi ve Dynamic Island’daki görsel ipuçları, yeni düğmenin kullanıcının istediği eylemi başlatmasını sağlıyor.

A17 Pro: iPhone İçin Apple Çipin Yeni Nesli

Profesyonel performans ve becerileri bir arada sunan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, gücünü sektörün ilk 3 nanometre çipi olan A17 Pro’dan alıyor. Apple’ın akıllı telefon çiplerindeki liderliğini devam ettiren A17 Pro, GPU’da yapılan Apple tarihinin en büyük yeniden tasarımını içeriyor ve çipin tamamında iyileştirmeler sunuyor. Mikro mimari ve tasarımdaki iyileştirmeler sayesinde CPU şimdi yüzde 10 daha hızlı. 2 kata kadar daha hızlı olan Neural Engine ise otomatik düzeltme ve iOS 17’deki Kişisel Ses gibi özelliklere güç sağlıyor. Pro sınıfı GPU yüzde 20’ye kadar daha hızlı ve şimdi yepyeni deneyimleri mümkün kılıyor. Yeni 6 çekirdekli tasarımı ise en yüksek performans düzeyini ve enerji verimliliğini artırıyor. Yazılım tabanlı ışın izlemeye kıyasla 4 kat daha hızlı olan, donanım hızlandırmalı ışın izlemeye sahip iPhone 15 Pro, daha akıcı grafiklerin yanı sıra etkileyici AR uygulamaları ve oyun deneyimleri de sunuyor. iPhone 15 Pro; Resident Evil Village, Resident Evil 4, Death Stranding ve Assassin’s Creed Mirage gibi daha önce bir akıllı telefonda görülmemiş konsol oyunları ile gerçekçi oyun deneyimlerini kullanıcıların avuç içine getiriyor.

A17 Pro’da yer alan özel AV1 kod çözücü, online yayın servisleri için daha verimli, yüksek kaliteli video deneyimlerini mümkün kılıyor. Ek olarak, yeni USB denetleyici, iPhone’da ilk kez USB 3 hızlarını mümkün kılıyor. Şimdi çok daha yüksek aktarma hızları ve saniyede 60 kare 4K çözünürlüğe kadar HDR video çıkışı destekleniyor.

Daha Fazla Yaratıcı Kontrol İçin Güçlü Pro Kamera Sistemi

Donanım ve yazılım arasındaki derin entegrasyon sayesinde iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki gelişmiş kamera sistemleri A17 Pro çipten güç alarak yedi profesyonel lense eşdeğer özellikler sunuyor. Pro serisi için özel olarak geliştirilen 48 MP Ana kamera, bilişimsel fotoğraf teknolojilerinin gücüyle kullanıcılara varsayılan olarak yeni 24 MP süper yüksek çözünürlük sunuyor ve inanılmaz görüntü kalitesini depolamaya ve paylaşıma uygun kullanışlı bir dosya boyutuna sığdırıyor.

Ana kamera, kullanıcıların üç popüler odak uzunluğu 24 mm, 28 mm ve 35 mm arasında geçiş yapabilmelerini ve hatta bunlardan birini yeni varsayılan olarak seçebilmelerini sağlıyor. 48 MP ProRAW desteğine ek olarak Ana kamera 4 kat fazla çözünürlüğe sahip 48 MP HEIF görüntü biçimini de destekliyor.

iPhone 15 Pro Telefoto kamera
iPhone 15 Pro modeli için Telefoto kamera

iPhone 15 Pro, geniş bir 3 kat Telefoto kamera; iPhone 15 Pro Max ise bugüne kadar bir iPhone’daki en yüksek optik zoom olan 120 mm lens ile 5 kat optik zoom özelliğiyle sunuluyor. Yakın çekimler, vahşi yaşam fotoğrafları ve hareketli anları daha uzaktan yakalamak için ideal olan iPhone 15 Pro Max’teki yeni Telefoto kamera, yenilikçi tetraprizma tasarımın yanı sıra birleşik optik görüntü stabilizasyonu ve otomatik netleme özelliğine sahip 3D sensör bazlı modül ile Apple’ın şimdiye kadarki en gelişmiş stabilizasyon sistemine sahip.

iPhone 15 Pro Max Telefoto kamera
iPhone 15 Pro Max için Telefoto kamera

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki yeni nesil portreler daha keskin ayrıntılar, daha canlı renkler ve loş ışıkta daha yüksek performans sunuyor. Kullanıcılar şimdi ilk kez, Portre moduna geçmeden de portreler çekebiliyor. iPhone, kadrajda bir insan, köpek veya kedi olduğunda veya kullanıcı görüntüyü netlemek için ekrana dokunduğunda derinlik bilgisini otomatik olarak topluyor. Daha sonra kullanıcılar fotoğraflarını iPhone, iPad veya Mac’teki Fotoğraflar uygulamasında etkileyici portrelere dönüştürebiliyor. Daha da fazla yaratıcı kontrol için kullanıcılar fotoğrafı çektikten sonra da odak noktasını ayarlayabiliyorlar.

iPhone 15 Pro ile iPhone 15 Pro Max’teki tüm kameralarda yer alan diğer özellikler ise şöyle:

 • Şimdi gücünü Photonic Engine’dan alan Gece modu, daha keskin ayrıntılar ve daha canlı renkler sunuyor. Ve LiDAR Tarayıcısı yardımıyla Gece modunda portre çekimi yapılabiliyor.
 • Yeni Akıllı HDR özelliği süjeleri ve arka planı daha gerçekçi ten renkleriyle yakalıyor, Fotoğraflar uygulamasında görüntülenirken vurguların daha parlak olmasını, orta tonların zenginleşmesini ve gölgelerin derinleşmesini sağlıyor. Bu gelişmiş HDR işleme özelliği ayrıca üçüncü parti uygulamalarda da kullanılabiliyor. Böylece görseller internette paylaşıldıklarında daha da iyi görünüyor.
 • A17 Pro sayesinde loş ışıkta çekilen videolarda ve Hareket modunda yapılan iyileştirmelerle bir akıllı telefondaki en iyi video kalitesi şimdi daha da iyi.

Kreatif profesyonellerin ve film yapımcılarının akıllı telefon tercihi, yeni profesyonel iş akışlarıyla daha da iyi hale geliyor. Kullanıcılar şimdi, isteğe bağlı olarak sunulan USB 3 kablosu ile 20 kata kadar daha hızlı aktarma hızlarından yararlanabiliyor. iPhone ve Capture One gibi üçüncü taraf çözümleri sayesinde fotoğrafçılar profesyonel bir stüdyo kurup iPhone’da çektikleri 48 MP ProRAW görüntüleri anında Mac’e aktarabiliyor. ProRes videolar doğrudan harici depolama alanına da kaydedilebiliyor. Böylece, iPhone’un ana kamera olarak kullanıldığı setlerde saniyede 60 kare 4K çözünürlük gibi daha yüksek çözünürlüklü kayıt seçeneklerini kullanmak mümkün oluyor. iPhone 15 Pro, Log kodlama için de yeni bir seçenek sunuyor; şimdi renk iş akışları için global bir standart olan Academy Color Encoding System, ACES desteği sunan dünyadaki ilk akıllı telefon.

iPhone 15 Pro, bu yıl içinde Apple Vision Pro için uzamsal video kayıt özelliği ile video çekimlerine yeni bir boyut kazandıracak. Kullanıcılar değerli anlarını üç boyutlu olarak kaydedip bu anılarını gelecek yılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulacak Apple Vision Pro’da olağanüstü bir derinlikle tekrar yaşayabilecekler.

Yeni Nesil Kablosuz Performansı ve Bağlantı Seçenekleri

iPhone 15 Pro serisi; şarj etmek, kalabalık yerlerde arkadaşları bulmak ve seyahat sırasında bağlantıda kalmak için yeni ve kullanışlı yollar getiriyor. Her iki model de şimdi şarj ve veri aktarımı için tüm dünyada kabul edilen USB-C konnektör standardını kullanıyor. Böylece iPhone, Mac, iPad ve güncellenen AirPods Pro (2. nesil) tek bir kabloyla kolayca şarj edilebiliyor. Kullanıcılar ayrıca USB-C konnektörüyle iPhone’dan AirPods’u veya Apple Watch’u şarj edebiliyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, USB 3 desteği ile önceki nesle kıyasla 20 kata kadar daha hızlı olan saniyede 10 gigabite kadar veri aktarma hızları sunuyor.

İki model de ikinci nesil Ultra Geniş Bant çiple donatıldı. Böylece bu çipe sahip iki iPhone aygıtı öncesine göre üç kat daha geniş menzil içinde birbiriyle bağlantı kurabiliyor. Bu da Bul uygulaması üzerinden Tam Konum Bulma özelliğiyle arkadaşları bulmak için yeni bir olanak sağlıyor. iPhone 15 kullanıcıları kendi konumlarını paylaşabiliyor ve kalabalık ortamlarda bile birbirlerini bulabiliyor. Tam Konum Bulma özelliği kullanıcıların Bul uygulamasında güvendiği gizlilik önlemlerini kullanıyor.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max şimdi daha iyi kablosuz performansı için 2 kata kadar daha fazla hız sunan Wi-Fi 6E standardını destekliyor. İlk Thread özellikli akıllı telefonlar olan iPhone 15 Pro modelleri, ileride Ev uygulamasıyla entegrasyon sağlayacak yepyeni fırsatların kapısını açıyor.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max süper hızlı 5G özelliğiyle sunuluyor ve aşağıdakileri içeriyor:

 • MagSafe ve yeni Qi2 standardıyla kablosuz şarj desteği.
 • FaceTime’daki veya üçüncü taraf uygulamalarındaki aramalar dahil, telefon aramalarında daha iyi ses kalitesi. Kullanıcılar Ses İzolasyonu özelliğini seçtiklerinde, gürültülü bir yerde olsalar bile konuşmaları daha kaliteli, güçlü ve net duyabiliyor.
 • 295’in üzerinde iletişim operatörünün desteklediği eSIM. Kullanıcılar dünyayı gezerken mevcut iletişim operatörlerinin uygun fiyatlı uluslararası dolaşım tarifeleriyle bağlantıda kalmayı sürdürebiliyor veya aralarında Avustralya, İtalya ve Tayland’ın da yer aldığı 50’den fazla ülke ve bölgede ön ödemeli eSIM tarifelerini satın alabiliyor.

iOS 17 ile Birlikte

iOS 17 işletim sistemiyle sunulan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, yeni özelliklerle iPhone’u daha da kişisel ve kullanımı kolay hale getiriyor:

 • Telefon uygulamasında büyük güncellemeler yer alıyor. Kişi Posterleri kullanıcıların kişilere nasıl görüneceklerini belirlemelerini sağlıyor. Canlı Sesli Mesaj özelliği A17 Pro çipin gücünden yararlanarak, sesli mesaj bırakıldığında aygıt içi teknolojilerle bunu gerçek zamanlı olarak metin şeklinde görme olanağı sunuyor. Üstelik kullanıcılar, arayan kişi mesaj bıraktığı sırada aramayı yanıtlayabiliyor.
 • Mesajlar; yeni çıkartma deneyimi, daha güçlü arama, sesli mesajları metne dönüştürme gibi özelliklere ek olarak kullanıcılara bir konuma güvenle ulaştıklarında arkadaşlarına ve ailelerine otomatik bilgi verme imkanı sunan Durum Denetleme ile yenileniyor.
 • NameDrop, iletişim bilgilerini daha kolay paylaşmak için AirDrop’u kullanmanın yepyeni bir yolunu sunuyor. Şimdi iletişim bilgilerini paylaşmak için iki iPhone’u yan yana getirmek yeterli. Aynı hareketle AirDrop üzerinden içerikleri ve daha fazlasını göndermek de mümkün. Ayrıca şimdi kullanıcılar birbirinden uzaklaştıklarında büyük dosyaların gönderimini internet üzerinden tamamlayabiliyor.
 • Beklemede özelliği, iPhone yatay konumda dik durarak şarj olurken kullanıcıların uzaktan bir bakışta göz atabilecekleri bilgiler içeren özelleştirilebilir bir tam ekran deneyimi sunuyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki Hep Açık ekran ile, çalışma masasında, baş ucunda veya mutfak tezgahında kullanmak için ideal olan Beklemede özelliği yararlı bilgileri göstermek için açık kalmaya devam ediyor.
 • Ana Ekran, Kilit Ekranı ve Beklemede modundaki etkileşimli araç takımları kullanıcıların tek bir dokunuşla işlem yapabilmelerini sağlıyor; doğrudan araç takımı içinden bir yapılacaklar listesini işaretlemelerini veya bir şarkıyı duraklatıp oynatmalarını kolaylaştırıyor.
 • Safari, Özel Dolaşma için daha da fazla koruma sunuyor ve kullanıcıların iş ve kişisel gibi farklı konuları ayırmalarına yardımcı olan profiller sunuyor.

iOS 17 daha birçok yenilikle dolu. iPhone kullanıcılarının günlük tutarak düşüncelerini yansıtmalarına ve minnet duymalarına yardımcı olan yeni Günlük uygulaması, otomatik düzeltme ve Dikte özelliklerinde metin girmeyi daha kolay ve daha hızlı hale getiren iyileştirmeler, iCloud Anahtar Zinciri ile parola ve geçiş anahtarı paylaşımı bunlardan yalnızca birkaçı.

Çevre İçin Daha İyi

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, çevre bilinciyle tasarlandı. Apple, 2030 yılına kadar tüm ürünlerini tasarımdan üretime ve müşterilerin kullanımına kadar her aşamada karbon nötr hale getirme hedefi için çalışmaya devam ediyor. Şirket, tedarik zincirinin tamamında temiz elektrik kullanmaya öncelik veriyor ve ürünlerini geri dönüştürülmüş ve diğer düşük karbonlu malzemelerle tasarlıyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te şimdi daha fazla geri dönüştürülmüş içerik kullanılıyor. Apple ürünleri arasında ilk kez bu yeni modellerde yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyum iç iskelet ve pilde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kobalt yer alıyor. Ayrıca, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki tüm mıknatıslar yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri içeriyor. USB-C konnektöründeki yüzde 100 geri dönüştürülmüş altının yanı sıra baskı devre kartlarının birçoğunda da yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın kaplama ve yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay lehim kullanılıyor. Her iki model de Apple’ın enerji verimliliği konusundaki yüksek standartlarını karşılıyor ve cıva, PVC ve berilyum içermiyor. Ambalajın yüzde 99’undan fazlasında lif kullanılıyor. Bu da Apple’ı 2025 yılına kadar tüm ambalajlarını plastikten arındırma hedefine biraz daha yaklaştırıyor.

Apple, gezegen üzerindeki etkisini daha da azaltmak için iPhone aksesuarları dahil hiçbir yeni Apple ürününde artık deri kullanmayacak. Apple, yeni bir MagSafe özellikli Mikro Dokuma Kılıf ve MagSafe özellikli Mikro Dokuma Cüzdan’ı da duyurdu. Dayanıklı ve zarif mikro kumaştan üretilen kılıflar süet benzeri, yumuşak bir doku sunuyor. Yüzde 68’i tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içerikten üretilen malzeme, deriye kıyasla çok daha düşük karbon emisyonuna sahip.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max fiyatları

 • iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max siyah titanyum, beyaz titanyum, mavi titanyum ve natürel titanyum renk seçenekleriyle sunulacak. 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama kapasitelerine sahip iPhone 15 Pro, başlangıç fiyatı olan 64.999 TL karşılığında satın alınabilecek. 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama kapasitelerine sahip iPhone 15 Pro Max ise 76.999 TL başlangıç fiyatı ile satışa sunulacak.
 • AvustralyaKanadaÇinFransaAlmanyaHindistanJaponyaMeksikaBAEBirleşik Krallık ve ABD dahil 40’tan fazla ülke ve bölgedeki müşteriler, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için 15 Eylül Cuma, saat 15:00’ten itibaren ön sipariş verebilecek ve bu modelleri 22 Eylül Cuma gününden itibaren satın alabilecek.
 • iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max; TürkiyeMakaoMalezyaVietnam ve 17 ülke ve bölgede daha 29 Eylül Cuma günü satışa sunulacak.
 • MagSafe özellikli Mikro Dokuma Cüzdan ve Magsafe özellikli Mikro Dokuma Kılıf, 1.999 TL fiyatla iPhone 15 serisi için beş yeni renk seçeneğiyle sunulacak: siyah, vizon grisi, karadut, pasifik mavisi ve kermes meşesi. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için 1.749 TL fiyatla satışa çıkacak Şeffaf Kılıf’a ek olarak MagSafe özellikli Silikon Kılıflar siyah, fırtına mavisi, kil, uçuk pembe, guava, turuncu sorbe, selvi ve buz mavisi renk seçenekleriyle ve 1.749 TL fiyatla sunulacak.
 • iOS 17, 18 Eylül Pazartesi günü ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak.
 • Dosyaları, fotoğrafları, videoları ve diğer içerikleri daha güvende tutmak, daha rahat erişilebilir ve paylaşımı kolay hale getirmek için ekstra depolama alanı sağlayan iCloud+, 18 Eylül tarihinden itibaren iki yeni planla sunulacak: 6 TB için ayda 899,99 TL ve 12 TB için ayda 1.799,99 TL. Yeni planlar, büyük fotoğraf ve video arşivi olan kullanıcılar veya Aile İçi Paylaşım kullananlar için ideal. Ayrıca Özel Geçiş, E-postamı Gizle, Özel E-posta Alanları ve HomeKit Güvenli Video gibi premium özelliklere erişim de sağlıyor.
 • iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max satın alan müşteriler yeni aboneliklerde üç ay ücretsiz Apple Arcade ve Apple Fitness+ üyeliğine sahip olacak.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus detayları

Her iki model de kullanıcıların yaşamlarındaki her anı muhteşem şekilde fotoğraflamaları için tasarlanan gelişmiş Dynamic Island kamera sistemine sahip. Güçlü 48 MP Ana Kamera son derece yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyor ve yeni 2 kat Telefoto seçeneğiyle kullanıcılara sanki üçüncü bir kamera da varmış gibi toplamda üç ayrı optik zoom seviyesi sunuyor. iPhone 15 serisi ayrıca kullanıcıları yeni nesil portrelerle tanıştırıyor. Harika ayrıntılarla dolu ve loş ışıkta muhteşem performans gösteren portreler çekmek şimdi daha da kolaylaşıyor. Apple’ın yenilikçi uydu altyapısından yararlanan Yol Yardımı Desteği ile kullanıcılar telefon şebekesi dışındayken araçlarıyla ilgili bir sorun yaşadıklarında uydu üzerinden AAA hizmetine bağlanabiliyor. A16 Bionic çipin kanıtlanmış güçlü performansı, USB-C konnektörü, Bul uygulamasında arkadaşlarınızı görebilmek için Tam Konum Bulma ve sektör lideri dayanıklılık özellikleri ile iPhone 15 ve iPhone 15 Plus büyük bir ilerleme kaydediyor. 

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus; pembe, sarı, yeşil, mavi ve siyah olmak üzere beş yeni etkileyici renk seçeneğiyle sunuluyor. Ön siparişler 15 Eylül Cuma günü başlayacak ve her iki model de 22 Eylül Cuma gününden itibaren satışta olacak. 

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus yaratıcılığın önünü açan heyecan verici kamera yenilikleri, kullanışlı Dynamic Island ve kanıtlanmış güçlü performans sunan A16 Bionic çiple büyük bir ilerlemeye imza atıyor.” diyen Apple’ın Global iPhone Pazarlamasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Kaiann Drance sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl ayrıca, süper yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için yeni 24 MP varsayılan seçeneğine ve yeni 2 kat Telefoto seçeneğine sahip 48 MP Ana kamera ve yeni nesil portrelerle bilişimsel fotoğraf teknolojilerinin gücünü sonuna kadar zorluyor.

Muhteşem ve Dayanıklı Tasarım, Gelişmiş Ekranla Birlikte

6.1 inç ve 6.7 inç ekran boyutu seçenekleriyle sunulan iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, önemli uyarılarla ve Canlı Etkinliklerle etkileşime girmenin yeni yolu olan Dynamic Island’a yer veriyor. Bu şık deneyim; kullanıcıların Harita uygulamasında bir sonraki dönüşü görebilmesi ve müziği kolayca kontrol edebilmesi için akıcı bir şekilde genişliyor ve içeriğe uyum sağlıyor. Ayrıca üçüncü taraf uygulamalarının entegre edilmesiyle birlikte kullanıcılar yemek siparişleri, araç paylaşımı, maç skorları ve seyahat planları gibi birçok konuda gerçek zamanlı bilgi alabiliyor. Super Retina XDR ekran; içerik izlemek, Apple Fitness+ antrenmanlarını online takip etmek ve oyun oynamak için harika. Maksimum piksel parlaklığı HDR’da şimdi 1600 nite ulaşıyor. Böylece HDR fotoğraflar ve videolar her zamankinden de iyi görünüyor. Güneşli günlerde ise açık havadaki maksimum piksel parlaklığı 2000 nite kadar çıkıyor. Bu da bir önceki nesilden iki kat daha yüksek parlaklık demek.

Her iki model de uzun süre dayanıklı olacak şekilde tasarlanan yeni, sofistike bir görünüme sahip. Bir akıllı telefonda ilk kez renkler arka cama işlendi ve ortaya beş muhteşem renk çıktı. Arka cam, önce optimize edilmiş çift iyon değişimi işlemiyle güçlendiriliyor, ardından nano kristal parçacıklarla cilalanıp lüks dokulu mat yüzeyi oluşturmak için işleniyor. Havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında alüminyumdan üretilen kasanın yeni konturlu kenarları kullanıcının elinde daha da hoş bir his bırakıyor. Ceramic Shield ön yüzey ise diğer tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam olmayı sürdürüyor. Suya ve toza karşı dayanıklı tasarımı ve sektör lideri dayanıklılık özellikleri ile iPhone, sağlamlığını ve değerini diğer tüm akıllı telefonlardan daha uzun süre koruyor. Üstelik iç tasarım sürekli güçlü performans sunarken onarımın kolay ve uygun fiyatlı olmasını sağlıyor.

Her Anı Süper Yüksek Çözünürlükte Yakalayan Güçlü Bir Kamera

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus kamera özellikleri özet

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’taki gelişmiş kamera sistemi, kullanıcıların günlük yaşantılarını ve unutamayacağı anıları kaydetmesine yardımcı oluyor. 48 MP Ana kamera; dört pikselli sensör ve hızlı otomatik netleme için yüzde 100 Focus Pixels ile en ince ayrıntıları yakalayıp net fotoğraflar ve videolar çekiyor. Bilişimsel fotoğraf teknolojilerinin gücüyle Ana kamera, kullanıcılara varsayılan olarak yeni 24 MP süper yüksek çözünürlük sunuyor ve inanılmaz görüntü kalitesini depolamaya ve paylaşıma uygun kullanışlı bir dosya boyutuna sığdırıyor. Akıllı donanım ve yazılım entegrasyonu sayesinde, ekstra 2 kat Telefoto seçeneği kullanıcılara bir iPhone’daki çift kamera sisteminde ilk kez 0,5 kat, 1 kat ve 2 kat olmak üzere optik kalitede üç ayrı zoom seviyesi sunuyor.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’taki yeni nesil portreler daha keskin ayrıntılar, daha canlı renkler ve loş ışıkta daha gelişmiş performans sunuyor. Kullanıcılar şimdi ilk kez, Portre moduna geçmeden de portreler çekebiliyor. iPhone, kadrajda bir insan, köpek veya kedi olduğunda veya kullanıcı görüntüyü netlemek için ekrana dokunduğunda derinlik bilgisini otomatik olarak topluyor. Daha sonra kullanıcılar fotoğraflarını iPhone, iPad veya Mac’teki Fotoğraflar uygulamasında etkileyici portrelere dönüştürebiliyor. Daha da fazla yaratıcı kontrol için kullanıcılar fotoğrafı çektikten sonra da odak noktasını ayarlayabiliyorlar. Gece çekimleri, Gece modundaki daha net ayrıntılar ve daha canlı renkler gibi yeniliklerle daha da iyi bir hal alıyor. Aydınlatma çok parlak veya düzensiz olduğunda yeni Akıllı HDR özelliği süjeleri ve arka planı daha gerçekçi ten renkleriyle yakalıyor, Fotoğraflar uygulamasında görüntülenirken vurguların daha parlak olmasını, orta tonların zenginleşmesini ve gölgelerin derinleşmesini sağlıyor. Bu gelişmiş HDR işleme özelliği ayrıca üçüncü parti uygulamalarda da kullanılabiliyor. Böylece görseller internette paylaşıldıklarında daha da iyi görünüyor. 48 MP Ana kamera, Ultra Geniş kamera ve TrueDepth ön kamera bu gelişmiş özelliklerden yararlanıyor.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus renk seçenekleri

A16 Bionic: Kanıtlanmış, Güçlü Performans

Hızlı ve verimli A16 Bionic çip kanıtlanmış performansını iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’a taşıyor. Dynamic Island, bilişimsel fotoğraf teknolojileriyle gelen özellikler ve daha fazlası bu performanstan güç alıyor. Yüzde 20 daha az güç kullanan iki adet yüksek performans çekirdeğine ve dört adet yüksek verimlilik çekirdeğine sahip 6 çekirdekli CPU, bir önceki nesilden daha da hızlı. Böylece hem yoğun görevlerin üstesinden daha kolay gelebiliyor hem de olağanüstü pil ömrü sunuyor. Yüzde 50 daha fazla bellek bant genişliğine sahip 5 çekirdekli GPU, online video izlerken ve oyun oynarken akıcı grafikler sunuyor. Yeni 16 çekirdekli Neural Engine saniyede yaklaşık 17 trilyon işlem yapabiliyor. Bu da iOS 17’deki Canlı Sesli Mesaj dökümleri gibi özellikler ve üçüncü taraf uygulama deneyimleri için çok daha hızlı yapay öğrenme işlemleri yapılmasını mümkün kılıyor. Aynı zamanda, gizlilik ve güvenlik için kritik önem taşıyan özellikler de Secure Enclave ile koruma altına alınıyor. 

Güçlü Bağlantı Özellikleri

iPhone 15 serisi; şarj etmek, kalabalık yerlerde arkadaşları bulmak ve seyahat sırasında bağlantıda kalmak için yeni ve kullanışlı yollar getiriyor. Her iki model de şimdi şarj ve veri aktarımı için tüm dünyada kabul edilen USB-C konnektör standardını kullanıyor. Böylece iPhone, Mac, iPad ve güncellenen AirPods Pro (2. nesil) tek bir kabloyla kolayca şarj edilebiliyor. Kullanıcılar ayrıca USB-C konnektörüyle iPhone’dan AirPods’u veya Apple Watch’u şarj edebiliyor. Her iki model de MagSafe ve yeni geliştirilecek Qi2 şarj aygıtlarıyla kablosuz şarja destek veriyor.

İki model de ikinci nesil Ultra Geniş Bant çiple donatıldı. Böylece bu çipe sahip iki iPhone aygıtı öncesine göre üç kat daha geniş menzil içinde birbiriyle bağlantı kurabiliyor. Bu da Bul uygulaması üzerinden Tam Konum Bulma özelliğiyle arkadaşları bulmak için yeni bir olanak sağlıyor. iPhone 15 kullanıcıları kendi konumlarını paylaşabiliyor ve kalabalık ortamlarda bile birbirlerini bulabiliyor. Tam Konum Bulma özelliği kullanıcıların Bul uygulamasında güvendiği gizlilik önlemlerini kullanıyor.

iPhone 15 modelleri; FaceTime veya üçüncü taraf uygulamalarında yapılan aramalar da dahil olmak üzere tüm telefon aramalarında yüksek kaliteli ve süper hızlı 5G deneyimi ve gelişmiş ses kalitesi sunuyor. Kullanıcılar Ses İzolasyonu özelliğini seçtiklerinde, gürültülü bir yerde olsalar bile daha kaliteli, güçlü ve net sesler alabiliyor.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, fiziksel SIM kartlarına göre daha güvenli bir alternatif olan ve 295’ten fazla iletişim operatörü tarafından desteklenen eSIM özelliğine sahip. Kullanıcılar dünyayı gezerken mevcut iletişim operatörlerinin uygun fiyatlı uluslararası dolaşım tarifeleriyle bağlantıda kalmayı sürdürebiliyor veya aralarında Avustralya, İtalya ve Tayland’ın da yer aldığı 50’den fazla ülkede ve bölgede ön ödemeli eSIM tarifelerini satın alabiliyor.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus tüm özellikler özet

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus fiyatları

 • Pembe, sarı, yeşil, mavi ve siyah renk seçeneklerine ve 128 GB, 256 GB ve 512 GB kapasiteli modellere sahip iPhone 15 ve iPhone 15 Plus sırasıyla 49.999 TL ve 56.999 TL fiyatlarla satışa sunuluyor.
 • AvustralyaKanadaÇinFransaAlmanyaHindistanJaponyaMeksikaBAEBirleşik Krallık ve ABD dahil 40’tan fazla ülke ve bölgedeki müşteriler, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus için 15 Eylül Cuma, saat 15:00’ten (PDT) itibaren ön sipariş verebilecek ve bu modelleri 22 Eylül Cuma gününden itibaren satın alabilecek.
 • iPhone 15 ve iPhone 15 Plus; Türkiye, MakaoMalezyaVietnam ve 17 ülke ve bölgede daha 29 Eylül Cuma günü satışa sunulacak.
 • MagSafe özellikli Mikro Dokuma Cüzdan ve Magsafe özellikli Mikro Dokuma Kılıf, 1.999 TL fiyatla iPhone 15 serisi için beş yeni renk seçeneğiyle sunulacak: siyah, vizon grisi, karadut, pasifik mavisi ve kermes meşesi. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus için 1.749 TL fiyatla satışa çıkacak Şeffaf Kılıf’a ek olarak MagSafe özellikli Silikon Kılıflar siyah, fırtına mavisi, kil, uçuk pembe, guava, turuncu sorbe, selvi ve buz mavisi renk seçenekleriyle ve 1.749 TL fiyatla sunulacak.
 • iOS 17, 18 Eylül Pazartesi günü ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak.
 • Dosyaları, fotoğrafları, videoları ve diğer içerikleri daha güvende tutmak, daha rahat erişilebilir ve paylaşımı kolay hale getirmek için ekstra depolama alanı sağlayan iCloud+, 18 Eylül tarihinden itibaren iki yeni planla sunulacak: 6 TB için ayda 899,99 TL ve 12 TB için ayda 1.799,99 TL. Yeni planlar, büyük fotoğraf ve video arşivi olan kullanıcılar veya Aile İçi Paylaşım kullananlar için ideal. Ayrıca Özel Geçiş, E-postamı Gizle, Özel E-posta Alanları ve HomeKit Güvenli Video gibi premium özelliklere erişim de sağlıyor.
 • iPhone 15 ve iPhone 15 Plus satın alan müşteriler yeni aboneliklerde üç ay ücretsiz Apple Arcade üyeliğine sahip olacak.
iPhone 15 serisi Uydu yardım araması

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz. Ayrıca Google News ve Bundle üzerinden de bizi takip edebilirsiniz. 

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz