TSİ (Türkiye Saati) ile 20.00 civarında başlayan etkinlikte önemli ürünler tanıtıldı.

Apple Özel Etkinliği‘nde yeni News+ uygulamasını tanıttı. News+ uygulaması ile The Newyorker, Time, Variety, Rolling Stones, Vanity Fair,  Happier, CQ, Wired ve National Geographic gibi okuyucuların gözdesi olan 3 binden fazla dergi kullanıcıların ilgisine sunuluyor.

Eğlence, moda, haberler ve politika, sağlık, yaşam tarzı ve seyahat gibi birçok farklı kategoride faaliyet gösteren dergilerin yer aldığı Apple News+ uygulamasında tüm dergilere tek bir noktadan erişilebiliyor.

Dergiler “Live Cover” özelliğiyle Live Photos benzeri kapaklara kavuşurken, Apple News uygulamasında gördüğümüz Top News sekmesi üzerinden tüm makaleler tek bir yerden görüntülenebiliyor. Aynı zamanda dergilerde Apple News+’a özel infografiklere de yer veriliyor.

Dergilerin tüm sayılarına erişebildiğiniz Apple News+’ta My Magazine sekmesiyle geçmişteki görüntülemelerinizin yanı sıra kişiselleştirilmiş önerilerle de karşılaşabiliyorsunuz. Dergiler ise News+’a özel tasarımlarını kullanıcılarla paylaşabiliyor. Cihazlara göre farklı tasarımlar sunabilen yayıncılar kullanıcılara yeni ve özel bir deneyim yaşatmış oluyor.

Basılı dergilerin yanı sıra The Cut ve Tech Crunch gibi dijital mecralara da yer veren News+ kullanıcıların bu yayınlara abone olmasını sağlıyor. Etkinlikte kişiselleştirmeyi önceliklendiren bu platformun kullanıcı gizliliğini ihlal etmediğine de değinildi. Etkinlikte “Sizin ne okuduğunuzu bilmiyoruz ve reklam verenlerin sizi takip etmesine müsaade etmiyoruz.” ifadesi vurgulandı.


3 binden fazla dergiye premium erişim sunan Apple News+, aylık 9.99 dolar’a ABD’li kullanıcıların ilgisine sunuluyor. Etkinlikte tüm bu dergilere abone olmanın maliyetinin 8 bin dolar olduğu da ifade edildi. Ek bir ücret almadan aylık 9.99 dolara aile paylaşımı özelliğinin de kullanılabildiği söylenirken, herkesin kendi cihazın bu içerikleri tüketebileceği de eklendi. İlk ay ücretsiz olan Apple News+, İngilizce ve Fransızca dillerinde Kanada’da yayına alıncak. The Star gazetesi dahil olmak üzere Kanada’nın yerli yayınlarına da yer verecek olan yayınlarına da Apple News+, 2019’un sonbaharında Avustralya ve Avrupa’da da yayına alınacak.


Tim Cook, Apple Özel Etkinliği‘nde Apple Pay’in bu yıl 10 milyar işlem hacmini geçeceğini belirterek konuşmasına başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin %70’inde Apple Pay kullanılabilirken bu oran Avustralya’da %99’a ulaşmış durumda. Henüz bir çok ülkede kullanılamayan Apple Pay bu yıl sonuna kadar 40’dan fazla ülkede daha kullanıma sunulacak.

Devrimsel bir ürün olan Apple Pay deneyimini geliştirmek istediklerini belirten Tim Cook, en yeni ürünleri olan Apple Card’ı duyurdu. Geçtiğimiz yılın söylentisi gerçekleşmiş oldu. Ürünün özelliklerini detaylı olarak paylaşması için sözü Apple Pay’den sorumlu başkan yardımcısı Jennifer Bailey aldı.

Tüm Apple ürünleri ile entegre çalışacak olan Apple Card için kartın beklemenize gerek olmadığını ve saniyeler içerisinde iPhone ile üyeliğinizi başlatmanızın yeterli olduğunu belirten Bailey “telefonunuzla her yerde dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz. Bu da kartınızı unutma/kaybetme korkusunu ortadan kaldıracak” diyor.

Çok daha sağlıklı bir finansal hayatınızın olmasını hedefleyen Apple Card, iPhone üzerinden direkt mesajlar ile Apple Card’ınız üzerindeki herhangi bir değişikliği yapmanıza olanak sağlıyor. Apple’ın bu entegre çalışma modeli gerçekten harika kolaylıklar sağlıyor. Bankaların müşteri temsilcileriyle uğraşma derdinin olmaması bile başlı başına iyi bir özellik denebilir.

Tüm ödemelerinizi otomatik olarak kategorilere ayıran Apple Card, Apple Maps ile entegre bir şekilde çalışıyor. Harcama yaptığınız kategoriler ayrı renklerle kayıt edildiği için finansal hesaplarınızı veya incelemelerinizi kolaylıkla yapabileceksiniz.

Daily Cash özelliği sayesinde Apple Card ile para harcarken para kazanabileceksiniz. Harcadığınız nakit kadar her gün para kazanacağınız bu modelde kazandığınız şey puan değil gerçek para olduğu için yine dilediğini gibi harcayabileceksiniz. Modelin çalışma mantığı ise şöyle: Günlük standart harcamalarınızın yüzde 2’si kadar günlük nakit para kazanırken Apple ürünleri üzerinde harcadığınız paranın yüzde 3’ü kadar nakit parayı geri kazanabileceksiniz. Üstelik günlük kazanma limiti yok.

Diğer banka kartlarının aksine Apple Cash kesinlikle herhangi bir kullanım ücreti talep etmiyor lokal ve global kullanımlar da buna dahil. Zaten Daily Cash özelliği sayesinde işletim ücreti almanın yerine onu tercih ettiğiniz için size ödeme yapıyor.

Apple Cash aracı, Goldman Sachs ve Mastercard işbirliği ile geliştirilmiş. Apple Pay ile beraber çalışan bu yeni aracın önemli bir özelliği de gizlilik ve güvenlik. Güvenlik konusuna özellikle çok önem verdiklerini ileten Bailey, Apple Card ile Touch ID ve Face ID kullanacaklarını da belirtti. Bu sayede telefonunuza bir şey olsa bile kartınızın kullanılabilmesi oldukça zor olacak.

Apple kesinlikle nerede, ne aldığınızı ve ne kadar harcadığınızı kendi sunucularında tutmuyor ve Goldman Sachs ile beraber Apple kesinlikle bilgilerinizi üçüncü parti şirketlerle pazarlama amaçlı olarak paylaşmayacağını belirtiyor.

Apple Cash geçmeyen ülkelerde sorun yaşamamanız için Apple Cash sadece uygulama olarak değil aynı zamanda oldukça şık bir titanyum kart ile geliyor. Üzerinde herhangi bir kart numarası, cvv veya imza bulunmuyor. Bu nedenle oldukça güvenli görünüyor. Bu kartı kullanarak dünyanın herhangi bir yerinde yapacağınız alışverişlerde de %1 nakit kazanacaksınız.

Önümüzdeki yaz Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak bu araç ne zaman bizim hayatımıza girer onu bilmiyoruz.

Apple Arcade bünyesinde ilk etapta 100’den fazla yapım olacak ve Apple her geçen gün yeni oyunlar eklemeye devam edecek. Apple ilk etapta Disney, Konami ve Lego gibi büyük oyun yapımcılarıyla çalışacak. Ancak Apple’ın bağımsız oyun yapımcılarını da unutmadığını söylememiz gerekiyor. Pek çok bağımsız oyun stüdyosunun hazırladığı oyun da Apple Arcade bünyesinde yer alacak. Apple, etkinlikte gösterdiği videolar ile birlikte hali hazırda bu bağımsız yapımları da ekrana yansıttı.

Apple Arcade oyunları gizlilik konusunda da önemli adımlar atmış. Thai’ye göre Apple Arcadeoyunlarının oyun içindeki hareketlerinizi takip etmeyeceğini ve bunları bir kişisel veri olarak kullanmayacağını da baştan taahüt etti. Ayrıca Family Sharing yani Aile Paylaşımı sayesinde sizin aldığınız oyunları aile paylaşımı ile aile üyelerinize de açmanız mümkün olacak.

Apple Arcade, 2019 yılının Sonbahar aylarında kullanılabilir olacak. Diğer tüm detaylar ve fiyatlandırmalar ise daha sonra yayınlanacak. Apple Arcade’in 150 farklı ülkede kullanılabilir olması bekleniyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz