Bildiğiniz gibi Apple yeni gelecek olan iOS 12‘yi tanıttı. Güncellemeyi alacak cihazlar arasında benim telefonumun olmayacağını düşünerek üzülüyordum. Ancak Apple iPhone 5s ve üzeri tüm iPhone modellerine vereceğini duyurunca gerçekten çok mutlu oldum.

iOS 11 ile Gelen Yenilikler

Öncelikle iOS 11 güncellemesi iPhone 5s ve üzeri tüm iPhone’lara getirildi. Ancak bazı örnekleri Apple iPad üzerinden göstereceğim. Not: kaynak (apple.com/tr)

Hızlı Uygulama Açma İşlemi

O an iPad’inizde ne açık olursa olsun aşağıdan bir kaydırma işlemi ile uygulamalardan birisini anında açabilirsiniz.

  

iOS-11-hizli-uygulama-acma

Multitasking

Başlıca güzel bir özellik olan Multitasking özelliği sayesinde ekranda iki farklı işlem yapılabiliyor. Örnek olarak ekranda fotoğraf düzenlerken arkadaşınızla konuşma örneği gerçekten çok güzel olmuş.

iOS-11-coklu-lslem

 

Sürükle ve Bırak Özelliği

Mail ile fotoğraf gönderirken, tek tek fotoğrafı arayıp tek tek bilgi doldurmanıza gerek kalmayacak. Fotoğrafı direkt mail gönderme kısmına sürükleyip bırakıp gönder tuşuna basınca istediğiniz tüm maillere gönderebilirsiniz.

iOS-11-coklu-islem-mail-gondermek

  

 

Apple Pencil (Apple Kalem)’e Daha Çok İşlev Getiriyor

 

Anında işaretleme özelliği ile, bir PDF ya da bir ekran görüntüsü açıkken dikkatinizi çeken, önemli yazılar / görseller; tasarımlar, çizimleri veya sözleri çok kolay bir şekilde işaretleyebiliyorsunuz.

Mesela evinize bir eşya bakarken ya da arkadaşınıza eşya önerirken aşağıdaki resimdeki gibi sizde iPad’inizle böyle işaretlemeler yapıp gönderebilirsiniz.

iOS-11-apple-pencil

Anında Not Alma İşlemi

Apple Pencil’ınızla kilit ekranına dokunun, çizdiğiniz, yazdığınız bütün şeyler Notlar uygulamasına kayıt edilsin.

iOS-11-apple-pencil-aninda-not-almak

Kalan tüm özellikler için: https://www.apple.com/tr/ios/ios-11/

 

iOS 12 ile Gelen Yenilikler

 

iOS 12 ile iPhone’lara Gelen Yenilikler!

 

iOS 11 vs iOS 12

Özellikle çevrenizde veya işinizde  iPad ve iPhone kullanıcı çoksa iOS 12 size çok yarayacak. 32 kişiye kadar FaceTime görüntülü grup görüşmesi yapılabilecek. Buda büyük bir avantaj olabilir.

Ayrıca iOS 12’de bir diğer fark ise, kamera uygulamasının iOS 11’e göre %70’e varan hız ile daha hızlı açılmasıdır. Ayrıca klavye hızı da iOS 11’e göre %50 civarı daha hızlı açılacak. Uygulamalar içinde iOS 12’de 2 katı olacağı söyleniyor.

  

 

Apple, iOS 12′de güvenliği daha da ön plana almış durumda. Safari üzerinden oluşturulan hesaplarda daha güvenli şifreler oluşturulması ve sosyal medyada “Beğen” ve “Paylaş” butonlarının ve widgetlerinin izninizi almadan izlemesini önleyen Akıllı İzleme Özelliği yer alacak.

Anlayacağınız üzere, iOS 11’e göre daha güzel bir işletim sistemi bizi bekliyor olacak. İlgili sürüm çıktıktan sonra bende yer alan 5s cihazına nasıl bir iyileştirme yaptığı ile ilgili görüşlerimi aktaran bir yazı da yazacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz