Apple’dan iOS 14 hamlesi! O özellik olmayabilir!

0
Apple'dan iOS 14 hamlesi

Apple, İOS 14 hamlesi ile gündeme geldi. iPhone 12 serisinde yer alacak olan iOS 14 sürümüne ilişkin o özellik olmayabilir! Ortaya çıkan bilgilere göre, iPhone 6s modelinde başlanarak iPhone 12’ye kadar bütün iPhone modelleri iOS 14 güncellemesini tadacaklar. Bu güncelleme, cihaza dahili ses kaydetme özelliğini getirecek denildi. Ses kaydetme özelliği yapılacak ve gelecek olan sesli aramalar ve FaceTime aramalarını içeriyordu. Ancak Apple, kullanıcıların tepkilerinden sonra karar değiştirebilir.

Apple iOS 14 hamlesi yapabilir! Ses kaydetme özelliği çıkarılabilir

Apple’ın WWDC 2020 etkinliği içerisinde bu özelliği çıkaracağını ilan etmesi iddiaları ortaya çıkmış durumda. Sızdırılan ekran görüntülerinde söz konusu ses kaydetme özelliğinin, kullanıcının rızasıyla aktif edilebileceği ve oluşabilecek yasal yükümlüklerin yine Apple’a değil, kullanıcıya yansıtılacağı ibaresi yer alıyor.

Apple'dan iOS 14 hamlesi

Ses kaydı başlatılmadan önce yapılan ya da gelen aramadaki karşı tarafa ses kaydı yapıldığının bilgisinin verilmesi de yasal olarak zorunlu durumda. Ayrıca özelliğin yer aldığı bu sayfada şöyle bir ibare daha mevcut: Ses kaydı özelliğinden yararlanan bu cihazın başka bir kişi tarafından kullanılmasına izin vermeyeceğinizi kabul ediyorsunuz.”

Özellikle 18 yaş altındaki gençlerin dikkat etmesi gerekiyor. Zira Apple bu özelliğe resmiyet kazandırırsa ilgili çocuk kullanıcı izinsiz veya yasa dışı bir ses kaydı gerçekleştirdiğinde hattın yasal hamili olaydan sorumlu kalabilir.

Bazı kullanıcılar güvenlik endişesini ortaya çıkartınca bu özelliğin resmî olarak geleceğini ancak sadece Apple çalışanlarının iPhone’larına ekleneceği bilgisi verildi. Buna ek olarak ilgili uyarı metinin de yine Apple çalışanları için hazırlandığı iddiası yer alıyor. 22 Haziran 2020 tarihinde düzenlenecek olan WWDC 2020’de her şey resmiyet kazanacak ve hep birlikte göreceğiz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz