iPhone Cihazlarla Yeni Tanışanlar İçin Özellikler!

0

Apple  5s ve üzeri cihazlarla kullanıma başlayanlar için (iOS 11 ve üzeri) birbirinden çok özellikten bahsedeceğim. Not: Bu yazı iPhone’u olup bu özellikleri bilmeyenler için ya da iPhone alacaklar için derlenmiştir. O yüzden yorumlarda gelip biliyorduk yazmanıza gerek yoktur. Not II:  5s kullanıcısıyım.

SİRİ’YE ALARM AYARLATMA

Bildiğiniz gibi aygıtınız da da Siri size eşlik ediyor. 4s ve üzeri tüm modellerde bulunan Siri, size alarm kurmak, uygulama açmak, WI-FI kapayıp Hücresel Veri’yi açmak gibi birbirinden güzel konularda yardımcı oluyor. Siri’ye şunu diyin: “Siri beni yarın sabah 07.00’de uyandır.” size sabah 7 için alarm kuracaktır. Ben örnek olarak saat söyleyeceğim.

Aşağıdaki görsellerde de gördüğünüz üzere Siri hem alarm açıyor hemde hepsini birden kökünden kapatabiliyor.

iPhone Siri Alarm Düzenleme

Tek bir isteğinizle de tüm alarmlar kapatabilir. Anımsatıcı ve toplantıları da iptal edebilir.

Ayrıca Siri sizin için Wi-Fi açıp kapatabilir. iOS 11’le gelen panelden kapatırsanız arka planda açık kalır sizi sadece ağa bağlamaz. O yüzden Siri’den rica etmek pile katkı sağlayabilir.

 

 

  

 

Kapat derseniz de kapatır.

Hücresel Veri (LTE, 3G, 2G) kullanıyorsanız kapat deyince iPhone’da şifre varsa önce onu açmanızı rica edecektir sizden. Açıktan sonra Hücresel Verinizi kapatır.

Not: Eğer paketiniz azsa LTE değil de 3G de kullanmanızı öneririm. LTE’de 4G olduğu için daha çabuk ve çok veri tüketiyor. Özellikle iPhone’da uygulama boyutları Android’e göre daha yüksek olduğu için; Wi-Fi’niz varsa oradan yoksa da paketinizle yüklemenizi önermiyorum. Çok çabuk paketsiz kalabilir ve faturalı hattınız varsa aşım ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

iOS 11’le Eklenen Yenilikler!

iOS 11 işletim sistemi iPhone 5s ve üzeri tüm cihazlara kurulabiliyor. iOS 11’le el feneri (flaslight) parlaklık ayarı artırılabileceği gibi kamerayı hızlı ayarlarla açabilirsiniz. El feneri simgesine basılı tutunca bu ekran karşınıza gelecektir. Kademeyi yukarı yaptıkça el feneriniz daha da parlak oluyor. Yani daha iyi aydınlatıyor. Tabii flashlight pili hızlıca tüketen bir özelliktir.

iPHONE HIZLI KAMERA AYARI YAPMAK!

iPhone’da bir güzel özellikte kamera ayarı yaparak hazırca açmaktır. Denetim ekranında kamera simgesine basılı tutun ve aşağıdaki seçeneklerden birini seçin direkt uygulama açılacaktır.

Türkçesi ile öz çekim, video çekme, ağır çekim kaydetme ve normal fotoğraf çekme.

Ayrıca iPhone ile arama yaparken Siri size eşlik edebilir. İzin verirseniz WhatsApp araması / mesajı dâhi atabilir. Siri’ye rehberinizde yoksa “Siri 0532 *** ** **”yi ara derseniz 0532 *** ** ** aranıyor der aradan 3-5 saniye geçtikten sonra arama başlar. Aramalar dakikadan düşer WhatsApp’se internetten düşer. Operatörünüz dakikanız yoksa aşım ücreti yansıtır. Bunları kontrol edipte telefon edin. Siri ile alakası yok ama yine de aklınızda bulunsun. Siri’ye bilgilerinizi verdiyseniz adınız ve numaranız vb. Numaranızı unutmanız durumunda “Siri benim numaram ne?” gibi bir soru yöneltince size söyler.

iMessage Nasıl Kullanılır?

iPhone, iPod ve Mac cihazlar arasında SMS yerine (tercihe göre iMessage) kullanılabilir. iPhone cihazdan bir iPhone cihaza mesaj atılırken internet varsa (iki tarafta da) mesaj yollanır ve alınır. Modelde önemli değil mesela ben 5s bir modelden 6s model bir iPhone’a gönderebilir / alabilirim. Gönderim Hücresel Veri / Wi-Fi üzerinden olabilir. Ayarlar/Mesajlar kısmından bu özellik kapatılabilir. Kapatılırsa İphone ve iPod’lara da SMS paketinizden SMS atılır. Not: iMessage sadece inernet tüketir SMS paketi yokken tercih edilebilir (iPhone’lar, iPod’lar ve Mac’lar arasında ücretsizdir.) diğer cihazlarda operatörünüz 1.25 TL MMS ücreti kesebilir.

Siri’ye 112’yi Aratma!

Arkadaşlar lütfen bu konuda dikkat edin.

Siri Nasıl Kullanılır?

Başta her şeyi anlattık ama en önemlisini Siri‘yi nerede ve nasıl kullanırız onu anlatmadık. iPhone 4s ve üzeri tüm iPhone modellerinde çalışır. Siri’yi kullanmak Hücresel Veri ya da Wi-Fi bağlantısı gerektirir. Siri’nin ne kadar Hücresel Veri tükettiğini Ayarlar/Hücresel Veri/Sistem Servisleri/ deyin orada Siri’yi bulun. Mesela ben 1 haftadır falan kullanıyorum 48 MB tüketmiş.

Siri ile ilgili tüm bilgilere;

https://www.apple.com/tr/ios/siri/

 

Şimdilik bu kadar! Daha fazlasını isterseniz araştırmalar yaparak sizlere yeni bir yazı yayımlayabilirim. Hoşça kalın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz