iOS 12

Apple WWDC 2018 etkinliği kapsamında yeni mobil işletim sistemi sürümü iOS 12‘yi duyurdu. Yeni sürüm ile gelen yeniliklerden öne çıkanları sizler için bu yazımızda derledik ve yorumladık.

Girizgah yapmak gerekirse Apple, özellikle 5S modeline de iOS 12 desteği vermesi oldukça güzel bir detay. Bu detay ile iPhone SE 2 modelinin gelecek yıla kalabilme ihtimalini hatta daha sonraki bir döneme kalmasını ön görmek gerçek dışı bir yaklaşım olmaz gibi duruyor.

Bu öngörülerimizin gerçeği ne kadar yansıtacağını Eylül ayında yeni iPhone serisi tanıtıldığında görmüş olacağız. Şimdi gelen yeniliklere geçelim.

iOS 12 ile Gelen Yenilikler

iOS 12 Özellikler

Bildirimler tarafında bildirimleri dilerseniz doğrudan Bildirim Merkezi’ne aktararak ana ekranda daha az bildirim ile karşılaşabileceksiniz. Siri de zamanla bu özelliştirmelerinizi anlayarak size akıllı önerilerde bulunabilecek.

Bu sayede bildirimleri gruplayarak çoklu bildirimleri daha rahat bir şeklide görüntüleyebileceksiniz.

Yeni Ekran Saati uygulaması ile günlük ve haftalık Etkinlik Raporu görüntüleyebileceksiniz. Bu raporda cihaz kullanımı, aldığınız bildirim sayısını, cihazı ne sıklıkla kullandığınız görebileceksiniz. Ayrıca bir uygulama için kullanım süresi belirleyebileceksiniz. Bu süreye ulaştığınızda size bir bildirim ile uyarı yapılacak.

Ebeveynler kendi cihazları üzerinden çocuklarının Etkinlik Raporu’nu görüntüleyebilecekler. Kapalı kalma ve kullanım süresi gibi ayarlamalar yapabilecekler. Bu durumlarda kullanılabilecek uygulamaları belirleyebilecekler.

Mevcut Animoji özelliği yenilendi. Memoji ismiyle gelen yenilik ise iPhone X ile birlikte keyifli bir kullanım sağlayabilir. Oluşturduğunuz 3 boyutlu emojinize şapka ve gözlük gibi aksesuarlar ekleyebileceksiniz.

iOS 12 Memoji

Jest ve mimik hareketlerinizi de algılayabilecek şekilde güncellenen Animoji ve yeni gelen Memoji özelliği bakalım ne kadar gündemde yer alabilecek. Daha doğrusu kullanıcılar tarafından gerçekten günlük yaşam içerisinde düzenli bir kullanım alanı bulabilecek mi? Bu sorunun cevabını ilerleyen süreçte göreceğiz.

Apple’ın belirttiğine göre iOS 12 ile birlikte Kamera uygulaması %70 oranına kadar daha hızlı çalışıyor. Klavye de %50 oranına kadar daha hızlı çalışarak daha yüksek duyarlılık sunuyor. Genel uygulama deneyiminin de 2 kat daha hızlı olacak şekilde geliştirildiği belirtilenler arasında yer alıyor.

MacOS Mojave sürümünde de olduğu gibi iOS 12 sürümünde Apple güvenliği ön planda tuttuğunu belirtiyor. Safari üzerinden oluşturulan hesaplarda daha güvenli şifreler oluşturulması ve sosyal medyada “Beğen” ve “Paylaş” butonlarının ve widgetlerinin izninizi almadan izlemesini önleyen Akıllı İzleme Özelliği yer alıyor.

iOS 12 Uygulamalar

iOS 12 Hangi Cihazlara Destek Sunacak?

  • iPhone 5S ve üstü iPhone modelleri
  • iPad Air modelleri
  • iPad Pro modelleri
  • 5.Nesil ve üzeri iPad modelleri
  • iPad Mini 2 ve üzeri modeller
  • iPod Touch 6.Nesil

cihazları için 2018 yılının sonbahar aylarında kullanıcılara sunulacağı Apple tarafından açıklanan detaylar arasında.

Ayrıca güncel işletim sistemi kullanımı anlamında Apple her zaman olduğu gibi yine Android’in kat be kat önünde yer alıyor. Android tarafında %5 – %10 seviyesinde olan güncel işletim sistemi kullanım oranı Apple’da neredeyse 4 cihazdan 3’ü gibi muazzam bir değere sahip. Yeni bir SE modeli – iPhone SE 2 – ile bu oranın çok daha agresif seviyelere ulaşabileceğini söyleyebilirim.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın.

Daha detaylı bilgi için Apple‘ı ziyaret edebilrsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz