Bilgisayar devlerinden olan IBM, Apple ile 2014 yılında bir ortaklığa gitmişti. Bu ortaklık kapsamında iOS tarafında kurumsal uygulamalar geliştiriyordu.

Bu ortaklığa yönelik olarak “Garages” isimli yeni merkezler açacak. Bu merkezler öncelikle Şanghay ve Bükreş’te açılacak. Devam eden süreçte Hindistan’ın Bangalore şehrinde de açmayı planlıyorlar. Kısaca bu ortaklıktan bahsedelim.

 

Kısaca Mobile First Nedir?

 

IBM şirketlerin mobil tarafta kurumsal uygulama ihtiyacını öngörerek Apple ile iOS platformuna yönelik uygulamalar geliştirmek üzere ortaklığa gitti. Bu süreçte ilk yılda 100’den fazla mobil uygulama geliştirildi.

IBM firmasının yaptığı açıklamaya göre toplamda 3800’den fazla müşteri ile uygulama geliştirmek için sözleşme yapılmış. Firmaların mobile daha fazla önem vermeleri gerektiğini de belirtiyor.

 

 

Neden Böyle Bir İhtiyaç Var?

 

Günümüzde internet kullanımında Android ve iOS platformlarını baz alırsak 1 milyarın çok üzerinde mobil cihaz kullanımda. Bu rakam da git gide artmakta. Mobil cihazlar günden güne donanım anlamında bilgisayar sistemlerine performans anlamında bir adım daha yaklaşıyor.

Hatta bir dönemin bilgisayarlarından donanım anlamında daha güçlüler. Günümüzde profesyonel kesime yönelik çözümler hala masaüstü ve taşınabilir kişisel bilgisayarlar seviyesini geçmiş durumda değil yer yer. Ancak şu anda bir takım mobil servisleri profesyonel tarafta da kullanıyoruz. Buna en güzel örnek mail alışverişi verilebilir.

Bir çok çalışan ve yönetici mobil cihazlar üzerinden de maillerini kontrol ediyor ve cevaplayabiliyor. Daha çok bireysel kullanıcılara yönelik platformlar olsalar da profesyonel anlamda da özelliştirilmiş çözümler sunulabiliyor. Bu tarz ortaklık ve girişimlerle bu ezber kısa vadede olmasa da uzun vadede trend mobile doğru tam anlamıyla geçecektir.

Adaptasyon süreci daha uzun sürecektir. Zira kurumsal olarak yapılan teknolojik yatırımlar daha büyük çapta ve daha uzun vadeli olarak yapılıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz